نماینده لبنانی: اقدام آمریکا در انفجار بیروت، دخالت در حاکمیت ماست

تهران- ایرنا- نماینده مجلس لبنان یکشنبه شب موضع نمایندگان کنگره آمریکا درخصوص تحقیقات انفجار بندر بیروت را تعدی آشکار به حاکمیت لبنان دانست.

به گزارش ایرنا از تارنمای خبری العهد لبنان، حسن فضل الله همچنین این اقدام را دخالتی کاملا روشن در روند این تحقیقات و برای تحت الشعاع قرار دادن تصمیم های قضایی اعلام کرد.

وی همچنین خواستار اتخاذ یک موضع کاملا رسمی و روشن برای دفاع از حاکمیت لبنان و نیز مخالفت با دیکته‌های آمریکایی‌ها و برآورده  نکردن این خواسته شده است.

فضل الله همچنین خواستار بازگشت تحقیقات انفجار بندر بیروت به مسیر ملی و صحیح آن در چارچوب قانون اساسی لبنان شد و گفت که این تحقیقات باید به دور از هرگونه دیکته خارجی یا سیاسی کردن این پرونده انجام شود.

این نماینده مجلس لبنان افزود که تنها هدف این تحقیقات باید کشف حقیقت و ایجاد عدالت برای مجازات عاملان واقعی در این انفجار باشد.

مرداد ماه سال گذشته (۱۳۹۹) انفجار مهیب و فاجعه باری بندر بیروت را لرزاند که موجب کشته شدن ۱۹۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۶ هزار نفر دیگر شد، از همان زمان انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی و عوامل آن در لبنان نشانه رفت.

بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسایل منطقه این رژیم و عوامل آن را مقصر انفجار این بندر اعلام کردند؛ انفجاری که در یک انبار حاوی دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت صورت گرفت و موجب شد، بسیاری از ساختمان های اطراف این بندر به طور کامل ویران شود که استاندار بیروت میزان خسارت های وارده در اثر این انفجار را بیش از ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

به دنبال این انفجار شماری از مقامات لبنانی از جمله مدیرکل گمرک، مدیرکل بندر و شماری دیگر از مسئولان مرتبط که متهم به قصور در این فاجعه محسوب می شدند، دستگیر شدند که همگی از جریان ۱۴ مارس لبنان بودند، همچنین از سوی بازپرس قضایی ویژه پرونده رسیدگی به این پرونده برای ناخدا و مالک کشتی «رسوس» مولداوی که اعلام شده چند سال پیش این محموله نیترات آمونیوم را به بندر بیروت حمل کرده و آن را رها کرده اند، به عنوان دو فرد خارجی غیرلبنانی قرار بازداشت صادر شد.

مقام های لبنانی اواخر شهریورماه سال جاری نیز از کشف ۲۰ تن ماده خطرناک شیمیایی «نیترات آمونیوم» در منطقه «بلعبک» خبر دادند. این همان ماده ای است که باعث انفجار مهیب سال گذشته در بندر بیروت شد.

روزنامه الاخبار لبنان نیز ۲۹ شهرویورماه گزارش داده بود که صاحب کامیون حامل این مواد، دارای ارتباط با ابراهیم و مارون الصقر بودند. رسانه های لبنان این دو را مرتبط با حزب نیروهای لبنانی به رهبری سمیر جعجع سیاستمدار مسیحی نزدیک به عربستان سعودی می دانند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha