جوانان مشتاق شنیدن درباره شهدا هستند

تهران - ایرنا - آزاده و راوی دفاع مقدس با بیان اینکه جوانان مشتاق شنیدن درباره شهدا هستند گفت باید از اشتیاق جوانان و ظرفیت راویان برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استفاده کنیم. در واقعه عاشورا هم اگر حضرت زینب (س) نبود آن عظمت ناگفته می‌ماند.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا، «عبدالحمید شمس‌اللهی» آزاده دفاع مقدس که به زبان‌عربی، انگلیسی و فرانسوی روایتگری می‌کند، در نخستین اجلاسیه ۳ هزار «پیام‌آور ایثار» بنیاد شهید و امور ایثارگران  مورد تقدیر قرار گرفت.

وی بیش از ۹۰ ماه تحمل اسارت دارد و از جامعه ایثارگری است.

 راوی بین‌المللی حوزه ایثار و شهادت روز یکشنبه در گفت‌وگو با سایت نوید شاهد بیان کرد: در پاریس دانشجو بودم که برای حضور در دفاع مقدس به کشور برگشتم. در عملیات «رمضان» به اسارت دشمن درآمدم و از کاروان شهدا جا ماندم. ۱۰ سالی می‌شود که روایتگری می‌کنم تا قصه ایثارگری‌های آن دوران را به گوش جوانان برسانم.

جوانان مشتاق شنیدن درباره شهدا هستند

شمس‌اللهی نقش راویان در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را بسیار مهم دانست و توضیح داد: شهدا، جانبازان و آزادگان در سخت‌ترین روزها جان‌شان را کف دست گرفته و در مقابل دشمن ایستادند. امروز وظیفه ما است که با روایتگری قصه ایثار آنان به گوش نسل جوان برسانیم و از فراموشی این ایثارگری‌ها جلوگیری کنیم. ایثارگری‌ها نباید در گذر زمان فراموش شوند. برای جلوگیری از فراموشی ایثارگری‌ها، راویان اصلی‌ترین وظیفه را بر عهده دارند.

این آزاده دفاع مقدس با اشاره به اینکه هر روز دفاع مقدس یک حماسه عظیم بوده است، اظهار داشت: بازگو کردن هشت سال دفاع مقدس برای دانشجو، کاسب، طلبه، پزشک و ورزشکار می‌تواند جذاب و اثرگذار باشد. چرا که پیام‌هایی از جنس ایثار و شهادت در دل آنها نهفته است که هر انسان ‌آزاده‌ای مشتاق شنیدن درباره آن است. ایثارگران برای اعتلای کلمه توحید و دفاع از کشور به میدان رفتند که این ایثار آنها بسیار ارزشمند است. باید از راویان حمایت شود تا بهتر فعالیت کنند.

فعال‌سازی «دیپلماسی ایثار» در سفارتخانه‌های ایران

راوی بین‌المللی حوزه ایثار و شهادت درباره جایگاه این فرهنگ در کشورهای دیگر گفت: متاسفانه هنوز این بخش از دفاع مقدس مغفول مانده و باید درباره آن اقدام اساسی انجام شود. پیشنهاد می‌کنم که در بخش فرهنگی سفارتخانه ‌جمهوری اسلامی در کشورهای دیگر برگزاری نمایش، شعر، خاطره‌گویی و روایتگری با محوریت فرهنگ ایثار و شهادت در دستور کار قرار گیرد.  انجام کارهایی از این دست در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فراتر از مرزهای خودمان تحت عنوان «دیپلماسی ایثار» تاثیرگذار خواهد بود. در شلمچه برای گردشگران خارجی روایتگری کرده‌ام و شخصا منقلب شدن آنها را دیده‌ام.

جوانان مشتاق شنیدن درباره شهدا هستند

این آزاده دفاع مقدس جای کار در حوزه راویان را بسیار زیاد دانست و یادآور شد: از نهادهای مسئول مانند بنیاد شهید و امور ایثارگران انتظار دارم که حمایت بیشتری از راویان داشته باشند. البته در سال‌های گذشته برنامه‌های خوبی مانند برگزاری کلاس‌ها و اردوهای آموزشی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران اجرا شده که امیدوارم مستمر باشد.

شمس اللهی گفت :‌ دفاع مقدس به یک دین و ملیت اختصاص ندارد بلکه یک روایت شفاف و زلال از ایثار و آزادی‌خواهی از ایستادگی در برابر دشمن است که می‌تواند مورد استفاده تمام انسان‌های آزاده قرار بگیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha