اجلاس آب و هوایی گلاسکو؛ انتظارهای بزرگ از قدرت‌های بزرگ

تهران – ایرنا – اجلاس بین المللی آب و هوایی گلاسکو (cop۲۶) حدود یک ماه دیگر در شهر گلاسکو انگلیس در شرایطی آغاز می شود که ساکنان کره خاکی درگیر با بحران های شدید اقلیمی و زیست محیطی، انتظارهای بیشتری از قدرت های بزرگ اقتصادی جهان برای مقابله با این بحران ها دارند.

به گزارش ایرنا ، اجلاس آب و هوایی گلاسکو از ۱۰ آبان تا ۲۱ آبان ماه سال جاری با حضور شماری از رهبران جهان، کارشناسان امور زیست محیطی و  فعالان حامی مقابله با چالش های مربوط به تغییرات آب و هوایی از ۲۰۰ کشور امضا کننده پیمان آب و هوایی پاریس، در شهر گلاسکو انگلیس برگزار می شود.

به گزارش رویترز، جان کری نماینده ویژه دولت آمریکا در امور تغییرات اقلیمی روز شنبه گفت اقتصادهای بزرگ جهان باید در اجلاس آب و هوایی سازمان ملل متحد بیشتر تلاش کنند تا نشان دهند در زمینه مقابله با گرمایش جهانی، جدی هستند.

جان کری در نشستی که قبل از این اجلاس در میلان ایتالیا برگزار شد، افزود: ما اکنون تقریبا ۵۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را متعهد به پیمودن در مسیرهایی می دانیم که دما را روی ۱.۵ درجه نگه می دارد و از کشورهای دیگر نیز انتظار می رود اقدامات بیشتری انجام دهند.

وعده های جدید در زمینه انرژی و سرمایه گذاری از سوی آمریکا و چین، امید مذاکره کنندگان را افرایش دادهاما بسیاری از کشورهای گروه ۲۰ از جمله کشورهای بزرگ آلاینده ای چون چین و هند هنوز نکات به روزرسانی شده از طرح های اقلیمی کوتاه مدتشان را ارائه نداده اند.

فعالان جوان زیست محیطی همچون «گرتا تانبرگ» از سوئد که هفته گذشته در میلان بودند، از سیاستگذاران خواستند کلامشان را با عملشان هماهنگ کنند و میلیاردها دلار برای عاری سازی جهان از سوخت های فسیلی اختصاص دهند.

آنها همچنین خواستار سیستم شفاف تامین مالی آب و هوایی و تخصیص کمک های بیشتر به افرادی شدند که بیشترین تاثیر را از تغییرات اقلیمی متحمل می شوند.

کشورهای ثروتمند که یک دهه پیش وعده دادند یکصد میلیارد دلار در سال برای کمک به کشورهای آسیب پذیر به منظور سازگار کردن خود و انتقال به انرژی پاکتر فراهم می کنند، هنوز از عمل به هدف سال ۲۰۲۰ خود بازمانده اند.

کری ضمن ابراز امیدواری به اجرای تعهد یکصد میلیارد دلاری از سوی کشورهای کمک هنده افزود که طرح تامین مالی بعد از سال ۲۰۲۵ با تاکید بر تریلیون ها به جای میلیاردها، مورد نیاز است.

وی بدون توضیح بیشتر گفت: بخش خصوصی برای این مورد نیاز است و ما همزمان با مجمع جهانی اقتصاد، یک موضوع ویژه را اعلام می کنیم.

«فرانس تیمرمانس» کمیسر اقدام آب و هوایی اتحادیه اروپا نیز درخواست کری برای اقدام سریع و ضربتی را تکرار کرد و گفت: ما برای بقای بشریت می جنگیم.

وی در مورد معادن زغال سنگ تاکید کرد که این صنعت به تدریج ناپدید می شود حتی اگر اقدام آب و هوایی خاصی انجام نشود، زیرا در نهایت معلوم می شود که این مساله به لحاظ اقتصادی غیرقابل اجراست.

تیمرمانس گفت: بسیار شگفت زده می شود اگر بعد از سال ۲۰۴۰، هنوز صنعت زغال سنگ قابل توجهی وجود داشته باشد.

چین و هند دو تولیدکننده اصلی زغال سنگ جهان همچنان برای تامین منبع برق خود به نیروگاه های زغال سنگ متکی هستند.

تیمرمانس در عین حال گفت: ما در مذاکراتی بسیار سازنده با هند و چین هستیم و هر دو کشور خواستارند که بخشی از موفقیت باشند.

بیست و ششمین نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد که قرار است در گلاسکو اسکاتلند برگزار شود، برای ادامه حیات موافقتنامه زیست محیطی ۲۰۱۵ پاریس که در قالب آن کشورها متعهد به کاهش افزایش دمای جهانی هوا به کمتر از ۲ درجه سانتیگراد شدند، حیاتی تلقی می شود.

اما چند سال بعد از انعقاد توافق پاریس، کشورهای امضاکننده این توافق هنوز در زمینه نحوه عملکرد آن به اتفاق نظری دست نیافته اند.

از جمله مسائلی که هنوز حل نشده باقی مانده، نحوه محاسبه کاهش میزان انتشار گاز کربن و نحوه تامین مالی مقابله با تغییرات اقلیمی است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha