برگزیدگان بخش عکس چهارمین اشکواره حسینی معرفی شدند

ساری – ایرنا – دبیر بخش عکس چهارمین رویداد فرهنگی هنری سراسری اشکواره حسینی گفت: عکاسان ۱۱۲ مجموعه عکس با محوریت فرهنگ محرم و عاشورا به دبیرخانه این دوره از اشکواره فرستادند و با نظر داوران در نهایت پنج مجموعه عکس برای ارائه در نمایشگاه پایانی انتخاب شد که از امروز برپا خواهد شد.

مجید نیکجو روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: دبیرخانه بخش عکس امسال تصمیم گرفت که با هدف پرورش نگاه خلاقانه در عکاسی، بر خلاف دوره‌های گذشته که تک‌عکس و مجموعه عکس پذیرفته می‌شد، در این دوره فقط مجموعه عکس‌های مرتبط با فرهنگ عاشورا دریافت کند.

وی اظهار کرد: پس از انتشار فراخوان بخش عکس چهارمین رویداد سراسری فرهنگی هنری اشکواره حسینی که اوایل شهریور امسال انجام شد که عکاسانی از استان‌های مختلف و یک کشور همسایه بیش از یکصد مجموعه عکس به دبیرخانه فرستادند.

دبیر بخش عکس چهارمین اشکواره حسینی خاطرنشان کرد: ۷۳ عکاس از ۲۴ استان مازندران، تهران، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گیلان، ‏قزوین، فارس، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، همدان، آذربایجان غربی، آذر‏بایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، گلستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، مرکزی، قم و ‏کشور بحرین به این رویداد مجموعه عکس‌هایی مرتبط با فرهنگ محرم را فرستادند.

نیکجو افزود: این ۷۳ عکاس ۱۱۲ مجموعه عکس شامل یک‌هزار و ۶۶۵ عکس به دبیرخانه فرستادند که داوران بخش عکس متشکل از آقایان حیدر رضایی، ‏مهدی قاسمی و مصطفی مکبری طی سه روز و پس از ساعت‌ها بررسی و ‏ارزیابی در نهایت پنج مجموعه عکس شامل ۴۷ عکس را برای شرکت در نمایشگاه به عنوان آثار برگزیده انتخاب کردند.

وی گفت: تهمینه رحمانی از قزوین، یاسر محمدخانی از مرکزی، اسحاق آقایی از کهگیلویه و بویراحمد، امیرحسین ‏کمالی از اصفهان و امین رحمانی از قزوین عکاسانی هستند که آثارشان در نمایشگاه چهارمین دوره بخش ‏فرهنگی و هنری حسینی در معرض دید مردم قرار می‌گیرد.

این هنرمند عکاس و مدرس عکاسی خاطرنشان کرد: نمایشگاه پنج مجموعه عکس برتر چهارمین اشکواره حسینی امروز در محوطه باز آستانه امامزاده ابراهیم(ع)آمل برپا می‌شود و تا پایان هفته آثار در معرض دید عموم قرار دارد. تصمیم برگزاری نمایشگاه در فضای باز با توجه به شرایط کرونایی و همچنین استقبال مردم در دوره گذشته از این شکل برگزاری نمایشگاه اتخاذ شد و امیدواریم که امسال نیز با استقبال مردم مواجه شود.

دبیر بخش عکس چهارمین رویداد سراسری اشکواره حسینی اظهار کرد: هدف از الزامی شدن شرکت در جشنواره با مجموعه عکس این بود که بتوانیم گامی در مسیر توجه به نگاه خلاقانه در عکاسی و فاصله گرفتن از ثبت تصاویر با نگاه رویدادمحور توسط عکاسان برداریم.

وی تصریح کرد: در دوره قبل ۱۹۸۶ عکس از ۲۰۳ عکاس و ۲۸ استان به دبیرخانه رویداد فرستاده شد ه بود. دو دوره پیش نیز ۱۸۰۰ عکس ثبت شده توسط ۱۴۶ عکاس از ۲۲ استان به دبیرخانه بخش عکس رسید. اما امسال تصمیم گرفته شد که با وجود احتمال پایین آمدن تعداد آثار دریافت شده و عکاسان، بر مجموعه عکس متمرکز شویم تا عکاسان جریان‌های رویدادمحور را دارای فرآیند کنند و به آن‌ها معنا ببخشند.

نیکجو با بیان این که این نخستین مسابقه عکاسی در مازندران است که در قالب مجموعه عکس برگزار می‌شود خاطرنشان کرد: در این دوره تلاش بر این بود تا ضمن تعیین محوریت نشانه‌ها و ‏تاثیرات مفاهیم عاشورایی در خانواده و جامعه با تغییر رویه در پذیرش آثار، پذیرای ایده‌ها، ‏اندیشه‌ها و روایت‌های عکاسان در قالب مجموعه عکس باشیم. امیدواریم بتوانیم با اختصاص اعتبارات در شأن این رویداد فرهنگی و هنری بسترهای لازم برای برگزاری سطح بین‌المللی ‏نیز فراهم شود.‏

 همایش فرهنگی هنری «اشکواره حسینی» برای چهارمین سال پیاپی و به همت کانون فرهنگی محبین آل طه آمل، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ‏آمل به میزبانی این شهرستان برگزار می‌شود. مراسم اختتامیه چهارمین اشکواره حسینی شنبه ۱۷ مهر با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف این رویداد در سالن همایش‌های دانشگاه شمال آمل برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha