فراخوان بررسی ظرفیت‌های گردشگری مناطق کویری و بیابانی منتشر شد

بیرجند - ایرنا - فراخوان بررسی فرصت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری مناطق کویری و بیابانی خراسان جنوبی و ارایه راهکارها برای سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و توسعه استان در چارچوب مصوبات سومین سفر استانی رییس جمهوری، منتشر شد.

به گزارش ایرنا رییس جمهوری نوزدهم شهریور امسال در سومین سفر استانی خود به خراسان جنوبی سفر کرد و در نشست شورای اداری استان که برنامه پایانی این سفر یک روزه بود، استفاده از ظرفیت کویر را یکی از محورهای توسعه خراسان جنوبی برشمرد.

آیت الله سید ابراهیم رییسی با اشاره به حضور در شهرستان طبس و مناطق کویری خراسان جنوبی گفت: کویر یکی از نعمت‌های بزرگ خداوند در این منطقه است و مطالعات و تحقیقاتی میدانی در این زمینه انجام شده که باید از این مطالعات بهره‌برداری داشته باشیم.

رییس جمهوری افزود: مطالعاتی که در استان انجام شده یا محافل دانشگاهی انجام دادند، باید در اختیار قرار گیرد و تبدیل به یک برنامه برای دولت شود.

استاندار خراسان جنوبی هم اوایل هفته جاری با تشریح آخرین روند اجرای مصوبات سفر رییس جمهوری به خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به اینکه کویر، ظرفیت مطلوبی است، مقرر شد طرح ویژه‌ای برای بهره‌برداری هرچه بیشتر از این ظرفیت تهیه و مطالعات لازم انجام شود.

حمید ملانوری با اشاره به اینکه دوسوم وسعت خراسان جنوبی را کویر شامل می‌شود گفت: برای تحقق این مصوبه، ستادی با مسئولیت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و دبیری دانشگاه بیرجند تشکیل شده و طرح‌های بهره‌برداری از کویر در حال تدوین است.

پیرو این تصمیمات فراخوان بررسی فرصت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری مناطق کویری و بیابانی خراسان جنوبی و ارایه راهکارها برای سرمایه‌گذاری؛ کارآفرینی و توسعه استان از سوی دانشگاه بیرجند منتشر شد.

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند و دبیر کارگروه سرمایه‌گذاری گردشگری کویر و بیابان استان خراسان جنوبی اعلام کرد: به استناد سفر رییس جمهوری به استان خراسان جنوبی و مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در شهریور ماه ۱۴۰۰ فراخوان بررسی فرصت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری مناطق کویری و بیابانی استان و ارایه راهکارها برای سرمایه‌گذاری؛ کارآفرینی و توسعه استان طراحی شد.

دکتر محمد اسکندری‌ثانی روز پنجشنبه درباره پیشینه این طرح گفت: در سفر ریاست جمهوری به خراسان جنوبی محور توسعه گردشگری کویر و بیابان به‌عنوان یکی از محورهای مهم توسعه استان بیان شد و پیرو آن در صورتجلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان هم این بحث مصوب شد.

وی افزود: دانشگاه بیرجند با توجه به برگزاری همایش بین‌المللی گردشگری بیابان لوت و تدوین طرح جامع گردشگری استان به عنوان دبیر مشخص شده است.

دبیر کارگروه سرمایه‌گذاری گردشگری کویر و بیابان استان خراسان جنوبی گفت: با توجه به سند چشم‌انداز و ماموریت‌گرایی دانشگاه و نقش آن در توسعه منطقه‌ای با این اقدام‌ در سیاست‌گذاری‌های توسعه استان نقش ایفا خواهد کرد.

وی افزود: اشخاص حقیقی، حقوقی، نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری کویر و بیابان می‌توانند خلاصه طرح سرمایه‌گذاری کسب‌ و کار در حوزه‌های مرتبط با گردشگری کویر (آموزش و فرهنگ‌سازی، مسیرهای گردشگری، بازاریابی و تبلیغات، تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد، نوآوری و فناوری، اشتغال پایدار و توانمندسازی جوامع محلی) را حداکثر تا ۲۰ مهر ۱۴۰۰ به دبیرخانه کمیته بررسی ظرفیت‌های کویری و بیابانی استان مستقر در معاونت پژوهشی دانشگاه بیرجند ارسال کنند.

نشانی ایمیل: Tourism.shkh۲۰۲۱@birjand.ac.ir و سایت: karafarini.birjand.ac.ir نیز در دسترس علاقه‌مندان است.

رییس جمهوری به همراه وزیران کشور، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس دفتر رییس جمهوری و معاون اجرایی رییس جمهوری روز جمعه نوزدهم شهریور ماه به خراسان جنوبی سفر کردند.

حضور در جمع مردم در امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) طبس، بازدید از معادن زغال‌سنگ طبس و گفت و گو با نیروهای کارگری و فنی و مهندسی، بازدید از محله‌های حاشیه شهر و گفت و گو با مردم، زیارت قبور شهدا، حضور در یکی از محلات حاشیه‌ای شهر بیرجند و گفت و گو با مردم، حضور در جمع نمایندگان اقشار و نخبگان خراسان جنوبی و نشست شورای اداری استان از برنامه‌های این سفر یک روزه بود.

همه موارد مطرح شده حین سفر در شورای اداری استان با حضور رییس جمهوری جمع‌بندی شد و بعد از این سفر، با برگزاری جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، مصوبات جمع‌بندی و برای دستگاه‌های اجرایی در راستای تحقق مصوبات، مسئولیت‌سازی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha