ده‌ها هزار لیتر شیر در انگلیس در تب کرونا و برگزیت به هدر رفت

لندن – ایرنا – بحران کمبود راننده کامیون و افزایش قیمت‌ انرژی در انگلیس براثر برگزیت و همه‌گیری کرونا، ضمن بروز اختلال در شبکه توزیع کالا منجر به هدر رفتن ده‌ها هزار لیتر شیر و فشار بر دام‌داران این کشور شده است.

شبکه اسکای نیوز انگلیس روز پنجشنبه گزارش داد که این مساله تنها بخش کوچکی از کوه یخی مشکلات ناشی از برگزیت در آستانه شروع فصل زمستان است. دام‌داران انگلیسی ناگزیر ۴۰ هزار لیتر شیر را طی دو ماه گذشته دور ریخته‌اند چون راننده‌ای برای تحویل و انتقال آن به بازار نبوده است.

یک دام‌دار که خواست نامش فاش نشود گفت که از ماه اوت تاکنون چهار محموله شیر را هدر داده است. به گفته او چنین اتفاقی هر نیم قرن یکبار به دلیل بدی آب و هوا رخ می‌داد. برخی از دام‌داران هم ناگزیر شیرهای خود را با قیمت بسیار نازل به شرکت‌های کوچک‌تر فروخته‌اند تا از هدر رفتن آن جلوگیری کنند.

شیوع کرونا باعث خانه نشین شدند بسیاری از رانندگان کامیون در انگلیس شده است. این درحالیست که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز رانندگان خارجی قادر به کار در این کشور نیستند. این وضعیت ‌ باعث بروز اختلالات گسترده در زنجیره تامین و جابه‌جایی کالا در این کشور شده است.

فردا (جمعه) دو هفته از زمان بروز بحران کمبود سوخت در پمپ‌بنزین‌های انگلیس می‌گذرد و هنوز تعداد زیادی از جایگاه های سوخت در پایتخت و مناطق جنوب شرق کشور تعطیل و این وضعیت مردم را برای دریافت قطره‌ای بنزین آواره کوچه و خیابان کرده است.

دولت برای جبران کمبود راننده کامیون در این کشور از ارتش کمک گرفته و قوانین مهاجرتی را برای ورود رانندگان خارجی تسهیل کرده است. اما گفته می‌شود که این طرح چندان با استقبال مواجه نشده و تا دوشنبه گذشته فقط ۱۲۷ راننده درخواست مجوز کرده‌اند. انگلیس با چالش کمبود ۱۰۰ هزار راننده کامیون روبروست  اما دولت برای عبور از بحران کنونی ۵ هزار مجوز موقت در نظر گرفته است.

هدر رفتن هزاران لیتر شیر در انگلیس بخش کوچکی از مشکلات ناشی از برگزیت و همه‌گیری کروناست. هرچند اتلاف ۴۰ هزار لیتر در مقابل ۱۵.۳ میلیارد تن تولید سالانه شیر چشم‌گیر نیست و در چرخه توزیع کشور اثر چندانی ندارد اما فشار آن برای دام‌داران و فعالان این بخش کم نیست و بسرعت حس می‌شود. این درحالیست که قیمت کود دامی ۱۵۰ درصد و بهای سوخت طی یک ماه اخیر ۱۲ درصد افزایش داشته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha