آمریکا پرواز جنگنده های چینی بر فراز تایوان را تحریک کننده خواند

نیویورک - ایرنا - ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه به وقت محلی پرواز جنگنده های چین در نزدیکی تایوان را اقدام تحریک کننده نظامی خواند.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد آمریکا بسیار نگران فعالیت نظامی تحریک کننده چین در نزدیکی تایوان است.
وی افزود: از پکن می خواهیم فشار و تهدید نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک علیه تایوان را متوقف کند. منافع دائمی در راستای حفظ صلح و ثبات در سرتاسر تنگه تایوان است. ما به کمک های خود برای حفظ توانایی تایوان در دفاع از خود ادامه می دهیم و تعهدات خود را نسبت به آن حفظ می کنیم.

پرایس تاکید کرد تعهد آمریکا به تایوان محکم و قاطع است و به حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان و در منطقه کمک می کند.  ما برای پیشبرد رفاه، امنیت و ارزش های مشترک و تعمیق روابط خود با تایوان دموکراتیک در کنار دوستان و متحدان خود خواهیم ماند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که نیروی هوایی چین برای دومین بار در دو روز متوالی دهها جنگنده را در مرز منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان به پرواز درآورد.

آمریکا در سال ۱۹۷۹ رسما تحت سه اعلامیه رسمی مشترک واشنگتن با پکن، سیاست چین واحد را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد، اما با وجود تعهد رسمی واشنگتن به پکن، طی سال‌های اخیر روسای جمهور آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات اقداماتی مغایر با سیاست چین واحد از قبیل فروش تسلیحات نظامی و برقراری مراودات دیپلماتیک با تایوان انجام داده‌اند. 

همچنین نیروی دریایی آمریکا چندین بار و به بهانه دفاع از آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی و به قصد حمایت از جدایی‌طلبان تایوان، کشتی‌های جنگی خود را از تنگه تایوان عبور داده است.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha