تزریق دُز سوم واکسن کرونا در جهان مدرن، غیراخلاقی و ناعادلانه است

تهران - ایرنا - رئیس آزمایشگاه مرکز ملی بیوتکنولوژی اسپانیا در انتقاد از بی‌عدالتی در روند واکسیناسیون علیه کرونا در جهان تاکید کرد استفاده از دُز سوم واکسن در کشورهایی همچون آمریکا و برخی کشورهای اروپا در شرایطی که مردم برخی جوامع جهان سوم دسترسی به واکسن ندارند، رفتاری مغایر با اصول اخلاقی است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، «لوئیس اِنخوآنِس» شیمیدان، ویروس‌شناس و رئیس آزمایشگاه مرکز ملی بیوتکنولوژی اسپانیا در انتقاد از روند نابرابر واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ در جهان تاکید کرد، در حالی که در آفریقا تنها دو درصد از جمعیت واکسینه شده اند، استفاده از دُز سوم واکسن در کشورهای جهان مدرن همچون آمریکا و سایر کشورهای اروپا غیر اخلاقی است.

این محقق اسپانیایی علاوه بر غیر اخلاقی خواندن واکسیناسیون کشورهای توسعه یافته با دُز سوم تصریح کرد، ایمنی حاصل شده فعلی توسط واکسن‌ها در بازه زمانی دو یا سه سال آینده از بین خواهد رفت و تکرار واکسیناسیون با دُز سوم ضروری است اما ظهور انواع جدید ویروس در مناطقی از جهان که واکسینه نشده اند بسیار محتمل است بنابراین این تصمیم آمریکا و اروپایی‌ها حتی اقدام «هوشمندانه‌ای نیست».

وی ضمن ابراز حمایت از «ارسال واکسن به کشورهای فقیر که توانایی تامین آن را ندارند» گفت دُز سوم فقط باید به افرادی که به دلیل شرایط پزشکی خود به آن نیاز دارند و یا افراد فعال در مشاغل پر خطر تزریق شود.

اِنخوآنِس در انتقاد از کاهش محدودیت‌های کرونایی در اسپانیا نیز گفت «این همان اشتباه قبلی است که ما باید هزینه آن را بپردازیم». وی افزود «اینکه برخی وجود ویروس را نادیده می‌گیرند، عقلانی نیست. واقعیت این است ۲۳۳ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده و بیش از چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند».

به عقیده این کارشناس اسپانیایی، کسانی که وجود ویروس را انکار می‌کنند مانند کسانی هستند که ادعا می‌کنند زمین مسطح است.

بر اساس داده‌های تارنمای «جهان ما در آمار» (Our World In Data) اسپانیا در حالی در میان کشورهای جهان به واکسیناسیون ۸۰ درصدی جمعیت خود دست یافته است که طبق توافق وزارت بهداشت و ایالت‌ها، تزریق دُز سوم واکسن به افراد بالای ۷۰ سال در روزهای آینده آغاز خواهد شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha