۱۳هنرمند خراسان شمالی پنج میلیارد ریال تسهیلات می‌گیرند

بجنورد- ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: ۱۳ هنرمند استان پنج میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به منظور انجام کارهای هنری و فرهنگی دریافت می‌کنند.

علی اکبر طهماسبی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اهدای این تسهیلات در راستای توسعه مشاغل خانگی در بخش هنر و فرهنگ است که بیشتر متقاضیان این تسهیلات در زمینه گرافیک، هنرهای تجسمی و تنظیم کننده فیلم هستند.

وی افزود: تسهیلات در نظرگرفته شده با بازپرداخت هفت ساله و به صورت چهار درصد است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: محدودیتی در پرداخت تسهیلات به افرادی که دارای فعالیت های فرهنگی و هنری هستند وجود ندارد.

وی گفت: در این راستا نیز سال گذشته سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی به ۱۶ نفر پرداخت شد.

پیشتر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی گفته بود: ۴۲ میلیارد ریال برای برندسازی تولیدات مشاغل خانگی استان هزینه شده است.

ملیحه یغمایی اظهار داشته بود: برندسازی مشاغل خانگی در راستای آسان سازی صدور مجوز برای این نوع مشاغل و کمک به توسعه محصول در راستای تولید بهتر و در نتیجه گرفتن سهم بیشتری از بازارهای داخل و خارج استان بوده است که پیش بینی می‌شود از ۸۹ واحد  شناسایی شده فعلی به ۱۰۰ واحد در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کند.

صدور مجوزهای مشاغل خانگی از ابتدای سال ۹۰ آغاز شد، پس از ابلاغ قانون و دستورالعمل اجرایی مربوطه اطلاع رسانی گسترده از طریق رسانه های محلی و دستگاه های اجرایی در سطح صف و ستاد آغاز شد.

مطابق قانون، مشاغل خانگی شامل آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضاء خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید ویا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می شود.

بر اساس مصوبات ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، رشته های مشاغل خانگی به تعداد ۳۲۵ رشته شغلی در حوزه های صنایع دستی، فرش، کشاورزی، دامپروری، خدمات، تولیدی صنعت و فناوری اطلاعات(IT ) است.

هفت دستگاه اجرایی مجاز به صدور مجوز مشاغل خانگی هستند که شامل جهاد کشاورزی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، صندوق کارآفرینی، اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) و اداره کل بنیاد شهید است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha