۱۵ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۵
کد خبرنگار: 3046
کد خبر: 84495906
۲ نفر

برچسب‌ها

قم در عزای شهادت امام رضا(ع) به سوگ نشست

قم-ایرنا- شهر مقدس قم و به ویژه حرم ملکوتی کریمه اهل بیت(س) خواهر خورشید هشتم در سالروز شهادت غریبانه امام رئوف، علی بن موسی الرضا(ع) یکپارچه به سوگ نشسته است.

به گزارش ایرنا، بیرق و پرچم های سیاه از ابتدای ماه محرم در فضای شهر قم بر افراشته شده است و امروز در آخرین روز از ماه صفر عزاداران امام رئوف(ع) به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) آمده اند تا غم جانگداز شهادت برادر را به خواهر کریمه‌اش تسلیت بگویند و در گوشه و کنار حرم مطهر تسلایی برای دردهای خود پیدا کنند.

آیین عزاداری و مرثیه سرایی با رعایت پروتکل های بهداشتی در صحن های روباز حرم مطهر در حال برگزاری است و خادمان حرم قبل از ورود زائران به حرم از آنها تست سلامت می گیرند. آیین هایی نیز به زبان عربی و اردو توسط شیفتگان مکتب اهل بیت(ع) در حرم مطهر برگزار می شود.

در گوشه و کنار حرم حضرت معصومه همچنین غرفه و نمایشگاه هایی پیرامون آیین ها و مناسبت های دهه آخر ماه صفر برپاست که با استقبال خانواده ها و به ویژه نوجوانان همراه شده است.

امسال نیز مانند سال قبل به دلیل شرایط و محدودیت کرونایی حاکم بر کشور فرصت تشرف به بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) برای بسیاری از مردم ولایت مدار قم حاصل نشده اما آنها به رسم قدرشناسی با حضور در حرم خواهر عالم آل محمد(ص) از دور به آستان قدسی امام رضا(ع) سلام می دهند.

در برخی نقاط شهر و اطراف حرم مطهر ایستگاه های سلامت برپا شده و ماسک و سایر اقلام بهداشتی توسط آنها در بین زائران و مجاوران توزیع می شود. در مسجد مقدس جمکران و بقاع متبرک امامزادگان آیین های مشابهی در حال برگزاری است.

امام علی بن موسی‌الرضا (ع) هشتمین امام شیعیان در یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود.

نام مبارک ایشان علی و کنیه آن حضرت ابوالحسن و مشهورترین لقب ایشان «رضا» به معنای «خشنود» می‌باشد. یکی از القاب مشهور حضرت، «عالم آل محمد» است. این لقب نشانگر ظهور علم و دانش ایشان می‌باشد.

پدر بزرگوار امام رضا، امام موسی کاظم (ع) پیشوای هفتم شیعیان بود که در سال ۱۸۳ ه. ق، به دست هارون عباسی به شهادت رسید و مادر گرامیشان نجمه نام داشت.

امام رضا (ع) در مدینه، پس از شهادت پدر، امامت بر مردم را بر عهده گرفت و به رسیدگی امور پرداخت، شاگردان پدر را به دور خویش جمع کرد و به تدریس و تکمیل حوزه علمیه جدش امام صادق (ع) مشغول شد و در این راستا گام‌های بزرگ و استواری برداشت.

مدت امامت حضرت رضا (ع)، حدود ۲۰ سال طول کشید که ۱۷ سال آن در مدینه و سه سال آخر آن در خراسان گذشت.

امام رضا (ع) پس از هفده سال سکونت در مدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیله مامون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفت. آن حضرت پس از قبول اجباری ولایت عهدی مامون و گذشت سه سال، در ۵۵ سالگی به دست این خلیفۀ عباسی به شهادت رسیدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha