۱۱ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۴۴
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 84492525
۰ نفر

برچسب‌ها

تهیه "طرح جامع مسکن" برای خراسان رضوی ضروری است

مشهد-ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: یکی از دغدغه های همیشگی در استان، تهیه نقشه راهی برای تامین مسکن مردم بوده که در این راستا تدوین "طرح جامع مسکن" مورد تاکید است تا بتوان برای جامعه هدف به تفکیک دهکها برنامه ریزی کرد.

سید کمال الدین میرجعفریان روز یکشنبه در نشست شورای مسکن استان خراسان رضوی افزود: هم اینک آمارها حاکی از دغدغه جدی مردم برای تامین مسکن است و یکی از رویکردها و برنامه های جدی دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت، تامین مسکن برای مردم بوده که نشان دهنده تحلیل و آسیب شناسی مناسب دولت در این زمینه است.

وی اضافه کرد: طرح دولت مبنی بر ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال باید به نفع مردم اجرا شود و همه در این طرح ذی نفع هستند و فایده اجرای درست آن نه فقط برای دولت بلکه برای کل ملت است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: وقتی هزینه تامین مسکن ۳۰ درصد از هزینه های سبد خانوار را به خود اختصاص داده و خانوارها با گذشت چندین سال قادر نیستند صاحب مسکن شوند باید یک اراده قوی همراه با برنامه دقیق به منظور تامین مسکن مردم از سوی مسوولان شکل گیرد.

میرجعفریان با اشاره به مولفه هایی که می توان با استفاده از آن ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و کاهش هزینه های تولید مسکن را در دستور کار قرار داد، افزود: سه مولفه اصلی در ساخت مسکن عبارتند از زمین، مصالح ساختمانی و دستمزد کارگران که مهمترین مولفه زمین است که تامین کننده آن دولت است.

وی افزود: اجرای طرح "ساخت مسکن با زمین های ۹۹ ساله"، هزینه های مربوط به تامین زمین را به حداقل می رساند و با اتخاذ این رویکرد می توان حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد از هزینه های ساخت مسکن را کاهش داد و برای این موضوع نیز راهکارهایی وجود دارد و قانون نیز دست مسوولان برای اجرای آن را باز گذاشته است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: سرمایه راکد مسکن در قالب اراضی خالی به نوعی آسیب برای این حوزه تبدیل شده و می توان محرکی برای سوداگران باشد و چرخش مالی خامی را برای ایجاد تورم در اقتصاد کشور ایجاد کند، برای کنترل این سرمایه راکد باید همه دستگاه های اجرایی وارد عمل شده و همه املاک و اراضی خالی و فاقد استفاده در حریم و محدوده شهرها شناسایی شده و دستگاه های اجرایی مسوول در این زمینه به تکالیف قانونی و اخلاقی خود عمل کنند.

میرجعفریان با اشاره به سهم خراسان رضوی برای ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی جدید گفت: باید سهم دستگاه های اجرایی شامل بنیاد مسکن، اداره کل راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید از ساخت این واحدها مشخص شود و همچنین بخش شهری و روستایی آن نیز به تفکیک تعیین گردد.

وی با تاکید بر تقسیم بندی اراضی برای ساخت واحدهای مسکونی جدید گفت: تعدادی از این واحدها باید در اراضی خام و دست نخورده ساخته شود و در این زمینه باید اقدامات الحاقی اراضی به شهر از سوی دستگاه های اجرایی مربوطه انجام گیرد و آن دسته از  اراضی که نیاز به آماده سازی و ایجاد امکانات روبنایی و زیربنایی دارد برای این که هزینه اضافی به مردم تحمیل نکند باید حتما از طرح مزبور برای ساخت واحدهای مسکونی جدید حذف شود.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: بافتهای فرسوده بهترین گزینه برای ساخت واحدهای مسکونی جدید است زیرا می توان از اراضی این بافتها بهترین استفاده را برای ساخت حداکثر واحدهای مسکونی کرد و برخی از این بافت فرسوده در حاشیه شهرها قرار دارند که واحدهای مسکونی کم دوام در آن قرار دارند لذا اجرای طرح مزبور می تواند بهترین فرصت برای بازسازی این خانه های کم دوام باشد.

میرجعفریان به اقدامات دولت برای کنترل قیمت مصالح ساختمانی به عنوان دومین مولفه تاثیرگذار در هزینه مسکن اشاره و بیان کرد: برای کاهش دستمزد کارگران نیز باید افزایش مهارت کارگران از طریق مراکز فنی و حرفه ای در دستور کار قرار داد تا بتوان از این طریق هم نیروی انسانی کارآمد و ماهر برای اجرای طرح ساخت واحدهای مسکونی جدید تربیت و هم به ارتقای درآمد جامعه کارگری کمک کرد.

وی اضافه کرد: در صورتی که نیروی کار ماهر به حد کافی برای ساخت واحدهای مسکونی جدید تامین شود به طور قطع هزینه ساخت مسکن کاهش می یابد.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: این استان ظرفیت بالایی برای اشتغالزایی از طریق بخش مسکن دارد لذا باید تلاش کرد مسکن را از سبد سرمایه گذاری خانوارها خارج کرد و دغدغه دهکهای پایین را برای تامین مسکن مورد نیاز برطرف نمود تا با توسعه ساخت و ساز، نرخ اشتغال نیز افزایش یابد.

قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از سال ۱۳۷۱ تا سال ۱۳۹۴ در مشهد، ۱۰۳ برابر شده است

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این نشست به پیش بینی نیاز مسکن خراسان رضوی تا سال ۱۴۱۵ براساس پیش بینی تعداد خانوار برآورد شده توسط مرکز آمار ایران به نسبت کشور اشاره و بیان کرد: در سال ۱۳۹۵ تعداد خانوارهای خراسان رضوی یک میلیون و ۹۳۸ هزار و ۷۰۳ خانوار و تعداد واحدهای مسکونی یک میلیون و ۹۲۰ هزار و ۴۰۱ واحد بود و براساس پیش بینی انجام گرفته باید تا سال ۱۴۰۵ با احتساب ۶ میلیون و ۹۹۰ هزار نفر جمعیت و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار در خراسان رضوی، ۲ میلیون و ۳۹۳ هزار واحد مسکونی وجود داشته باشد.

عبدالمجید نژادصفوی افزود: براساس آمار سرشماری سال ۱۳۹۵، ۱۹۴ هزار و ۴۸۰ واحد مسکونی خالی در خراسان رضوی وجود دارد که این تعداد ۷.۵ درصد از کل خانه های خالی کشور که شمارشان ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۶۰۷ واحد مسکونی است را تشکیل می دهد.

وی اضافه کرد: قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از سال ۱۳۷۱ تا سال ۱۳۹۴ در مشهد، ۱۰۳ برابر شده است و رشد قیمت مسکن در شهر مشهد پس از شهرهای همدان، ارومیه، اراک و قم در رتبه پنجم کشور است.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: نحوه تصرف خانه در واحدهای شهری خراسان رضوی در آبان ماه سال ۱۳۷۵ به صورت ۸۰ درصد ملکی و ۲۰ درصد استیجاری بوده اما در آبان ماه سال ۱۳۹۵ این میزان به صورت ۵۲ درصد ملکی و ۴۸ درصد استیجاری درآمده است و در این راستا قیمت متوسط اجاره بهای واحدهای مسکونی در کشور از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۹۷ رشد قابل توجهی داشته اما قدرت مالی خانوارها به آن اندازه رشد نکرده است.

نزاد صفوی افزود: اگر قیمت مسکن را به طور متوسط در اقصی نقاط مشهد حدود ۱۵ میلیون تومان در نظر بگیریم برای خرید یک واحد ۷۵ متری با درآمدهای خانوار در سال ۱۳۹۸،  اگر دهک دهم ۳۰ درصد از درآمد خانوار را به خرید مسکن اختصاص دهد حدود ۳۰ سال و دهک اول حدود  ۱۹۰ سال طول خواهد کشید که بتواند مسکن تهیه کند و در این راستاست که گفته می شود تهیه طرح جامع مسکن برای استان ضروری است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha