چین رتبه اول سرمایه گذاری مستقیم خارجی سال ۲۰۲۰ را کسب کرد

تهران- ایرنا- گزارش ها حاکی است سرمایه گذاری مستقیم برون مرزی چین در سال ۲۰۲۰ میلادی، با رشد سالانه ۱۲.۳ درصدی معادل ۱۵۳.۷ میلیارد دلار برآورد شده است به این ترتیب چین رتبه نخست جهان را کسب کرده است.

به گزارش ایرنا از «سی جی تی ان»،  در گزارشی که به صورت مشترک توسط وزارت بازرگانی چین و  اداره ملی آمار و اداره تبادلات خارجی این کشور منتشر شد آمده است که نفوذ چین در سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی روندی رو به رشد داشته و جریان سرمایه گذاری مستقیم برون مرزی چین در سال گذشته میلادی، ۲۰.۲ درصد از کل سرمایه گذاری مستفیم برون مرزی جهان را به خود اختصاص داده است.

بر این اساس، سهام سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲.۵۸ تریلیون دلار برآورد شده است.

سرمایه گذاری های چین در سال گذشته ۴۵ هزار شرکت خارجی در ۱۸۹ کشور و منطقه را تامین مالی کرده و بیش از ۸۰ درصد از کشورها و مناطق جهان را پوشش داده است؛ سرمایه گذاری چین در کشورهای واقع در امتداد کمربند و جاده نیز در سال ۲۰۲۰ روندی پایدار داشته و حجم کلی آن رشدی ۲۰.۶ درصدی را بر مبنای سالانه تجربه کرده و ارزش آن معادل ۲۲.۵۴ میلیارد دلار برآورد شده است.

بیش از ۷۰ درصد از سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین در سال ۲۰۲۰ در خدمات بخش های تجاری، تولید، عمده فروشی و خرده فروشی و همچنین بخش های مالی تزریق شده که سرمایه گذاری ثبت شده کلی بیش از ۱۰ میلیارد دلاری از سوی چین را بدنبال داشته است.

شرکت های خارجی تاسیس شده با بودجه چین در سال ۲۰۲۰ میلادی اقدام به استخدام ۲.۱۸ میلیون کارمند محلی کردند که این تعداد کارمند، معادل ۶۰.۶ درصد از تعداد کل کارمندهای استخدام شده در این شرکت ها بوده است.

مسئولان چین با این پیش بینی که شرایط جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی همچنان وخیم و پیچیده باقی خواهد ماند، اعلام کرده اند که توسعه شرکت های خارجی را تسهیل می کنند و به ارتقاء اقدامات مربوط به کنترل و پیشگیری از پاندمی کرونا می پردازند و همکاری های با کیفیت بالا تحت ابتکار کمربند و جاده را تعمیق خواهند کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha