۱۲ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۲۱
کد خبرنگار: 3059
کد خبر: 84493371
۰ نفر

برچسب‌ها

اسپانیا با ۳ میلیون بیکار، از کمبود نیروی کار رنج می‌برد

تهران - ایرنا - بحران کمبود نیروی کار در اروپا به اندازه ای جدی است که اسپانیا با نرخ بیکاری ۱۶ درصد (۳ میلیون بیکار) نباید با هیچ کمبود نیرویی مواجه باشد اما آنچه آمارها نشان می‌دهد بیانگر تنش فزاینده در بازار کار است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از نشریه ال کنفیدنسیال اسپانیا، دوربین‌های امنیتی پمپ بنزین‌های لندن در روزهای اخیر، تصاویری غیر معمول از رانندگانی که برای دریافت بنزین می‌جنگند، ثبت کرده اند. کمبود سوخت در انگلیس منجر به صحنه‌هایی از خودروهایی شده است که مسیر کامیون‌های نفتکش را تا پمپ بنزین دنبال می‌کنند. بیش از یکصد هزار فرصت شغلی در این بخش بازار کار در انگلیس خالی مانده است و به فهرست طولانی بیش از یک میلیون موقعیت شغلی جویای کارگر و کارمند در این کشور اروپایی اضافه شده است.

روزنامه اسپانیا با تاکید به اینکه «انگلیس تا پیش از این، کمبود نیروی کار به این شدت را شاهد نبوده است» نوشت: برگزیت درها به روی ورود کارگران اروپایی که با دستمزد سالانه بیش از ۲۵ هزار و ۶۰۰ پوند (۳۰ هزار یورو) قرارداد نمی‌بندند را بست و این به معنی کنارگذاشتن کارگران در بخش‌های با دستمزد پایین همچون رانندگان کامیون، کشاورزی و صنعت مهمانداری است.

در ادامه این گزارش آمده است: اگر چه وضعیت کمبود نیروی کار در بریتانیا، غم‌انگیزترین است اما این مسئله در همه کشورهای توسعه یافته در حال گسترش است. اسپانیا از جمله کشورهایی است که با نرخ بیکاری ۱۶ درصد نباید با هیچ کمبود نیرویی مواجه باشد اما آنچه آمارها نشان می‌دهد بیانگر تنش فزاینده در بازار کار است.  

طبق داده‌های بررسی فصلی مرکز آمار اسپانیا (INE) همزمان با پایان وضعیت هشدار ناشی از شیوع ویروس کرونا، فرصت‌های شغلی خالی در این کشور تا ۱۲۰ هزار مورد افزایش داشته است. این رقم بالاترین میزان ثبت شده در یک دهه اخیر به شمار رفته و در مقایسه با سال قبل شاهد رشد ۶۰ درصدی بوده است.

به محض کاهش محدودیت‌های کرونایی و بازگشایی کسب‌وکارها، شرکت‌های بخش مهمانداری و کشاورزی نسبت به بروز مشکلات در یافتن کارگر در برخی مناطق اسپانیا هشدار دادند.

کمبود نیرو در بخش خدمات در این کشور در سه ماهه دوم سال جاری میلادی (۲۰۲۱) ۶۳ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته برآورد شده است.

به نوشته نشریه اسپانیا، نرخ بیکاری بالای این کشور در مقایسه با سایر اقتصادهای بزرگ توسعه یافته (سه برابر بیشتر از انگلیس است) همزمان با سرعت پایین تر بهبودی اقتصادی پساکرونا سبب شده تا شرایط بازار کار و کمبود نیروی کار به اندازه سایر کشورهای اروپایی، نگران‌کننده به نظر نرسد.

اسپانیا با ۳ میلیون بیکار، از کمبود نیروی کار رنج می‌برد

یکی از عوامل ایجاد معضل کمبود نیروی کار، شیوع بیماری همه‌گیر و اختلال در روند مهاجرت کارگران است. شمار کارگران خارجی شاغل در اسپانیا در بازه زمانی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ به رغم افزایش تدریجی بازنشستگی‌ها، بی وقفه ادامه داشت. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۹، نیروی کار خارجی در اسپانیا ۱۸۳ هزار و ۲۰۰ نفر افزایش یافت. این در حالی است که جمعیت این کشور در ۲۰۱۹ حدود ۲۱ هزار نفر کاهش یافت.

ال کنفیدنسیال با بیان اینکه با بهبود جریان مهاجرت، کمبود کارگران غیر ماهر برطرف می‌شود، مسئله اصلی بحران کمبود نیروی کار را ناشی از یک مشکل ساختاری در سراسر اروپا و آمریکا می‌داند؛ مشکلی که اکنون در مراحل اولیه بوده و در ماه‌های آینده بدتر خواهد شد.

به نوشته این نشریه همزمان با تحول شدید اروپا و آمریکا از سه ماهه چهارم سال جاری میلادی در گذار زیست‌محیطی و دیجیتالی شدن، عدم تطابق میان آموزش کارگران و تقاضای نیروی کار توسط شرکت‌ها، مسئله‌ساز خواهد شد. مشاغلی همچون کارگران ساختمانی متخصص در سازه‌های انرژی به منظور نصب صفحات خورشیدی، آسیاب‌های بادی و یا عایق کاری منازل که اسپانیا نیز از وجود نیروی کار آماده برای آن‌ها بی بهره است.

شیوع ویروس کرونا همچنین مانند یک کاتالیزور، فرآیند دیجیتالی شدن را تسریع کرده است و فروش آنلاین سبب شده تا فروش حضوری و به تبع آن، نیاز به کارگر کاهش یابد.  

به نوشته این نشریه، شیوع بیماری کرونا با تشدید مشکلات موجود در بازار کار اروپا، به پاشنه آشیل کشورها تبدیل شده و به آنها ضربه وارد کرده است. با برگزیت به انگلیسی‌ها، با جمعیت روزافزون مسن به آلمانی‌ها و با بیکاری دو رقمی به فرانسوی‌ها و اسپانیایی‌ها.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha