حراج نقاشی‌های اسطوره مسلمان بوکس جهان

تهران- ایرنا- مجموعه‌ای از نقاشی‌های دیده نشده از «محمد علی کِلِی» هفته جاری در نیویورک حراج می‌شود.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از خبرگزاری رویترز، یک کلکسیون کمیاب از طراحی‌ و نقاشی‌های محمد علی کلی، اسطوره مسلمان بوکس جهان، پنجم اکتبر (سه‌شنبه، ۱۳ مهر) در حراجی بونهامز نیویورک به فروش گذاشته می‌شود. این مجموعه مشتمل بر ۲۴ نقاشی است که برخی از آنها امضا شده‌اند. این نقاشی‌ها علاقه محمد علی کلی به دین و عدالت اجتماعی را بازتاب داده و برخی از آنها وی را در رینگ بوکس به تصویر می‌کشند.

به گفته حراجی بونهامز مردم از علاقه کِلِی به نقاشی خبر ندارند اما او دوست داشت بعد از مبارزه یا تمرین برای تمدد اعصاب نقاشی کند.

حراج نقاشی‌های اسطوره مسلمان بوکس جهان

هلن هال، رئیس بخش فرهنگ عامه حراجی بونهامز در این باره گفت: خیلی از افراد نسبت به این حراجی هیجان زده هستند چون کسی نمی‌دانست او (کلی) هنرمند بوده و هیچکس از وجود این گنجینه هنری خبر نداشت. بنابراین شاهد موجی از علاقه و هیجان هستیم.

محمد علی کلی قهرمان سابق بوکس سنگین وزن جهان در سال ۱۹۶۴ میلادی و در اوج حرفه خود مسلمان شد و در سال ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی پس از سالها مبارزه با بیماری پارکینسون درگذشت.

به گفته هال برخی از نقاشی‌های کلی به شورش‌های نژادی سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷ در لس آنجلس و نوآرک اشاره دارد، یکی از این نقاشی‌ها به اسلام اختصاص یافته و گروهی دیگر از آنها حال و هوای لطیف‌تری دارند و به ورزش بوکس مربوط هستند.

حراج نقاشی‌های اسطوره مسلمان بوکس جهان

حراج نقاشی‌های اسطوره مسلمان بوکس جهان

از دیگر آثاری که از مجموعه به حراج گذاشته می‌شود می‌توان به نقاشی آمریکا: زندان بزرگ از سال ۱۹۶۷ و جنگ در آمریکا اشاره کرد که ارزش تخمینی آن چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار برآورد شده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha