بازدید مقامات جمهوری آذربایجان از غرفه ایران در نمایشگاه کتاب باکو

تهران- ایرنا- معاون نخست وزیر و وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان همراه برخی دیگر از مقامات این کشور در روز نخست از هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو، در محل غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران حضور پیدا کردند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط‌ عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، هفتمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو از ۶ تا ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۴ تا ۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) در مرکز نمایشگاهی باکو (Expo Baku) برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این نمایشگاه جلب توجه مردم به کتاب و کتابخوانی، ترویج ادبیات آذربایجان و ایجاد روابط همکاری میان ناشران داخلی و خارجی است.

برگزارکننده اصلی این نمایشگاه که به صورت دوسالانه برگزار می‌شود نیز وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان است.

غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه به متراژ ۳۶ متر مربع بوده که در آن بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب در موضوعات مختلف از جمله ایران‌شناسی، ادبیات کلاسیک، ادبیات پایداری و دفاع مقدس، کودک و نوجوان، تاریخ و... به زبان‌های فارسی، ترکی آذری، انگلیسی و روسی عرضه می‌شود.

این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو به «هشتصدوهشتادمین سالگرد تولد نظامی گنجوی» شاعر پارسی گوی اختصاص دارد؛ بدین مناسبت علاوه بر نامگذاری گوشه‌ای از غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران به نام «کنج نظامی»، مجموعه «کتابشناسی نظامی گنجوی» که به معرفی بیش از ۹۰۰ کتاب درباره این شاعر می‌پردازد، عرضه شده و معرفی آن نیز به زبان ترکی آذری به صورت فیلم در معرض دید علاقمندان و مخاطبان قرار دارد.

در نخستین روز از هفتمین دوره این نمایشگاه دو کتاب هفت پیکر و خسرو شیرین که به دست میر جلال زکی به زبان ترکی آذری ترجمه و توسط انتشارات پارلاق و به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است در محل غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد؛ در این آیین سید عباس موسوی (سفیر ایران در جمهوری آذربایجان)، قربانعلی پورمرجان (رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو)، آنار کریم اف (وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان)، علی احمد اف (معاون نخست وزیر و معاون حزب حاکم جمهوری آذربایجان)، امین امرالله اف (وزیر تحصیل _وزیر علوم و آموزش و پرورش_)، آنار رضا اف (رییس اتحادیه نویسندگان)، چنگیز عبدالله اف (معاون اتحادیه نویسندگان)، کریم طاهر اف (رییس کتابخانه ملی)، ال نور علی اف (معاون اول وزیر فرهنگ)، تیمور کریم لی (رئیس انستیتو نسخ خطی آکادمی علوم)، رافائل حسین اف (رییس موزه ادبیات نظامی گنجوی)، احمد مصباح (معاون وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه) و جمعی از سفرا و علاقمندان فرهنگ و زبان فارسی و ترکی حضور داشتند.

در هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو بیش از ۱۰۰ ناشر آذربایجانی و ۱۲ کشور از جمله ایران، ترکیه، اندونزی، کلمبیا، روسیه و... حضور دارند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha