۱۶۷ هزار تبعه خارجی قم واکسن کرونا دریافت می‌کنند

قم-ایرنا- مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی قم از برنامه ریزی برای واکسیناسیون ۱۶۷ هزار تبعه خارجی ساکن استان قم خبر داد.

عباس شیرمحمدی روز چهارشنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا در سالن کرامت استانداری قم، افزود: واکسیناسیون اتباع از طریق انجمن خیرین از یک ماه گذشته در قم راه اندازی شده و ۲۲۰ میلیون تومان در این راستا از طریق خیرین تامین شده است.

وی ابراز داشت: از آنجایی که مراکز بهداشت کشور افغانستان آماری از کشته شدگان و مبتلایان به کرونا ارائه نمی دهند بسیاری از اتباع ساکن ایران چنین تصوری پیدا کرده اند که اصولا افغانستانی ها به کرونا مبتلا نمی شوند.

وی گفت: از ابتدای مهرماه سال جاری ۸ هزار تبعه مجاز و غیرمجاز برای دریافت واکسن به مرکز تزریق اتباع غیر ایرانی مراجعه کرده اند.

شیرمحمدی خاطرنشان کرد: در سطح استان قم ۳۹ هزار تبعه غیرمجاز شناسایی شده و تمام این افراد می توانند جهت دریافت واکسن به مراکز تجمیعی مراجعه کنند.

به گفته وی، در مجموع ۱۵هزار نفر از اتباع مجاز و غیرمجاز ساکن قم واکسن برکت و سینوفارم را تزریق کرده اند.

شیرمحمدی خاطرنشان کرد: ۱۶۷ هزار تبعه خارجی در قم ساکن هستند و علت کاهش ۳۰ هزار نفری این افراد نسبت به دو سال گذشته بدلیل شیوع کرونا و آموزش های مجازی دانشگاه المصطفی بوده که باعث کاهش حضور بیش از ۳۰ هزار نفر از اتباع و مهاجرین خارجی در قم شده است.

وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفته بود، براساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شده‌است.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده‌ است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha