۵۰ هزار راس دام سنگین استان سمنان علیه تب‌برفکی ایمن می‌شود

سمنان- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: ۵۰ هزار راس دام سنگین استان در قالب طرح ملی واکسیناسیون دام علیه تب برفکی به صورت رایگان واکسینه می‌شود.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا حسینی روز دوشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) استان سمنان به مناسبت هفته دامپزشکی ابراز داشت: اجرای طرح ملی واکسیناسیون دام علیه تب برفکی در استان سمنان از هفته دامپزشکی آغاز و پیش‌بینی می‌شود تا آبان ماه تعهد استان محقق شود.
وی ادامه داد: تب برفکی یک بیماری ویروسی واگیر در بین دام است که شیوع این بیماری در دام به شدت اقتصاد دامداران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در واقع واکسیناسیون علیه تب برفکی کمک و حمایت از اقتصاد دامداران است.
وی اضافه کرد: شیردهی، وزن گیری دام و تولیدمثل، سه شاخصه مهم و موثر بر اقتصاد دامداران است که شیوع بیماری تب برفکی موجب افت شیردهی در گاوها، سقط جنین و افت وزن دام می‌شود و در واقع اقتصاد دامداران را فلج می‌کند.
حسینی تصریح کرد: دامپزشکی استان سمنان بیش از ۱۹۲ خدمت در زمینه‌های مختلف مانند مبارزه با بیماری‌ دام، مبارزه با بیماری‌های مشترک بین دام و انسان و کنترل و نظارت بر فرآورده‌های خام دامی ارائه می‌دهد.
وی بیان کرد: استان سمنان به دلیل موقعیت جغرافیایی و همجواری با هشت استان کشور در زمینه دامپزشکی از لحاظ پدافندی و امنیت غذایی و زیستی در وضعیت حساس قرار دارد و با تلاش شبانه‌روزی کارشناسان دامپزشکی استان، سمنان یکی از استان‌های سبز کشور از لحاظ شیوع بیماری دام و طیور است.
وی یادآور شد: بعد از صنعت نفت، صنعت دام و کشاورزی سهم زیادی در اشتغال و اقتصاد دارد و در حدود ۱۹ تا ۲۰ درصد اشتغال استان سمنان مربوط به صنعت دامپروری است.
حسینی خاطرنشان کرد: دامپزشکی در زمینه صیانت از دام، سلامت گوشت تولیدی و کنترل و پیشگیری بیماری فعال است، چرا که دام سالم، غذای سالم و انسان سالم نتیجه تلاش کارشناسان دامپزشکی و در واقع محور توسعه اقتصادی تامین امنیت غذایی است. 
وی افزود: ۶ کشتارگاه دام و هشت کشتارگاه طیور در استان سمنان فعال است و کارشناسان دامپزشکی در این مراکز برای نظارت بر سلامت گوشت تولیدی حضور دارند.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: واکسیناسیون ۷۰۰ هزار راس دام سبک استان سمنان با اولویت دام عشایری در مسیر بازگشت به مناطق قشلاقی در قالب خرید خدمت به صورت رایگان برای تامین امنیت غذایی پیش‌بینی شده است.

محمد جهانگیریان رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان سمنان نیز در این نشست ضمن معرفی و ارائه گزارش عملکرد این رسانه، تصریح کرد: تهیه گزارش‌های مردمی، ارتباط‌گیری با مدیران به منظور حل مشکلات مردم و تشکیل پرونده‌های خبری در حوزه‌های مختلف  از رویکردهای جدی در خبرگزاری ایرنا سمنان است.
به گزارش ایرنا، ۱۴ مهرماه به عنوان روز دامپزشک در تقویم ملی کشور نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha