بیش از ۲۴ هزار پاکت سیمان در مناطق زلزله زده خراسان شمالی توزیع شد

بجنورد-ایرنا- رییس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده گرمه و جاجرم گفت: تاکنون ۲۴ هزار و ۶۴۰ پاکت سیمان معادل یکهزار و ۲۳۲ تن از این محصول در مناطق خسارت دیده از زلزله بهار امسال در روستاهای شهرستان های گرمه و جاجرم توزیع شده است.

مسعود سجادی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیمان اهدایی بنیاد مستضعفان به مرور در حال حمل به استان است و به صورت رایگان در مناطق روستایی خسارت دیده از زلزله توزیع می شود.

رییس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده گرمه و جاجرم خاطرنشان کرد: برای بازسازی هر واحدمسکونی روستایی خسارت دیده از زلزله بهار امسال ۱۶۰ پاکت سیمان در اختیار قرار می گیرد.

وی دربخش دیگر سخنان خود درباره وضعیت بازسازی مناطق زلزله زده استان گفت: در زلزله اردیبهشت امسال یکهزار و ۳۰۲ واحد مسکونی دچار خسارت شد اما پرداخت تسهیلات بازسازی تنها برای ۶۵۰ واحد روستایی و ۱۴۵ واحد شهری مصوب شد و در عمل بیش از ۴۵۰ واحد مسکونی خسارت دیده از این حادثه در روستاها از دریافت تسهیلات بازسازی بازمانده است.

وی افزود: اکنون ۵۶۸ فقره پرونده بازسازی به بانک ها معرفی شده است که از این تعداد  ۳۹۱ فقره پرونده منجر به عقد قرارداد با بانک ها شده و مابقی هنوز موفق به عقد قرارداد نشده است.

تاخیر سه ماهه در پرداخت تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده

رییس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده گرمه و جاجرم اظهار داشت: با وقوع زلزله، ستاد بازسازی در کمترین زمان تشکیل شد بطوریکه در ابتدای کار با توجه به اینکه اعتباری مصوب نشده بود از توان پیمانکاران استفاده شد و پیمانکاران با هزینه خود اقدام به ایجاد فونداسیون کردند.

وی افزود: کارتصویب تسهیلات بازسازی در هیات دولت، با تاخیر انجام شد، این تسهیلات در ۱۹ تیرماه سال جاری به تصویب رسید و در ۲۱ شهریورماه به بانک ها ابلاغ شد و در عمل کار پرداخت این وام سه ماه با تاخیر انجام شد.

سجادی افزود: البته بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بخشی از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی را به بازسازی مناطق زلزله زده سوق داد و این تسهیلات با سقف یک میلیارد ریال به ازای هر واحد مسکونی پرداخت شد.

وی اظهار داشت: اگر زمان طلایی برای پرداخت تسهیلات بازسازی از دست نمی رفت و البته بانک ها هم به شرایط پرداخت این تسهیلات پایبند بودند، اکنون شاهد پیشرفت بهتری در ساخت این مناطق بودیم.

رییس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده گرمه و جاجرم خاطرنشان کرد: مقرر بود پرداخت تسهیلات بازسازی بدون لحاظ بدهی بانکی و یا چک برگشتی باشد اما بانک ها به این امر پایبند نبوده و روند اداری خود را در پیش دارند و همین سخت گیری ها سبب شده تا شمار زیادی از زلزله زدگان از دریافت تسهیلات بانکی بازبمانند.

بر اساس اعلام  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی، زلزله بهار امسال به یکهزار و ۳۰۲ واحد مسکونی در روستاها و شهرهای سه شهرستان گرمه، جاجرم و مانه و سملقان خسارت وارد کرد.  

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت امسال مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از نخستین زمین لرزه، ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ ریشتری دیگر در بخش های سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسید

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha