اعلام شرایط ارزشیابی مدارک دانشجویان شاغل به تحصیل دردانشگاه‌های خارجی

تهران - ایرنا - معاونت آموزشی وزارت بهداشت خطاب به دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از ‌کشور ورودی سال ۲۰۲۱- ۲۰۲۰ و قبل از آن اعلام کرد: براساس آیین نامه ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور، امکان ارزشیابی مدارک دوره‌های غیرحضوری و نیمه حضوری وجود ندارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،   معاونت آموزشی این وزارتخانه، اطلاعیه ای را ویژه دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از ‌کشور ورودی سال ۲۰۲۱- ۲۰۲۰ و قبل از آن جهت ارزشیابی مدارک آنها صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است:  با عنایت به بند ۱۰-۳ آیین نامه ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور، امکان ارزشیابی مدارک دوره‌های غیرحضوری و نیمه حضوری وجود ندارد. از سوی دیگر با توجه به پاندمی بیماری کووید۱۹، به دلیل ممنوعیت صدور روادید و یا بسته بودن مرزها و عدم امکان حضور دانشجویان جدیدالورود در کشور محل تحصیل، ضمن تاکید بر ممنوعیت انتقال جهت ورودی‌های ۲۰۱۹ و پس از آن و با رعایت سایر شرایط و ضوابط در آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه، مطابق مصوبه شورای عالی ارزشیابی اعلام می‌ شود که صرفاً برای کسانی که از سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ و قبل از آن (از زمان شروع پاندمی کرونا و ممنوعیت تردد) در دانشگاه‌های مورد تایید ثبت نام و در دوره اصلی شروع به تحصیل کرده اند، براساس شرایط زیر، قابل ارزشیابی طبق ضوابط پس از فارغ التحصیلی خواهد بود:

ماهیت و روند اصلی تحصیل در این دوره‌ها باید به صورت حضوری باشد و لازم است دانشجویان بر اساس امکانات ایجاد شده توسط دانشگاه خارج از کشور در زمان ممنوعیت تردد، بصورت مجازی در کلاس‌ها شرکت نموده باشند. مراتب ممنوعیت تردد مرزی به هر کشور، با تایید وزارت امور خارجه احراز می‌گردد.

مستندات مربوط به پذیرش در دوره با ماهیت حضوری و نحوه ثبت نام، مجوز حضور در کلاس‌های مجازی توسط دانشگاه خارج از کشور در زمان همه گیری کووید ۱۹ و همچنین مستندات حضور در کلاس‌ها و آزمون‌های مجازی و ریزنمرات یا مستندات ارزشیابی‌های مربوطه، باید مشابه دوره‌های حضوری با تایید وزارت امور خارجه (در سامانه میخک) ارائه شود.

حداکثر مدت تحصیل غیر حضوری دانشجویان نباید بیش از یک سوم کل دوره تحصیل باشد. ضمنا، حضور دانشجو در کلاس‌های عملی و دوره‌های بالینی (کارآموزی و کارورزی)، در کشور محل تحصیل الزامی است. بدیهی است، حضور دانشجو در کشور محل تحصیل در الباقی دوره تحصیلی (دو سوم حضوری دوره) الزامی خواهد بود.

با توجه به اینکه تا قبل از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، دوره‌های آمادگی پیوسته حضوری نظیر پاتفک، کالج، fundation، premed و…، قبل از ورود به دوره تحصیلی اصلی به عنوان ملاک شروع به تحصیل لحاظ می‌شد، افرادی که این دوره‌های آمادگی را در طول دوران کرونا، به دلیل محدودیت‌های تردد، به صورت غیر حضوری گذرانده اند، ملزم به تبعیت از ضوابط و مصوبات زمان شروع دوره اصلی از جمله اعتبار دانشگاه، و پیش نیازهای شروع به تحصیل، از جمله کسب نمره زبان کشور محل تحصیل هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha