حاشیه‌های سفر رییس جمهوری به کرانه‌های شمالی خلیج فارس

بوشهر-ایرنا-آیت الله رئیسی،رییس جمهوری،کرانه‌های شمالی خلیج فارس و بوشهر را برای ششمین سفر استانی خود انتخاب کرد،این سفر یکروزه تا ظهر جمعه شانزدهم مهرماه حاشیه‌هایی به دنبال داشت.

به گزارش ایرنا،عقربه‌های ساعت چند دقیقه‌ای از ۷ و نیم صبح جمعه شانزدهم مهرماه ۱۴۰۰ گذشته بود که هواپیمای حامل رییس جمهوری ایران اسلامی در باند فرودگاه بین‌المللی بوشهر ظاهر شد و دقایقی بعد آیت الله سید ابراهیم رئیسی ، رییس جمهوری به همراه نماینده ولی فقیه و استاندار بوشهر که برای استقبال از وی به داخل کابین هواپیما رفته بودند بر بالای پلکان هواپیما مشاهده و بعد طی مسیر پلکان برای اولین بار در جایگاه رییس دولت سیزدهم پا به بوشهر، دیار تاریخی در کرانه شمالی خلیج فارس گذاشت.

حاشیه‌های سفر رییس جمهوری به کرانه‌های شمالی خلیج فارس
خالو جان به دیار دریادلان خوش آمدی

در بدو ورود پسرکی نوجوان با دسته گلی به استقبال رییس جمهوری رفت و ضمن خوشامدگویی به رییس جمهوری و هیات همراه،با زبان کودکانه خود خطاب به آیت الله رئیسی گفت: خالو جان به دیار مهر و مهربانی با مردمانی استوار و دریادلانی استکبارستیز خوش آمدی.

در ادامه آیت الله رئیسی در مقابل خبرنگارانی که خود را برای پوشش خبری سفر رییس جمهوری به فرودگاه بوشهر رسانده بودند حاضر و به سوالات آنها پاسخ داد.

بیکاری در سرزمین ظرفیت‌ها صدای رئیس جمهوری را هم درآورد

وجود بیکاری در سرزمینی مانند بوشهر که به گفته آیت الله رئیسی غنی است از ظرفیت‌های بیشمار،غیرقابل تحمل است.

رئیس هیات دولت این استان را قطب کشاورزی ،شیلات،نخیلات و از همه مهمتر قطب صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دانست و افزود: بوشهر حدود ۶۰۰ کیلومتر مرز دریایی دارد و باوجود این ظرفیت‌های بسیار سخن گفتن از وجود بیکاری و آسیب‌های اجتماعی در این منطقه غیرقابل تحمل است.

حاشیه‌های سفر رییس جمهوری به کرانه‌های شمالی خلیج فارس

آیت الله رئیسی تاکید کرد: گامهای محکمی در جهت فعال شدن اقتصاد دریا،کشاورزی ، شیلات،نخیلات و صنعت نفت و گاز در این استان برداشته خواهد شد.

او همچنین وعده‌ داد که کارهای زیربنایی ازجمله برق رسانی و اتصال به ریل و راه آهن در این سفر کلید خواهد خورد تا به رفع مشکلات این استان منجر شود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی ناراحتی خود را از عدم برگزاری دیدارهای عمومی رسمی با مردم استان بوشهر در این سفر یک روزه به دلیل شیوع کرونا پنهان نکرد اما این وعده را داد که با بهبود شرایط ناشی از شیوع کرونا در فرصت‌های آینده در جمع و اجتماعات مردم بوشهر و شهرستان‌های این استان حاضر خواهد شد.

کرونا مانع میهمان نوازی بوشهری‌ها نشد

وجود کرونا و عدم هماهنگی برای برگزاری مراسم استقبال عمومی رسمی از رییس جمهوری مانع از این نشده بود که اهالی میهمان نواز و خونگرم استان بوشهری خود را برای عرض خیر مقدم به مسیرهای عبور خودرو حامل آیت الله رئیسی نرسانند.

مردمی که موفق به دیدار رئیس جمهوری شدند و عده‌ای هم نشدند

عده‌ای از اهالی به شکل گروه‌های خود جوش و غیرهماهنگ در مسیرهای مختلف که احتمال حضور رییس جمهوری را می دادند حاضر و منتظر دیدار وی بودند که برخی موفق به این کار و عرض خیر مقدم شدند و بعضی دیگر نیز ناموفق بودند.

حاشیه‌های سفر رییس جمهوری به کرانه‌های شمالی خلیج فارس
 اهالی تنگک رئیس جمهور را ندیدند

تعدادی از اهالی تنگک شهرستان بوشهر در قسمت ورودی فرودگاه بین المللی این شهر حاضر شده بودند تا بلکه رییس جمهوری را ببینند و وی را در جریان مشکلات محله قدیمی شان قرار دهند.

"تنگک" نام منطقه‌ای در حاشیه جنوبی بندر بوشهر که در مسیر جاده نیروگاه اتمی قرار دارد و به سه محله به نام تنگک‌های ۱، ۲ و ۳ تقسیم شده‌ است و در ۲ دهه اخیر به دلیل کمبود زمین و مسکن در مرکز شهر مورد توجه جمعیت سرریز و مهاجران روستایی قرار گرفته است.

تنگک در ابتدا به عنوان منطقه‌ای برای ایجاد فضاهای کارگاهی و انباری اصناف شهر بوشهر در نظر گرفته شده بود و ساخت و ساز مسکن در این محل به دلیل قرار داشتن در محدوده اولیه حریم نیروگاه اتمی با محدودیت‌هایی روبرو بود اما در سال‌های اخیر با کاهش محدوده حریم این نیروگاه و مجاز شدن ساخت و ساز در این منطقه،دهها هزار نفر که اغلب نیز مهاجر هستند ساکن این منطقه شده اند.

تعدادی از اهالی این منطقه به امید رفع مشکلات عدیده محله شان سرراه رئیس جمهور حاضر شدند تا شاید با وی دیدار و درد و دل کنند.

شبکه فاضلاب در این منطقه وجود ندارد و آبهای سطحی نیز بصورت غیراصولی دفع می شود و پساب کارگاه های مختلف صنعتی و خدماتی در این منطقه رها و سلامت ساکنین را به خطر انداخته است.

بنرهایی در دست اهالی این منطقه که خود را به مسیر عبور احتمالی خودرو رئیس جمهور رسانده بودند وجود داشت که خواسته هایشان بر آن نقش بسته بود.

بسیاری از اهالی تنگک خواستار تعیین تکلیف وضعیت ساخت و سازهای  این منطقه و ایجاد زیرساخت ها و امکاناتی ازجمله فضاهای آموزشی ، ،مدرسه،بانک، آب ،برق و گازرسانی به منازل مسکونی خود بودند.

نظارت بر تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز از دیگر درخواست های اهالی این منطقه بود.

ساکنین تنگک به دلیل عدم هماهنگی و عبور خودرو حامل رییس جمهوری از سمت دیگری از فرودگاه موفق به دیدار با آیت الله رئیسی نشدند.

حاشیه‌های سفر رییس جمهوری به کرانه‌های شمالی خلیج فارس
آقای رئیس جمهور؛فقط سد می خواهیم

جمعی از فعالان مدنی و اجتماعی روستای دهرودسفلی با حضور در مسیر استقبال سفر رئیس جمهوری به استان بوشهر، خواهان توجه جدی به موانع و مشکلات روستای دهرودسفلی شدند.

مهمترین خواسته اهالی این روستا ساخت سد بود.

روستای دهرودسفلی یکی از روستاهای بخش دشتستان بوشهر با ظرفیت غنی در بخش کشاورزی و دامداری است که در طول دو دهه اخیر به دلیل کاهش بارندگی تقریبا تمامی مشاغل مرتبط با کشاورزی و دامداری در این روستا از بین رفته و بسیاری از ساکنین به شهرهای اطراف مهاجرت کرده اند.

متعجب از حضور رئیس جمهوری در نخلستان‌های تنگستان

آیت الله رئیسی در ادامه سفر به استان بوشهر پیش از ظهر جمعه وارد شهرستان تنگستان شد و با حضور در نخلستان‌های این منطقه پای درد و دل اهالی نشست.

در ابتدای حضور رئیس جمهوری در این محل بسیاری از اهالی از این رویه تعجب کرده بودند و اعلام می کردند که تاکنون مسئولان ارشد استانی و شهرستانی هم در نخلستان‌های سوزان تنگستان حاضر نشده بودند اما اکنون ریاست جمهور در این محل پای درد و دل آنها نشسته است.

آبرسانی به منطقه تنگستان و آبیاری نخلستان‌های اهرم از مشکلاتی بود که در دیدار با رئیس جمهوری از سوی کشاورزان منطقه مطرح شد.

احداث سد برای آبیاری نخلستان های تنگستان مهمترین درخواست های کشاورزان این منطقه بود.

حاشیه‌های سفر رییس جمهوری به کرانه‌های شمالی خلیج فارس

آیت الله رئیسی در جمع برخی از کشاورزان این منطقه گفت: بخش کشاورزی یکی از اولویت های اصلی توسعه بوشهر است و توسعه این بخش و نخیلات در کنار توجه به توسعه شیلات مورد تاکید دولت سیزدهم قرار دارد.

وی توسعه کسب و کارهای مرتبط با دریا و کشاورزی را از مهمترین اولویت‌های دولت دانست و وعده رفع مشکل آبیاری نخلستان های این منطقه را داد.

شهرستان اهرم تنگستان در فاصله ۴۰ کیلومتری بوشهر قرار دارد.                         

استان بوشهر با مساحتی حدود ۲۷ هزار و ۶۵۳ کیلومتر مربع، از شمال به استان خوزستان و بخشی از استان کهگیلویه و بویر احمد، از شرق به استان فارس، و از جنوب شرقی به بخشی از استان هرمزگان و از جنوب و غرب به آب های خلیج فارس محدود است.

شبه جزیره بوشهر در کرانه شمالی آبهای نیلگون خلیج فارس قرار دارد و یکی از مهم ترین مناطق باستانی خلیج فارس است.

رئیس جمهوری به همراه اعضای هیات دولت و در قالب ششمین سفر استانی دولت امروز  جمعه وارد استان بوشهر شدند و در فرودگاه بین المللی استان مورد استقبال مسئولان قرار گرفتند.

آیت الله رئیسی در این سفر یکروزه از سوی وزیران نیرو، جهاد کشاورزی، نفت،اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ، معاون اجرایی رئیس جمهوری و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول ، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی و  رئیس دفتر رئیس جمهوری همراهی می شود.

بازدید از شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، منطقه ویژه اقتصادی و اسکله  شهید محلاتی ،نخلستان های اهرم  و موزه شهید رئیس علی دلواری از جمله برنامه هایی است که رییس جمهوری پس از ورود به بوشهر انجام داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha