۱۰ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۳۶
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 84490666
۰ نفر

برچسب‌ها

کرونا در جهان؛ هر دقیقه پنج نفر جان می بازند

تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز با اشاره به عبور شمار جانباختگان ناشی از کووید-۱۹ در جهان از مرز پنج میلیون نفر، نوشت: در پی گسترش سویه دلتا هر یک دقیقه پنج نفر جان می دهند، اما همچنان نیمی از جمعیت جهان حتی یک دز واکسن را هم دریافت نکرده اند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری ، دیروز /جمعه/ تعداد مرگ و میرهای ناشی از کووید -۱۹ در سراسر جهان از پنج میلیون نفر فراتر رفت و گفته می شود این امر در پی گسترش جهانی سویه دلتا شدت گرفته و افراد واکسینه نشده همچنان بیشترین گروه در معرض خطر ابتلا به این سویه هستند.

به گفته کارشناسان دلیل اصلی گسترش سویه دلتا ریشه در شکاف گسترده واکسیناسیون میان کشورهای فقیر و غنی و تردید گروه های ضدواکسن در کشورهای غربی دارد.

براساس گزارش های ثبت شده، بیش از نیمی از مرگ و میرهای جهانی در هفت روز گذشته مربوط به کشورهای آمریکا، روسیه، برزیل، مکزیک و هند بوده است.

براساس تجزیه و تحلیل رویترز، در حالیکه بیش از یک سال طول کشید تا شمار جان باختگان ناشی از کووید-۱۹ در جهان به ۲.۵ میلیون نفر برسد، ۲.۵ میلیون نفر دیگر فقط در کمتر از هشت ماه گذشته جان خود را از دست دادند.

به طور متوسط ​​روزانه هشت هزار مورد مرگ ناشی از کووید-۱۹ در سراسر جهان طی هفته گذشته گزارش شده که به عبارتی برابر است با حدود پنج مورد مرگ در هر دقیقه. بر اساس گزارش ها، بیش از نیمی از جهان هنوز دستکم یک دز واکسن کرونا را هم دریافت نکرده اند.

در این میان علاوه بر بهره مندی بسیار پایین کشورهای فقیر از واکسن، در کشورهایی همچون آمریکا، دولت باید در حالی با گروه های ضدواکسن مقابله کند که آمار فوتی های کرونایی در این کشور روز گذشته از ۷۰۰ هزار نفر هم فراتر رفت. گفته می شود شمار مبتلایان و بستری شدگان در آمریکا اگرچه  روند نزولی داشته، اما مقامات بهداشتی در حال آماده سازی برای موج احتمالی دیگری هستند، زیرا با شروع فصل پاییز و سردشدن هوا فعالیت های بیشتر در فضاهای سرپوشیده امکان انتقال را بالا می برد.

روسیه از دیگر کشورهایی که در روزهای گشته شاهد رشد چشمگیر شمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ بوده است. روز جمعه ۸۸۷ مورد مرگ ناشی از کووید-۱۹ را گزارش کرد که بزرگترین آمار مرگ و میر در یک روز از زمان آغاز همه گیری و چهارمین روز متوالی ثبت رکورد جان باختگان است. گفته می شود در روسیه تنها ۳۳ درصد افراد واجد شرایط دز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده اند.  

در این میان و بر اساس تجزیه و تحلیل رویترز، آمریکای جنوبی بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را در جهان دارد. این قسمت از قاره آمریکا ۲۱ درصد از کل مرگ و میرهای جهانی گزارش شده را به خود اختصاص داده است و پس از آن آمریکای شمالی و اروپای شرقی بیش از ۱۴ درصد از کل مرگ و میرها را شامل می شوند.

سویه دلتا اکنون نوع غالب در سراسر جهان است و در ۱۸۷ کشور از ۱۹۴ کشور عضو سازمان جهانی بهداشت گزارش شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha