قهرمانان جویباری کشتی جهان با استقبال پرشور مردم به زادگاهشان بازگشتند

ساری- ایرنا- قهرمانان و مدال آوران جویباری رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۲۱ اسلو کشور نروژ، عصر امروز جمعه با استقبال پرشور مازندرانی ها به زادگاهشان بازگشتند.

به گزارش ایرنا، حسن یزدانی و کامران قاسمپور با کسب مدال طلا و محمد نخودی لاریمی و امیرمحمد یزدانی با کسب مدال نقره کشتی آزاد قهرمانی جهان اسلو ۲۰۲۱، عملکرد خیره کننده ای داشتند و تمامی کشتی گیران جویباری حاضر در این دوره از رقابت ها با دست پر به زادگاهشان برگشتند. 

قهرمانان جویباری کشتی جهان در آیینی باشکوه و با استقبال پرشکوه چندین هزار نفری هواداران زیر بارش شدید باران، در زادگاهشان جویبار پذیرایی شدند.

همچنین آیین استقبال از این قهرمانان با حضور شماری از مسوولان استانی و شهرستانی، ورزش دوستان و اعضای خانواده هایشان به صورت خودرویی، موتوری و پیاده باوجود نامساعد بودن شرایط جویبرگزار شد. 

استقبال کنندگان با سردادن شعارهای «پهلوانان خداقوت و دست مریزاد»، «پهلوانان خوش آمدید»، «گل های سر سبد دیار مازندران، تبریک تبریک» و «قاسپور، یزدانی خوش آمدین خوش آمدین» مراتب سپاس خود را نسبت به افتخار آفرینی این پهلوانان ابراز داشتند.

پخش سرودهای حماسی و آیینی ، محلی و تقدیم شاخه گل به پهلوانان حسن یزدانی، محمد نخودی، کامران قاسمپور و امیرمحمد یزدانی در مسیر رسیدن به خانه های پدریشان از جلوه های ویژه مراسم استقبال از مدال آوران کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۲۱ اسلو نروژ بود.

مردم و مسئولان جویبار هم در ورودی و دیگر نقاط شهر جویبار با نصب بنر و عکس نوشته، کسب عناوین قهرمانی را به این پهلوانان تبریک گفتند.

این دلاورمردان جویباری در رقابت های قهرمانی جهان اسلو ۲۰۲۱ کاری کردند کارستان و چهار مدال از مجموع ۴۰ مدالی که بین کشتی‌گیران این دوره از رقابت‌ها توزیع شد به شهر جویبار رسید. این چهار نفر در مجموع توانستند ۹۰ امتیاز برای تیم ملی ایران کسب کنند.

نکته قابل توجه این که به جز حسن یزدانی که عنوان‌دار و شناخته شده است، سه نفر دیگر از این چهار آزادکار جویباری اولین مدال جهانی خود را کسب کردند.

امیرمحمد یزدانی آزادکار جوان و آینده‌دار وزن ۶۵ کیلوگرم که در مسابقات انتخابی تیم ملی توانسته بود کیان محمودجان‌لو را پشت‌سر بگذارد و دوبنده تیم ملی را از آن خود کند برای دومین بار وارد آوردگاه جهانی بزرگسالان شد و با کسب یک مدال نقره عملکرد قابل قبولی از خود به جا گذاشت. یزدانی جوان حریفانی از اتریش، پورتوریکو، لهستان و قرقیزستان را شکست داد و در فینال رقیب ژاگیر شاخیف نامدار از روسیه شد که نتوانست از سد او بگذرد و در نخستین تجربه حضورش در رقابت‌های جهانی بزرگسالان خوش‌رنگ‌ترین مدال را کسب کند.

محمد نخودی هم که مرداد امسال با دوبنده تیم ملی کشتی آزاد قهرمان جوانان جهان در وزن ۷۹ کیلوگرم شده بود در نخستین تجربه جهانی بزرگسالان توانست با غلبه بر رقبایی از ایتالیا، ارمنستان، فرانسه و گرجستان وارد فینال شود و در دیدار نهایی به یکی از اسطوره‌های تاریخ کشتی آزاد جهان یعنی جردن باروز امریکایی برسد که ۱۳ سال از او بزرگتر است. او در فینال با وجود تلاش فراوانی که داشت نتوانست از سد تجربه بالای باروز بگذرد و شکست خورد تا نخستین حضورش در رقابت‌های جهانی بزرگسالان با کسب یک مدال نقره همراه باشد.

 دیگر آزادکار جویباری‌ها یعنی کامران قاسم‌پور که طی سالهای اخیر به دلیل هم‌وزن بودن با همشهری خود یعنی حسن یزدانی پشت وزن او قرار داشت این بار با تغییر وزن توانست توانایی‌های خود را به خوبی نشان دهد.

قاسم‌پور پس از چند سال تمرین تصمیم گرفت از ۸۶ کیلو به ۹۲ کیلو تغییر وزن دهد تا در رقابت‌های جهانی شرکت کند. او در نخستین تجربه حضورش در رقابت‌های جهانی بزرگسالان نمایشی خیره‌کننده داشت و توانست ۲ آزادکار شاخص آمریکایی و روس را شکست دهد. قاسم‌پور پس از استراحت در دور نخست، ابتدا حریفی از اوکراین را شکست داد.

قاسم پور سپس رقیب گرجستانی خود را از پیش رو برداشت و در نیمه نهایی به کاکس آمریکایی رسید و توانست او را نیز شکست دهد و به فینال برسد. او در فینال هم توانست ماگومد قربان‌اف روس را شکست دهد و آغازی توفانی در عرصه بزرگسالان کشتی آزاد جهان داشته باشد

حسن یزدانی هم به عنوان کشتی‌گیر شاخص این رقابت‌ها بود توانست با اقتدار رقبایی از قزاقستان، پورتوریکو و روسیه را شکست دهد و به فینال رقابت‌ها برسد تا یک بار دیگر مقابل دیوید تیلور امریکایی قرار بگیرد. او این بار تیلور را با قدرت شکست داد تا سومین طلای جهانی خود را به دست بیاورد.

این نخستین بار نیست که جویباری‌ها بیشترین سهم از تیم ملی کشتی آزاد را در اختیار دارند. در المپیک ۲۰۱۲ لندن نیز از جویبار به دلیل حضور رضا یزدانی، مسعود اسماعیل‌پور و کمیل قاسمی در تیم ملی کشتی آزاد به عنوان المپیکی‌ترین شهر جهان یاد شده بود که یک طلا توسط کمیل قاسمی کسب شد، اما این بار جویباری‌ها چهار کشتی‌گیر در رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان داشتند که هر چهار نفرشان توانستند مدال کسب کنند.

با ۲ مدال طلای حسن یزدانی و کامران قاسم‌پور تعداد مدال‌های طلای کسب شده توسط جویباری‌ها در ادوار مختلف مسابقات قهرمانی جهان به هفت مدال رسید. مهدی حاجی‌زاده سال ۲۰۰۲، رضا یزدانی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ و حسن یزدانی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ پیش‌تر توانسته بودند مدال طلای مسابقات جهانی کشتی آزاد را به تاریخ کشتی جویبار سنجاق کنند و حالا دو طلای دیگر به تاریخ پایتخت کشتی ایران اضافه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha