صادرات کالا از گمرک آستارا ۲۰ درصد افزایش یافت

آستارا - ایرنا - مدیرکل گمرک آستارا از افزایش ۲۰ درصدی میزان صادرات کالاهای غیرنفتی از مرزهای زمینی، آبی و ریلی این شهرستان در نیمسال نخست ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

کریم رسولی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ارزش اقتصادی کالاهای صادراتی از  گمرک آستارا در نیمه نخست امسال را ۲۵۰ هزار دلار عنوان و خاطرنشان کرد : میزان ترانزیت خارجی کالا نیز در نیمه نخست امسال ۱۵۱ هزار و ۵۵۴ تن بوده و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۰۰ درصد رشد یافته است.
وی مقدار واردات کالا در ۶ ماه گذشته را ۱۱۴ هزار و ۲۰۳ تن ذکر اضافه و یادآوری کرد: این رویه گمرکی در زمان مشابه سال قبل ۱۴۲ هزار و ۴۸۹ تن بوده و امسال به دلیل تحریم ها و ممنوعیت ثبت سفارش اکثر کالاهای غیر ضرور و لوکس جهت حمایت از  تولید داخلی، مقدار واردات کالا کاهش محسوسی یافته است.
وی افزایش پذیرش کامیون های صادرات کالا از سوی جمهوری آذربایجان را نویدبخش توسعه و رونق صادرات دانست و گفت: فقط در شبانه روز گذشته ۲۰۰ دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان تردد کرده و از سوی گمرک مقابل پذیرش شده و این در ۶ ماه گذشته بی سابقه بوده است.
رسولی، روال رویه های صادرات، واردات و ترانزیت کالا در مرزهای زمینی، آبی و ریلی آستارا را روان و عالی توصیف و بیان کرد: با توجه به شرایط شیوع کرونا، هنوز تردد نفر در مرزها صورت نمی گیرد مگر افرادی با هماهنگی وزارت امور خارجه که اغلب شخصیت های سیاسی، دانشجو یا بیماران نیازمند مداوا هستند.
مدیرکل گمرک آستارا در خصوص فعالیت بندر آستارا نیز اظهار کرد: منطقه ویژه بندر که از ماه های قبل راه اندازی شده، در سه رویه گمرکی ( صادرات قطعی ، واردات قطعی و  ترانزیت خارجی ) در حال ارائه خدمات گمرکی به فعالان اقتصادی و بازرگانان عزیز است.

ارتقاء گمرکات راه آهن و منطقه ویژه اقتصادی آستارا به سطح مدیریت

رسولی ادامه داد: گمرک بارانداز راه آهن آستارا نیز از رونق خوبی برخوردار است و در سه رویه گمرکی صادرات قطعی ، واردات و ترانزیت خارجی در دو نوبت کاری، خدمات خود را به ذینفعان گمرکی و تجار و بازرگان محترم ارایه می کند و تخته و حبوبات از مهمترین اقلام کالاهای وارداتی و ترانزیتی و مصالح ساختمانی و میوه و تره بار از مهمترین اقلام صادراتی این گمرک است.
مدیرکل گمرک آستارا افزود: خوشبختانه با پیگیری ها و تلاش هایی که طی یک سال اخیر در حوزه اصلاح ساختار و تشکیلات گمرک آستارا انجام شده، دو گمرک راه آهن و منطقه ویژه اقتصادی بندر به سطح مدیریت ارتقاء یافته است.

مدیرکل گمرک آستارا با اشاره به این که از این پس شهرستان آستارا با یک اداره کل و دو اداره گمرک در سطح مدیر، دارای سه اداره مستقل گمرک شده و دو اداره گمرک راه آهن و اداره گمرک منطقه ویژه اقتصادی بندر با فعالیت کاملا مستقل مشغول ارایه خدمات گمرکی است خاطرنشان کرد: این امر تاثیری به سزا در رونق اقتصاد شهرستان و منطقه و اشتغال جوانان و خشنودی خانواده ها خواهد داشت .

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و گمرک آستارا به صورت شبانه روزی در مرزهای زمینی، آبی و ریلی این شهرستان فعال است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha