ساعت کودکی، همراهی خانواده‌ها و کانون، برای رشد کودکان است

تهران- ایرنا- مدیرعامل کانون پرورش فکری از اختصاص ساعت کودکی به کودکان و نوجوان با همکاری خانواده‌ها برای اختصاص زمان و گفت‌وگو به آنها خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا مهدی علی اکبرزاده صبح امروز (یکشنبه، ۱۱ مهر) در نشست خبری هفته ملی کودک، با اشاره به بازگشایی مدارس در روزهای پایانی هفته ملی کودک، گفت: مدارس در روزهای نخست ماه آبان کار خود را به صورت حضوری آغاز می کنند، یکی از مهمترین برنامه های مراکز کانون پذیرش کودکان از مدارس است و آنها را با محیط خلاقیت و هنر آشنا می کنند.


وی افزود: در دو سال گذشته همکارانم کانون مجازی را راه اندازی کردند اما همه می دانیم هیچ یک از این برنامه ها و هیچ چیز جای حضور در کانون را نمی گیرد و کودکان دوست دارند حضوری در کتابخانه ها و مراکز آموزشی باشند و مربیان را از نزدیک ببینند. این اتفاق از آغاز هفته کودک روی خواهد داد و پس از نزدیک به دو سال خانه نشینی کودکان را به مراکز کانون می بریم.


مدیرعامل کانون با بیان این که کتابخانه مرجع کانون یکی از مهم ترین مراجع و دارای بیشترین منابع در حوزه کودک و نوجوان است و در هفته ملی کودک ساعت کار آنها تا بعد از ظهر افزایش پیدا خواهد کرد و علاقه مندان می توانند در ساعات بیشتری از این مجموعه استفاده کنند. پیش از این اعتراضی  وجود داشت که در ساعت غیراداری امکان مراجعه وجود ندارد و فرصت استفاده منابع از دست می رود که با این کار این مشکل برطرف خواهد شد.

هم برای مربیان و هم برای مدرسان کانون زبان، از هفته ملی کودک تا زمانی که نیاز است، اینترنت رایگان در نظر گرفت شده و در اختیار عزیزان قرار می گیرد. 


وی با تاکید بر اهمیت دسترسی به محصولات کانون، برای کودکان و نوجوانان سراسر کشور، گفت: برخی فروشگاه‌های ارسال به دیگر شهرها را انجام می دهند اما در سال های گذشته فروشگاه های ما کاهش پیدا کرده بود. در هفته ملی کودک، در هر شهر یک فروشگاه بزرگ کانون کار خود را آغاز می کند و دیجی کانون، پس از هفته ملی کودک شروع به کار خواهد کرد که همه محصولات کانون را در اختیار مخاطبان  در سراسر کشور قرار می دهد. همکاران گروه فناوری، در حال توسعه این برنامه هستند و هر کودک و نوجوان که محصول کانون را بخواهد، می تواند آن را تهیه کند. 


علی اکبرزاده با بیان این که همه کودکان و نوجوانان ایرانی توانایی این را دارند که رشادت نشان بدهند، افزود: امسال هفته کودک  با یاد و خاطره علی لندی برگزار خواهد شد و به خود می بالیم که چنین کودکانی داریم  که در عرصه امدادی هم خود را نشان خواهند داد. ما در این هفته به دیدار خانواده این شهید خواهیم رفت و از تندیس این نوجوان در یکی از مراکز کانون در خوزستان رونمایی خواهیم کرد.

وی گفت: یکی از برنامه های مهم کانون که با آن شناخته می شود، تهیه و تولید اسباب بازی است و شورای نظارت بر اسباب بازی با کانون ارتباط نزدیک دارد. این شورا و مرکز سازندگی ما، بررسی طرح های جشنواره ایده آزاد اسباب بازی را آغاز کرده و جلسات مهمی را برگزار کرده ایم, این هفته، از طرح های برگزیده رویداد ایده آزاد رونمایی خواهیم کرد.


علی اکبرزاده از تخفیف ۲۵ درصدی برای تهیه محصولات کانون خبر داد و افزود: با وجود این که آغاز به کار دیجی کانون را در نظر گرفته ایم، سایت فروش کانون بر جای خود باقی است و در طول هفته کودک با  ۲۵ درصد تخفیف در دسترس است.


وی اجرای نمایش در فضای باز و نمایش ۷ فیلم و پخش آنلاین آثار سینمایی و پویانمایی کانون که جوایز بین المللی گرفته اند، در پرتال کانون را از دیگر برنامه های این نهاد فرهنگی اعلام کرد.

امسال ساعتی را به نام ساعت کودکی در نظر گرفته ایم و در واقع تبلیغ می کنیم که این اتفاق در خانواده ها بیفتد. ساعتی را به کودکان اختصاص بدهیم و با آن ها صحبت کنیم، نیازها و مشکلات شان را بشنویم، خانواده های ما از نظر آگاهی در حوزه کودک و نوجوان فقیر هستند که باید با آنها صحبت و اندیشه شان را غنی کنیم.


علی اکبرزاده بیان کرد: ما هم جلساتی با کودکان و نوجوانان خواهیم داشت که نیازها و انتظارات آنان را بشنویم و با آنها صحبت کنیم. پیامی از زبان کودکان برای ارسال به کودکان جهان تهیه شده است، زبان کودکان هنر است و یک نقاشی کودکانه که از یک کودک از این سوی دنیا به آن سوی دنیا فرستاده شود، نه تنها دیده می شود بلکه پیام آن نیز دریافت خواهد شد اما کلام پیامی هم می تواند موثر باشد، شاید این پیام، پیام تبریک کودکان ایران برای روز کودک به کودکان جهان باشد.

حرکت تماشاخانه‌های سیار کانون در هفته ملی کودک

وی با اشاره به تماشاخانه های سیار کانون گفت: در هفته ملی کودک، تریلی های کانون پرورش با تماشاخانه های سیار خود به شهرهای مختلف خواهند رفت و به ویژه در مناطق روستایی و کم برخوردار حضور خواهند داشت. 
علی اکبرزاده با بیان این که تنها متولی هفته کودک، کانون پرورش فکری نیست، اظهار داشت: ما با همه نهادهایی که در این زمینه کار می کنند در ارتباط هستیم و در استان های کشور نیز با نهادهای گوناگون جلسه داشته ایم. هفته ملی کودک بهانه و برای ما تلنگری است که بپرسیم در عرصه کودک و نوجوان چقدر توانسته ایم تلاش کنیم؟ هفته ملی کودک فرصت خوبی است که سال آینده را به این هفته پیوند بزنیم و همه توجه خود را برای آموزش نسلی که از ما محافظت خواهد کرد، بگذاریم. زمانی می رسد که آنها جای ما را می گیرند، انتظار ما از کودکان چیست؟ 


وی اضافه کرد: پدر و مادرها، همان تربیتی را می خواهند که خودشان در کودکی روی ما اعمال کرده اند، نتیجه دیر به دست بزرگترها می رسد اما باید درست برسد.  برخی خانواده ها با کودکان درست رفتار نمی کنند، این فاصله یک ساله بین دو هفته کودک به ما فرصت می دهد که به کودکان توجه کنیم. زمانی خواهد رسید که کودکان ما فرزندانی تحول خواه و تحول گرا خواهند بود، ماباید از امروز آینده سازان مملکت را در این حال ببینیم.

افزایش ارتباط میان اعضای خانواده‌
علی اکبرزاده در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره برنامه های آموزشی کانون پرورش فکری برای پدران و مادران گفت:  مهم‌ترین وظیفه در این حوزه به عهده سازمان ملی تعلیم و تربیت است که به تازگی کار خود آغاز کرده و ۵۰ درصد کارش آموزش خانواده است، اما پدران یا مادران که فرزندی در کانون دارند، بسیار همکارند و با مربیان ما در ارتباط هستند.
وی افزود: دوستی از من پرسید چرا کانون پرورش فکری، انجمن اولیاء و مربیان ندارد، گفتم ما نیاز به این برنامه نداریم. چون مدرسه بر اساس اساسنامه های آموزش و پرورش کار می کند اما کانون به شکل لطیف و منعطف با خانواده ها و کودکان در ارتباط است. 

وی با اشاره به برنامه های خود گفت: یکی از برنامه های مهم من این است که ارتباط میان خانواده ها افزایش یابد و آموزش دقیق تری برای آنها صورت بگیرد، چون اگر کاری که مربیان در مراکز انجام می دهند باید توسط پدر و مادرها در خانه تکمیل شود، ما برای صورت گرفتن این کار برنامه مفصل و مدونی خواهیم داشت.
به گزارش ایرنا،  هفته ملی کودک با شعار حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی از ۱۶ مهر ماه آغاز خواهد شد.  بر اساس اعلام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، روزشمار این هفته برای سال ۱۴۰۰ از این قرار است: 


۱۶ مهر، کودک، صلح، بازی و نشاط
۱۷ مهر، کودک، باورهای دینی و معنویت
۱۸مهر، کودک، خانواده آموزش و مهارتهای زندگی
۱۹ مهر، کودک، امنیت، بهداشت و سلامت جامعه
۲۰ مهر، کودک، کتاب، هنر و ادبیات
۲۱ مهر، کودک، هویت، میراث طبیعی و فرهنگی
۲۲ مهر، کودک رسانه و فناوری های نوین

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha