بیش از ۱۲ هزار بسته معیشتی از محل موقوفات مراغه توزیع شده است

مراغه - ایرنا - رییس اداره اوقاف و امور خیریه مراغه گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از ۱۲ هزار بسته معشتی از محل درآمد موقوفات این شهرستان در بین خانواده‌های نیازمند توزیع شده است.

حجت الاسلام فریدون مطهری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین در راستای حمایت از اقشار نیازمند،  مساجد این شهرستان در مناسبت های مختلف با مشارکت هیات امنا و خیران نیک اندیش،  هزاران بسته معیشتی بین خانواده های محروم توزیع کرده اند.

وی با اشاره به اجرای طرح ضیافت الهی و رزمایش همدلی در این شهرستان ادامه داد: در سال جاری و در قالب این طرح فرهنگی و اجتماعی، علاوه بر حضور مبلغان بومی در مناطق مختلف شهری و روستایی و برگزاری ویژه برنامه های قرآنی در ایام ماه مبارک رمضان، ۵۰۰ بسته معیشتی از محل نیات موقوفات تامین و بین نیازمندان این شهرستان توزیع شده است.

مطهری اضافه کرد: همچنین در قالب طرح جشن علوی در دهه امامت و ولایت امسال، در کنار برگزاری دعای عرفه و جشن غدیرخم در مساجد با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، ۲۵۰۰ پرس غذای گرم و ۴۰۰ بسته معیشتی نیز بین خانواده های نیازمند توزیع شده است.

وی با اشاره به طرح مهر تحصیلی در این شهرستان گفت: در این طرح و در آستانه بازگشایی مدارس، ۱۷۲ بسته لوازم التحریر و کیف از محل نیات واقفان این شهرستان بین دانش آموزان نیازمند توزیع شده است.

رییس اوقاف مراغه افزود: در ایام محرم و از اول محرم تا آخر ماه صفر نیز در آستان مقدس امامزادگان و مساجد این شهرستان طرح سوگواره بصیرت عاشورایی در قالب برنامه های عزاداری، سینه زنی، سخنرانی و اطعام و احسان از محل موقوفات این شهرستان برگزار شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح شمیم حسینی (ع) در ایام محرم و صفر در این شهرستان گفت: این طرح با رویکرد اجتماعی اجرا شده و در آن از ۵۰ هیئت مذهبی و حسینی حمایت مالی شده و نیز بیش از یک هزار بسته حمایتی و تهیه و توزیع غذای گرم در مساجد و هیئت های حسینی کمک مالی شده است.

طرح اعطای تملک اعیان برای ۱۵۰۰ رقبه از موقوفات مراغه

رییس اداره اوقاف و امور خیریه مراغه با تاکید بر حمایت این سازمان از سرمایه گذاری در موقوفات این شهرستان افزود: در راستای حمایت از اقشار نیازمند، مجوز لازم برای اعطای تملک اعیان رایگان برای ۱۵۰۰ رقبه از موقوفات این شهرستان در مناطق محروم اخذ شده است.

مطهری افزود: در این راستا، مستاجران این رقبات می توانند با مراجعه به این اداره از اعطای تملک رایگان رقبه برای تامین مسکن بهره مند شوند.

وی ادامه داد: در راستای احیای موقوفات این شهرستان و با رایزنی های انجام شده راه دسترسی برخی اراضی موقوفه ها ایجاد و امتیازات برق و گاز چهار موقوفه اخذ و نیز کتابخانه شهدای ارومیان در آستان مقدس امامزاده سید محمد (ع) و نیز احداث مجتمع تجاری مشارکتی موقوفه آقالار در این شهرستان در حال اجراست.

مطهری اضافه کرد: در راستای اجرای نیات از محل موقوفات و بقاع متبرکه این شهرستان در زمینه های فرهنگی و اجتماعی، در کناب کمک و حمایت های مالی از دانش آموزان و عموم مردم نیازمند، امسال ۳۰۰ میلیون تومان کمک مالی به مساجد برای تامین هزینه ها از محل موقوفات و اعتبارات دولتی انجام شده است.

وی گفت: ثبت ۲ وقف جدید از جمله بزرگترین موقوفه استان در سال جاری به ارزش چهار میلیارد تومان از جمله رویدادهای وقفی بوده که در این شهرستان به وقوع پیوسته است.

وی افزود: انجام ۴۰۰ مورد بازدید میدانی از رقبات، دریافت ۲۰ مورد سند تک برگی، پیگیری و حل ۱۲ پرونده حقوقی و تنظیم ۱۹۰ مورد اجاره در موقوفات از دیگر فعالیت های اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان در سال جاری بوده است.

وی اضافه کرد: فرهنگ سازی برای ثبت موقوفات جدید در زمینه رفع مشکلات اجتماعی و فرهنگی از جمله ضرورت هایی است که می تواند با نگرش خیران این شهرستان محقق شود.

به گزارش ایرنا، هم اکنون ۷۹۷ موقوفه و نیز یک هزار و ۸۶۳ رقبه متصرفی و ۴۰۲ رقبه غیر متصرفی در شهرستان مراغه وجود داشته که از این تعداد ۴۶ مقوفه هم اکنون در اختیار ادارات و دستگاه های دولتی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha