قرنطینه نباتی گمرک آستارا مانع واردات ۵۰ تن جو فاسد شد

آستارا - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی آستارا گفت: مرکز قرنطینه نباتی این اداره مستقر در گمرک این شهرستان در ۶ ماه گذشته از واردات ۵۰ تن جو به علت رعایت نشدن شرایط قرنطینه ممانعت به عمل آورده و محصول به کشورهای مرجع عودت داده شده است.

ساسان کارجویان روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: واحد قرنطینه نباتی جهاد کشاورزی آستارا از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه، بر سلامت ۴۰ نوع محصول کشاورزی صادراتی نظیر کیوی، پیاز، خربزه، فلفل، گوجه فرنگی، سیب زمینی، کشمش، کلم، سیب، سبزی، انگور، هندوانه، گیلاس، لیمو ترش، چای، خرما و پسته نظارت کرده است.

وی افزود: در مدت زمان یاد شده ۲۶۹ هزار و ۱۵۲ تن محصول کشاورزی به ارزش ۱۱۸ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۲۷۷ دلار از مرز این شهرستان به کشورهای خارجی صادر و برای تضمین سلامت غذایی آنها، ۱۴ هزار و ۸۵ فقره گواهی بهداشتی ارائه شده است.

وی ادامه داد: واحد قرنطینه نباتی جهاد کشاورزی در نیمه نخست سال جاری بر سلامت ۱۰۶ هزار و ۲۷۰ تن کالا و محصول کشاورزی نظیر تخته، سبوس، موز و ارزن و همچنین بر حمل و نقل ۱۵ نوع محصول و کالا از جمله تخته سوزنی برگ، کشمش، الیاف پنبه، آرد گندم و سنجد به ارزش ۴۳هزار و ۶۹۷ تن نظارت کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی آستارا اعلام کرد: بر حسب میزان افزایش و کاهش رویه های گمرکی، نظارت و اعمال کنترل بر صادرات محصولات کشاورزی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۰ درصد افزایش، نظارت و اعمال کنترل بر ترانزیت کالاها ۵۰ درصد افزایش و نظارت و بررسی کالاهای وارداتی ۲۰ درصد کاهش یافته است. 

طبق اعلام اداره کل گمرک آستارا ۸۰ درصد صادرات گیلان از مرزهای زمینی، دریایی و ریلی آستارا انجام می گیرد و ۴۰ نوع محصول کشاورزی از جمله کالاهای صادراتی است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و از مبادی مهم تجارت و حمل و نقل خارجی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha