۱۲ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۵۲
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84493745
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

استاندار سمنان: مشکلات عشایر در کمیته‌ای ویژه پیگیری شود

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: کمیته ویژه پیگیری موانع و مشکلات عشایر استان با حضور عشایر و مدیران مرتبط به منظور ارتباط بهتر و کاهش دستورالعمل‌های سازمانی تشکیل می‌شود.

به گزارش ایرنا، سید محمد رضا هاشمی روز دوشنبه در نشست شورای عشایری استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) استانداری بیان کرد: سمنان در  زمینه های کشاورزی، دامپروری، صنعتی و گردشگری استانی شاخص با ظرفیت بالا است که نیازمند فعالیت جهادی مدیران برای رفع مشکلات و موانع است.

وی با اشاره به ضرورت رونق تولید ادامه داد: رونق تولید تنها محدود به بخش صنعت نیست و دامپروری با تلاش عشایران سهم بزرگی در تولید دارد که با توجه به جنگ اقتصادی کنونی باید همه امکانات استان برای حمایت از تولید در تمام بخش ها پای کار باشند.

هاشمی در خصوص مشکلات عشایر استان سمنان تصریح کرد: عشایر فقط باید برای ییلاق و قشلاق دغدغه‌مند باشند، و در زمینه خرید تضمینی گوشت دام، تهیه نهاده دام و ناوگان حمل و نقل مشکلات آنان باید برطرف شود.

استاندار سمنان، نبود مشکل امنیتی عشایر به دلیل دوری از مرز را امری مهم برشمرد و گفت: با همکاری ناوگان حمل و نقل راه های عبور عشایر باید بازگشایی شود و شرکت های تعاونی مسئول رسیدگی به بیمه عشایر هستند.

سرپرست اداره کل امور عشایری استان سمنان  هم در این نشست عنوان کرد: خشکسالی، تورم، تامین ارز برای واردات نهاده های دامی عشایر را با مشکلات بسیاری مواجهه کرده است که باید بخشی از آن قبل از کوچ عشایر به قشلاق برطرف شود.

علی اصغر جلالی با اشاره به کوچ عشایر به قشلاق بیان کرد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مراتع در اختیار عشایر است که با توجه به بارش های زمستان و بهار دسترسی به بخش زیادی از راه ها امکان پذیر نیست.

وی تامین آب به وسیله تانکر به دلیل خشک شدن چاه های مناطق قشلاق را امری ضروری برای عشایر برشمرد و افزود: فرسودگی وسایل نقلیه مشکلی جدی ایجاد کرده است و برای تامین آب به ۳ دستگاه کامیون و ۵ تانکر نیاز است.

سرپرست اداره کل امور عشایری استان سمنان ادامه داد: در ۶  ماه نخست امسال، ۱۱ هزار و ۲۳۰ تن نهاده جو بین عشایر استان توزیع شد در حالی که کل سهمیه سال گذشته ۹ هزار و ۸۶۵ تن بود.

/

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha