سامانه تبیین، پاسخگوی سوالات جوانان

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر هماهنگی و نظارت بر امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از راه‌اندازی سامانه فراگیر تبیین و روشنگری در فضای مجازی با هدف پاسخگویی به شایعات، شبهات و سوالات جوانان خبر داد.

روح‌الله اسدی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت و ضرورت روشنگری و جهاد تبیین افزود: وزارت ورزش و جوانان برای عملیاتی کردن این طرح همه دستگاه‌های متولی امور جوانان عضو شورای عالی جوانان و ستادهای ساماندهی امور جوانان را جهت هماهنگی فراخوانده است.

وی تصریح کرد: پروژه تحریف همگام با تحریم برای اثرگذاری بر افکار عمومی جامعه به ویژه جوانان پیاده‌سازی شده است. در حال حاضر برخی کانال‌ها در فضای مجازی برای پاسخ به شایعات، شبهات و سوالات مردمی راه‌اندازی شده است، اما پاسخ به این حجم از هجمه‌های تبلیغاتی مستلزم راه‌اندازی یک سامانه متمرکز است.

اسدی اضافه کرد: امروز جوانان در فضای مجازی تحت‌تاثیر حجم عظیمی از اطلاعات قرار گرفته و بنابراین هر روز شبهه‌ای جدید ایجاد می‌شود، بنابراین سوالات جوانان که در قالب گفت وگو، نشست‌های تخصصی مطرح و در این سامانه ثبت می‌شود، توسط دستگاه‌های مربوطه پاسخ داده خواهد شد.

به گفته مدیرکل دفتر هماهنگی و نظارت بر امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، مطابق با بیانیه گام دوم انقلاب هم باید به سوالات و ابهامات جوانان پاسخ داده شود.  

وی تاکید کرد: بعضی از ابهامات به دلیل ضعف در عملکرد و همچنین مشکلات در جریان و فرایندهای سازمانی و عدم شفافیت است که باید به عنوان یک تجربه ارزشمند در گام دوم انقلاب استفاده شود و ضمن پذیرش نواقص درصدد اصلاح روال گذشته بود.

به گفته اسدی، بارگذاری سامانه نیز در دست جمع‌بندی و مستلزم مصوب شدن نقش دیگر دستگاه‌ها در ستاد ملی و شورای عالی امور جوانان است.

ایجاد شفافیت و پرهیز از توجیه اشتباهات مدیریتی

اسدی افزود: یکی از مهمترین رویکردهای دولت در حکمرانی شفافیت است که نقشی اساسی در کاهش انحراف و فساد در عرصه حکمرانی دارد. در سیاست‌های کلی نظام اداری هم به این مساله تاکید ویژه شده و یکی از کارکردهای اصلی این سامانه متمرکز نیز ایجاد شفافیت و پرهیز از توجیه اشتباهات مدیریتی است.

وی خاطرنشان کرد: امروز اندیشکده‌های متعددی با هدف ایجاد روشنگری تشکیل می‌شود، اما نتیجه و عملکرد این مراکز به جوانان و آحاد جامعه نمی‌رسد و گاه سرنوشتی همانند رساله‌ها و پایان‌نامه‌های دانشجویی خواهد داشت. بر این اساس، نتیجه زحمات و تحقیقات در کتابخانه‌ها بایگانی می‌شود.

ضرورت آموزش سواد رسانه‌ای به جوانان به‌منظور سازگاری با عصر جدید

اسدی ادامه داد: در این سامانه همچنین آموزش‌های لازم برای ارتقای سواد رسانه‌ای مدیران و جوانان درنظر گرفته شده که جوانان به طور ناخواسته عامل بازتولید و بازنشر انحرافات در فضای مجازی نشوند.  

وی تاکید کرد: سواد رسانه‌ای ضرورت جهان امروز است، مجموعه‌ای از نگرش‌ها، مهارت‌ها و دانش لازم به منظور درک و فهم و استفاده از انواع مختلف رسانه. ‌

اسدی اضافه کرد: رسانه در جهان امروز امکان آموزش همگانی، کاهش هزینه‌های آموزش، غلبه بر محدودیت‌های زمانی و مکانی و دسترسی سریع و وسیع به منابع را فراهم کرد، اما این فناوری دورشدن از تعاملات اجتماعی و انسانی، دشواری زبانی و فرهنگی فردگرایی، تک‌بعدی شدن سرریز اطلاعات و احتمال کاهش عمق آموزش و گسترش اطلاعات غلط را نیز به همراه داشته است.

وی توضیح داد: پاسخگویی به این چالش‌ها از طریق یک دستگاه و شورا اتفاق نمی‌افتد، این امر نیازمند هماهنگی سازمان‌یافته بین دستگاه‌های متعدد بوده و بستر این هماهنگی در ستادهای ساماندهی امور جوانان مهیا است.

مدیرکل دفتر هماهنگی و نظارت بر امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: در این ستادها دستگاه‌های متولی، صاحب‌نظران حوزه‌های جوانان و همچنین جوان‌ها عضو و در موضوعات تخصصی ورود یافته و وزارت ورزش و جوانان هم با تقسیم کار ملی و آموزش‌های استانی و شهرستانی درصدد غلبه بر این چالش‌ها است.

اسدی همچنین اعلام کرد: در اولین جلسه ستاد ملی و شورای عالی جوانان به صورت مستدل، به‌هنگام، با پرهیز از غرض‌ورزی و بازی‌های جناحی سیاسی جهاد تبیین پیگیری شده و با همکاری همه دستگاه‌ها آغاز خواهد شد.

دعوت از جوانان برای ارائه ایده و طرح‌های نوین 

وی یادآور شد: در این راستا از جوانان فعال در این عرصه نیز دعوت می‌شود، ایده و طرح‌های خود را به منظور پیشبرد اهداف جهاد تبیین از طریق دبیرخانه‌های ستادهای ساماندهی امور جوانان استان‌ها به دفتر هماهنگی و نظارت بر امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ارسال کنند.

به گزارش ایرنا، سامانه فراگیر تبیین و روشنگری در فضای مجازی برای پاسخ مستدل به ابهامات و سوالات مردمی به ویژه جوانان در راستای عملیاتی کردن منویات مقام معظم رهبری راه‌اندازی می‌شود.

۱۳۵۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha