امام جمعه کاشان: کشور نیازمند تحول بنیادی و امیدبخش است

کاشان - ایرنا - نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: دولت سیزدهم میراث معیوبی را تحویل گرفته است و همه باید دست در دست یکدیگر داده و برای تحول بنیادی در راستای امیدبخشی به مردم تلاش کنند.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه کاشان که به دلیل شرایط کرونایی به صورت محدود در مصلای بقیه‌الله‌العظم (عج) این شهر برگزار شد، افزود: دولت دوازدهم در ۲ سال آخر فعالیت خود در عین بی‌پولی هزینه‌های زیادی را متحمل شد به طوری که دولت سیزدهم اکنون باید با در اختیار داشتن ماهانه ۱۴۲ هزار میلیارد تومان پول بتواند کشور را اداره کند و از این رقم سالانه ۵۰۰ هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد کارکنان دولت است که اگر با تاخیر پرداخت شود به طور قطع با انفجاری مواجه خواهد شد. 

وی با بیان اینکه رقم نقدینگی کشور در برهه کنونی چهار هزار هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: این رقم در آغاز دولت یازدهم ۶۷۰ هزار میلیارد تومان بود.

خطیب جمعه کاشان با مقایسه شرایط اقتصادی کشور در دولت‌ قبلی و جدید اظهار داشت: پایه پولی کشور از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در دولت‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی اکنون به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان و تورم از ۱۵ درصد به ۴۲ درصد رسیده و کمر مردم زیر این بار سنگین در حال خم شدن است.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور در برهه کنونی توان جراحی را ندارد، افزود: دولت در شرایط کنونی باید با ۲ اقدام بالینی شرایط را حفظ کند؛ یکی، توزیع عدالت محور امکانات موجود که می تواند ۶۰ تا ۷۰ درصد پوشش دهد و دوم نظارت بربانک‌ها که خلق پول جدید صورت نگیرد، چرا که ارزش پول ملی تا حد غیرقابل تصوری کاهش پیدا کرده است.

آیت‌الله سلیمانی اضافه کرد: سالانه در مجموع ۷۷۰ هزار میلیارد تومان از پول‌های کشور در اختیار نیست، چرا که ۲۰۰ هزار تومان معافت مالیاتی، ۲۰۰ هزار تومان فرار مالیاتی و ۳۷۰ هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی وجود دارد و اگر زیرساخت‌ها و این رقم فراهم شود و در چرخه معیشت قرار گیرد، می‌تواند توسعه مقبولی به وجود بیاورد.

وی با اشاره به زمین ماندن فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب درباره گام دوم انقلاب گفت: این فرمایش‌ها در مورد احکام و یا سیاست کلی است و تاکنون از بین ۳۷ سیاست ابلاغی فقط یک مورد عملی شده است.

به گفته وی، بین قانون اساسی و سیاست‌های ابلاغی با برنامه‌های پنج‌ساله و یکساله کشور و قوانین مجلس شورای اسلامی پیوستگی و تناسبی وجود ندارد، به طوری که دولت لایحه می آورد و مجلس هم به اقتضا ورود می کند و با اندکی تغییر تصویب می کند؛ ایجاد پکپارچگی و دنبال کردن آن امری ضروری است متاسفانه تاکنون روی زمین مانده است.

خطیب جمعه کاشان با بیان اینکه کشورمان در حوزه های مختلف علمی پیشرفت‌های قابل قبولی داشته اما در بحث فرهنگی وضعیت مطلوبی ندارد، تصریح کرد: این در حالیست که جنس انقلاب ما، دینی و اسلامی و مقدمات انقلاب مهدوی است.

وی ادامه داد: مطالبه‌های رهبری از شورای انقلاب فرهنگی، صدا و سیما و برخی دستگاه های فرهنگی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عملیاتی نشده است.

آیت‌الله سلیمانی با بیان اینکه نوع توسعه کشورمان در بخش فرهنگ، غربی و برای مثال پوشش‌های بانوان و جوانان گویای این موضوع است، افزود: ایران با فرهنگ غربی آسیب جدی دیده است، در حالی که فرهنگ کشورمان باید بر پایه پیشرفت ایرانی و اسلامی باشد.

وی اضافه کرد: فضای مجازی قتلگاه جوانان ایران است و مشخص نیست طرح صیانت از کاربران که در مجلس مطرح است تا چه اندازه می تواند این موضوع را پوشش دهد.

وی یادآور شد: در شرایط کنونی که دولت سیزدهم میراث معیوبی را تحویل گرفته است باید همه دست در دست یکدیگر بدهند تا یک تحول بنیادی زیر نظر رهبری و در راستای امیدبخشی به مردمی که به میدان آمده و امیدوارانه چشم به آینده دوخته‌اند به وجود آید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha