سرعت باد در کردستان به بیش از ۲۰ متر بر ثانیه افزایش می‌یابد

سنندج - ایرنا - کارشناس اداره کل هواشناسی کردستان گفت: طی هفته جاری هوای استان پایدار است اما سرعت وزش باد در بعدازظهرها به بیش از ۲۰ متر بر ثانیه افزایش می‌یابد.

خسرو سیف پناهی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سرعت وزش باد  از فردا در استان قابل توجه است که پیش بینی می‌‎کنیم سرعت آن در مناطق شمالی و شرقی به بیش از ۲۰ متر بر ثانیه برسد.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفنه جاری هم با وزش باد شدید در استان روبرو باشیم، ادامه داد: در شبانه روز گذشته بهارستان و هزارکانیان با ۱۳ متر بر ثانیه بیشترین سرعت وزش باد را داشتند.

کارشناس اداره کل هواشناسی کردستان اضافه کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته قاملو با دمای سه درجه کمترین و سلین با ۳۶ درجه بیشترین دمای استان را داشتند و شهر سنندج نیز مابین هشت و ۳۰ درجه سانتی گراد در نوسان بود.

وی یادآور شد: از فردا دمای هوای روزانه استان حدود سه تا پنج درجه کاهش می یابد و دمای شبانه و صبحگاهی نیز از روز سه شنبه به محدوده یخبندان نزدیک می‌شود.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری و ثبت می‌کنند.

میانگین بارندگی‌های استان در سال زراعی گذشته ۳۰۲ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه آن در سال ماقبل ۴۲ درصد و در مقایسه با دوره بلندمدت (۲۵ تا ۳۰ سال قبل) ۳۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد. سال زراعی از اول مهر هر سال شروع می‌شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه می‌یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha