استاندار سمنان: تامین آب استان از معاون اول رییس جمهوری پیگیری می‌شود

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: موضوع تامین آب برای استان از طریق معاون اول رییس جمهوری و وزرای نیرو و جهادکشاورزی به صورت جدی پیگیری می‌شود.

به گزارش ایرنا، سیدمحمدرضا هاشمی روز شنبه در نشست پیگیری مباحث مربوط به پروژه های انتقال آب استان سمنان در شرکت آب منطقه‌ای گفت: موضوع تامین آب برای استان سمنان از طریق معاون اول رییس جمهوری، وزیر نیرو، وزیر کشاورزی و سایر مسیولان به صورت جدی پیگیری شود.

وی گفت: مصرف بهینه و تامین آب از یک سو مورد تاکید نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و همچنین نماینده ولی فقیه در استان است و از سوی دیگر نیاز اصلی شهرک های صنعتی و واحد صنعتی و تولیدی استان نیز آب محسوب می شود.

هاشمی افزود: بحث خشکسالی یکی از دغدغه های مهم نخبگان، مردم، کشاورزان و صنعگتران است و اولویت اصلی کاری مدیریت استان تولید، توزیع و مصرف آب محسوب می شود.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر ضرورت دارد تا استفاده بهینه از آب به عنوان یک فرهنگ در افکار عمومی با بهره مندی از ظرفیت موثرین جامعه در خصوص اقناع‌سازی شود.

استاندار سمنان گفت: تامین آب یکی از مهم ترین و اصلی ترین مسایل امروز استان سمنان است و توسعه استان در برخی حوزه ها به این مساله گره خورده است.

وی یادآور شد:  ۱۹۸ هزار هکتار از اراضی استان سمنان در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که در کمتر از ۳۶ هزار هکتار از این اراضی طرح مصرف بهینه آب اجرا شد، باید تلاش کرد تا ضمن توسعه و تقویت مجتمع گلخانه ای، کشاورزان را به استفاده از محصولات کم‌آب‌بر تشویق کرد.

هاشمی، یکی از اقدامات جدی که باید از سوی مدیریت فضای سبز شهری مورد توجه قرار گیرد جداسازی آب آشامیدنی از آب مورد نیاز در بخش فضای سبز دانست.

استاندار سمنان با اشاره به اینکه حفظ وضعیت موجود در بحث صنعت علاوه بر استقبال از سرمایه گذاران جدید ، در دستور کار قرار دارد، افزود: تشکیل جلسات هفتگی کارگروه حفاظت از منابع آب و بازدید مستمر از پروژه های در حال اجرا مورد تاکید است.

وی ادامه داد: تشویق و ترغیب کشاورزان نسبت به مدیریت  مصرف آب و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز و استفاده از کشت محصولات کم آب بر و فناوری های نوین باید در دستور کار قرار بگیرد.‌

وی با اشاره به اینکه تامین آب در جلوگیری از مهاجرت روستاییان و نیز خالی از سکنه شدن روستاها بسیار تاثیر گذار است، افزود: آب از جمله مواردی است که در بحث صنعت، اشتغال، کشاورزی، گردشگری و اقتصاد استان به صورت مستقیم تاثیرگذار است.

استاندار سمنان احیاء قنات ها را از دیگر مواردی دانست که در بحث مدیریت مصرف آب به صورت جدی تاثیرگذار است و گفت: دولت سیزدهم دولتی جهادی و انقلابی است و نیاز است تا اقدامات موثر و کاربردی در حوزه آب هر چه سریع تر تسریع شود.

میزان تولید آب در استان سمنان یک میلیارد و و ۱۸۰ میلیون مترمکعب است که از این رقم ۸۰۰ هزار مترمکعب از آب‌های زیرزمینی و بقیه از آب‌های سطحی تامین می‌شود، کمبود آب سالانه در استان حدود ۱۴۵ میلیون مترمکعب است.

۸۶ درصد منابع آب زیرزمینی استان سمنان در بخش کشاورزی، ۹ درصد آشامیدنی و پنج درصد در بخش صنعت و خدمات استفاده می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha