۱۴ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۴۹
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84495576
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مسکو: تلاش واشنگتن برای ایجاد پایگاه نزدیک افغانستان بی نتیجه بوده است

تهران – ایرنا – روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که همه تلاش‌های واشنگتن برای تماس با کشورهای همسایه افغانستان مانند ازبکستان و تاجیکستان به منظور استقرار نیروهای نظامی اش در آنها به بهانه مبارزه با تروریسم، تاکنون بی نتیجه بوده است.

به گزارش ایرنا از شبکه اسپوتنیک نیوز؛ یوری کوکوف معاون شورای امنیت ملی روسیه به روسیسکایا گازتا گفت که این تلاش‌ها از ماه مه و هم زمان با اعلام عقب نشینی نیروهای ارتش آمریکا از افغانستان پس از نزدیک به ۲۰ سال، آغاز شده است.

وی افزود: ایالات متحده جاه طلبی های ژئوپولیتیک خود را در غرب آسیا کنار نگذاشته و در پی تقویت مواضع و پایگاه های خود در کشورهای همسایه افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم است. تداوم تلاش واشنگتن برای دستیابی به اهداف جاه طلبانه اش در منطقه خاورمیانه، برای روسیه تهدید ژئوپولیتیک واقعی به شمار می‌رود.

کوکوف تلاش‌های واشنگتن را برای به دست آوردن جای پایی در کشورهای همسایه افغانستان و ایجاد پایگاه‌هایی در آنها به منظور استقرار پهپادهای نظامی و مراکز آموزش برای نظامیان و نیروهای امنیتی و ویژه این کشورها به بهانه مبارزه با گروه های تروریستی، در اصل به معنای نزدیک تر شدن زیرساخت ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) به مرزهای روسیه دانست.

سرتیپ رستم مینکایف معاون فرماندهی منطقه نظامی مرکزی روسیه اعلام کرد که اطلاعاتی مبنی بر انتقال شبه نظامیان وابسته به گروه های تروریستی از مناطق تحت تسلط آمریکا در سوریه و عراق به افغانستان در دست دارد.

این فرمانده نظامی روسیه افزود: نیروهای ویژه آمریکا در حال اقدام در این زمینه هستند و شبه نظامیان سازمان های افراط گرای تروریستی را برای بکار گرفتن آتی در آفریقا و آسیا، در مناطق تحت تسلط خود در سوریه و عراق همچنان آموزش می‌دهند. ما شاهد انتقال گروه های تبهکاری داعش به استان های شمالی افغانستان هستیم که قطعا هسته های جدید بی ثباتی در منطقه ایجاد خواهد کرد. فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان، در وهله اول برای کشورهای آسیای مرکزی خطرناک است.

مینکایف افزود: «خروج تعمدی آمریکایی ها از افغانستان می تواند تشدید تهدید تروریسم را برای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به همراه بیاورد، پروژه های اقتصادی و زیربنایی در مقیاس منطقه را مختل کند و موجب فاجعه انسانی شود».

طالبان پس از تصرف کامل همه شهرهای مهم و گذرگاه های مرزی افغانستان، در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ ( ۲۴ مرداد ۱۴۰۰) تسلط کامل خود را بر این کشور اعلام کردند و دولت جدیدی تشکیل دادند.

ایالات متحده در ۳۱ اوت ۲۰۲۱، ( ۹ شهریور ماه ۱۴۰۰) نیروهای ارتش خود را به طور کامل از افغانستان خارج کرد و ماموریت نظامی ۲۰ ساله اما ناکام خود را در این کشور، به پایان رساند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان