تحولات منطقه محور گفت و گوی وزیران خارجه عربستان و فرانسه

تهران – ایرنا - «فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان امروز (یکشنبه) در ریاض با «ژان ایو لودریان»، همتای فرانسوی خود دیدار و و درباره تحولات منطقه با وی گفت و گو کرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در این باره نوشت که بن فرحان در محل وزارت امور خارجه عربستان با لودریان وزیر امور خارجه فرانسه دیدار و با وی در مورد تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کرد.

بر پایه این گزارش، وزیران امور خارجه فرانسه و عربستان در این نشست روابط دو کشور را بررسی کردند.

همچنین دو طرف در باره راه های گسترش و تقویت روابط فرانسه - عربستان و تحولات منطقه ای گفت و گو کردند.

بن فرحان امروز نیز با «جوسپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ریاض دیدار کرد.

وزیر امور خارجه عربستان در این دیدار گفت که گفت وگوها با جمهوری اسلامی ایران در مرحله ارزیابی قرار دارد.

به گزارش روز یکشنبه شبکه سعودی «الاخباریه»، فیصل بن فرحان در نشست خبری مشترک با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات زمینه ای برای رسیدگی به مسائل برجسته میان دو طرف ایجاد کند.

تاکنون سه دور مذاکره میان ایران و عربستان به میزبانی عراق برگزار شده اما برخی گزارش ها حاکی است که دور جدیدی از این مذاکرات هفته گذشته در بغداد برگزار شده است .

 خبرگزاری های غربی به نقل از دو مقام عراقی روز دوشنبه پنجم مهر گزارش دادند که دور جدید و چهارم مذاکرات نمایندگان ایران و عربستان سعودی در بغداد برگزار شده است. 

بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان که کشورش بیش از شش سال است ائتلافی نظامی ضد یمن، فقیرترین کشور عربی تشکیل داده است و همه روزه این کشور را آماج حملات خود قرار می دهد در این دیدار گفت که من به نماینده اتحادیه اروپا درباره خطر ادامه رد طرح های صلح توسط حوثی ها توضیح دادم.

به گزارش شبکه الجزیره ، بورل هم در این نشست با بیان اینکه  اروپا از راه حل مسالمت آمیز در بحران یمن حمایت می کند، تاکید کرد که اتحادیه اروپا از راهکارهای مسالمت آمیز برای پایان دادن به بحران یمن پشتیبانی می کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این دیدار گفت که اروپا خوهان آتش بس است و ما از حوثی‌ها نیز خواستار آتش بس شده ایم و از راه حل های مسالمت آمیز برای پایان بحران یمن حمایت خواهیم کرد.

بورل افزود که آنچه اکنون در یمن می گذرد یک بحران و فاجعه بزرگ است که پیامدهای سنگین و منفی برای منطقه دارد.

جوسپ بورل پنجشنبه گذشته در راس هیاتی دیپلماتیک از اتحادیه اروپا برای سفری چهار روزه راهی خاورمیانه شده است. 
او در نخستین ایستگاه این سفر وارد قطر شد و با مقامات ارشد این کشور پیرامون توسعه روابط دو طرف و تحولات منطقه از جمله اوضاع افغانستان و توافق هسته‌ای ایران بحث و تبادل نظر کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چند ماه پیش نیز در دیدار با فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان در بروکسل، نسبت به تحولات یمن ابراز نگرانی کرد و از تمام طرف‌ها خواست به درگیری‌های فاجعه‌بار در این کشور پایان دهند.

به گزارش ایرنا از سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، جوسپ بورل ضمن ابراز تمایل به کاهش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا از راه‌حل سیاسی و گفت‌وگو در این زمینه حمایت می‌کند.

عربستان‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس ۲۰۱۵ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha