۱۲ مهر ۱۴۰۰، ۹:۰۸
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84492964
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

وزیر امور خارجه ارمنستان امروز به ایران می‌آید

تهران – ایرنا – آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان امروز و برای دیدار با رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و انجام گفت و گوهای دوجانبه و منطقه ای، وارد تهران می‌شود.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان دقایقی پیش در توییتی خبر داد که آرارات میرزویان وزیر امور خارجه این کشور امروز به ایران آمده و با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود دیدار می‌کند.

واهان هونانیان افزود که متعاقباً بیانیه مطبوعاتی مشترک وزیران منتشر خواهد شد.

انجام گفت و گوهای دوجانبه و نیز رایزنی در خصوص مهم ترین مسائل منطقه ای در دستور کار سفر وزیر امور خارجه ارمنستان به ایران است.

پاشینیان: در هیچ توطئه ای علیه ایران شرکت نمی کنیم

به گزارش خبرگزاری آرمن پرس، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان شب گذشته در سخنانی تاکید کرد کشورش هرگز در هیچ توطئه ای علیه ایران شرکت نخواهد کرد زیرا روابط با ایران برای ارمنستان مهم است .

پاشینیان گفت: ایران شریک ما است . یقین دارم که دوستان ایرانی ما می دانند که ارمنستان هرگز در هیچ توطئه ای علیه ایران شرکت نکرده و نخواهد کرد زیرا روابط با ایران، برای ارمنستان فوق العاده حائز اهمیت است.

وی با اشاره به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه 1990 تاکید کرد: ما هرگز فراموش نخواهیم کرد که در اوایل دهه 1990 ایران یکی از بهترین دوستان ما شد. 

نخست وزیر ارمنستان همچنین از اجرای پروژه مشترک بزرگ با ایران سخن گفت و اظهار داشت که کشورش در دوره اخیر، مسائل قدیمی با ایران را حل و فصل کرده است.

روز هشتم مهر ماه نیز عباس بدخشان ظهوری  سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نیز با میرزویان ملاقات کرد. سفیر ایران در دیدار  درخصوص رزمایش جمهوری اسلامی ایران در نزدیک مرزهای شمال غربی گفت: رزمایش برنامه‌ریزی شده نیروهای مسلح، نمود اراده ایران در خصوص ضرورت احترام به مرزهای بین‌المللی و حفظ ثبات منطقه است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین  با اشاره به تلاش‌های انجام شده درباره تحقق توافقات دو کشور در حوزه‌های مهم مانند تبادل انرژی و حمل و نقل، ابراز امیدواری کرد که ادامه همکاری‌های دو کشور به تعمیق و گسترش روزافزون همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف منجر شود.

سفیر ایران در ارمنستان با تاکید بر دیدگاه جمهوری اسلامی درباره ضرورت حل و فصل اختلافات کشورهای منطقه از طریق گفتگو، اظهار داشت: رزمایش برنامه‌ریزی شده نیروهای مسلح کشورمان نمود اراده ایران در خصوص ضرورت احترام به مرزهای بین‌المللی و حفظ ثبات منطقه است.

در این دیدار، میرزویان با یادآوری اهمیت راهبردی روابط با ایران که در برنامه دولت جدید ارمنستان نیز گنجانده شده است، به نتایج گفتگوهای آقایان رئیسی و پاشینیان در دوشنبه و همچنین دیدار با دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مجمع عمومی ملل متحد اشاره کرد.

وزیر امور خارجه ارمنستان با اشاره به مشکلات پیش آمده در مسیر کاپان به گوریس، ابراز امیدواری کرد با نهایی شدن مسیر جایگزین در ماه‌های آتی، مشکل به صورت کامل حل شود.

طرفین همچنین درباره بعضی راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی و سیاسی دو کشور در مناطق مرزی و استان سیونیک گفتگو کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha