۵۶۶ هزار راس دام در شازند علیه بیماری‌ها ایمن‌سازی شدند

اراک - ایرنا - رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شازند گفت: ۵۶۶ راس دام سبک و سنگین این شهرستان یک سال اخیر علیه بیماری‌های دامی ایمن‌سازی شدند.

دکتر«رضا معینی مقدم» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این دام‌ها علیه بیماری‌های مختلف از جمله تب مالت، شاربن، لمپی اسـکین، تب برفکی و طاعون نشـخوارکنندگان با همکاری بخش خصوصـی و دولتی واکسینه شدند.

وی ادامه داد: تست سل و بروسلوز در این مدت برای شناسایی این بیماری‌ها بر روی ۵۰۸ راس گاو در دامداری‌های صنعتی و نیمه‌صـنعتی انجام شد که در این آزمایش‌ها موردی از بیماری مشاهده نشد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شازند خاطرنشان کرد: ۶ هزار و ۸۵۶ مورد بازدید از مراکز عرضه و نگهداری فرآورده‌های خام دامی در راستای نظارت بهداشتی بر تولید، اسـتحصال، نگهداری و عرضه فرآورده‌های خام دامی، کارشـناسان نظارت بر بهداشت شبکه دامپزشکی شازند انجام شد.

معینی مقدم گفت: هفت هزار و ۶۷ کیلوگرم فرآورده خام غیر بهداشتی از جمله گوشت قرمز، گوشت سـفید، ماهی و آلایش دام و طیور کشف و با دسـتور مقام قضایی ضـبط، معدوم و از چرخه مصـرف انسانی خارج شد.

وی ادامه داد: ۱۸ پرونده تخلفات بهداشتی افراد و مراکز متخلف نیز در این مدت به مراجع قضایی ارجاع داده‌ شد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شازند یادآور شد: مجوز ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۵۱ قطعه جوجه گوشتی یک روزه، چهار هزار قطعه بوقلمون و ۳۷ هزار قطعه پولت تخمگذار در این مدت صادر و ۲ میلیون و ۵۱۳ هزار و ۳۲۸ قطعه تخم چشم زده ماهی قزل آلا برای تفریخ در واحدهای بچه ماهی شهرستان وارد شد.

معینی مقدم افزود: پنج هزار و ۸۱۷ مجوز حمـل فرآورده خام دامی در این مدت در شهرستان شازند صادر و ۹ هزار و ۳۶۱ مورد خودرو حمل فرآورده خام دامی به شهرستان وارد شده‌ است.

یک واحد مرکز مایه‌کوبی، ۲ داروخانه دامپزشکی، ۲ واحد درمانگاه تمام وقت، سه دامپزشک نیمه وقت، یک کشتارگاه صنعتی طیور و ۲ کشتارگاه دام بخش خصوصی تحت نظارت شبکه دامپزشکی شازند در این شهرستان فعال هستند.

۶۰ واحد پرورش طیور شامل ۲ واحد مرغ تخمگذار و ۵۸ واحد پرورش مرغ گوشتی در شازند فعال است و این شهرستان از نظر شمار واحدهای پرورش طیور رتبه نخست را در  استان مرکزی دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha