اغلب بستری‌شدگان کرونا در قم واکسن نزده‌اند

قم- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: متاسفانه اغلب افرادی که در بیمارستان‌های کرونایی استان بستری می‌شوند، واکسن نزده‌اند.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر دراین زمینه افزود: اغلب افرادی که به بیمارستان‌های کرونایی استان مراجعه می‌کنند با حال وخیم و بد هستند و نیاز به بستری دارند.

وی اضافه کرد: در بررسی‌ها مشخص شد که بیشتر افراد مراجعه‌کننده به بیمارستان‌ها، از واکسن استفاده نکرده و به همین منظور دچار مشکل می‌شوند.

وی ادامه داد: همه باید با دعوت عمومی از مردم در راستای گسترش امر واکسیناسیون تلاش کنند.

قدیر بیان کرد: تمام تمرکز و برنامه‌ریزی‌ها بر اجرای دقیق واکسیناسیون است که در این زمینه طرح سیار واکسیناسیون را نیز در استان راه‌اندازی کردیم.

وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفته بود، بر اساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شده ‌است.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده‌ است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha