سازمان ملل: اتیوپی حق قانونی برای اخراج کارمندان سازمان ملل ندارد

نیویورک - ایرنا- دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد اتیوپی حق قانونی برای اخراج هفت مقام سازمان ملل ندارد و هشدار داد که وضع محدودیت های شدید برای ارسال کمک های مورد نیاز به منطقه جنگ زده تیگرای، یک بحران انسانی ایجاد کرده که از کنترل خارج شده است.

منطقه تیگرای اتیوپی از سوی دولت این کشور در محاصره قرار گرفته و با کمبود شدید مواد غذایی، سوخت و سایر منابع بشر دوستانه مواجه شده است.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت حداقل ۵.۲ میلیون نفر در منطقه تیگرای به کمک های بشردوستانه احتیاج و حدود ۴۰۰ هزار نفر نیز در شرایط قحطی قرار دارند.
 وی هشدار داد که سطح سوء تغذیه کودکان در تیگرای به سطح قحطی سال ۲۰۱۱ سومالی رسیده است.
اتیوپی روز پنجشنبه اخراج کارمندان سازمان ملل را اعلام کرد. این کشور آفریقایی هفت مقام سازمان ملل را به دخالت در امور این کشور متهم کرده و به آنها ۷۲ ساعت فرصت داده است تا این کشور را ترک کنند.
وزارت خارجه اتیوپی در بیانیه ای کارکنان سازمان ملل را متهم کرد که به طور مستقل و بی طرفانه مأموریت خود را انجام نداده اند و مدعی شد که کارمندان سازمان ملل با "نقض فاحش" قوانین اتیوپی و وظایف خود، کمک های بشردوستانه را به نیروهایی تیگرای که با نیروهای دولتی مبارزه می کنند، منتقل کرده اند.فرحان حق معاون سخنگوی سازمان ملل متحد گفت: یک یادداشت دیپلماتیک به نمایندگی اتیوپی در سازمان ملل ارسال شده و در تماس تلفنی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با ابی احمد نخست وزیر اتیوپی اعلام شده است که بر اساس موضع حقوقی دیرینه سازمان ملل متحد، لغو مصونیت دیپلماتیک کارمندان سازمان ملل و اخراج آنها وجهه قانونی ندارد.
وی افزود، اعمال این روش  برای مقامات سازمان ملل مغایر با تعهدات منشور ملل متحد و امتیازات و مصونیت هایی است که برای سازمان ملل و مقامات آن درنظر گرفته می شود. لغو مصونیت اقدامی است که یک کشور یا دولت در مقابل کشور یا دولت دیگر انجام می دهد و سازمان ملل یک کشور یا دولت نیست.
معاون سخنگوی سازمان ملل در مورد مسائل و مشکلات مربوط به کارکنان  سازمان ملل نیز گفت که در این خصوص باید مسائل موجود به صورت رسمی به سازمان ملل اعلام شودو رسیدگی و تصمیم گیری در مورد آنها بر عهده دبیرکل است.
دبیر کل سازمان ملل پیش از این گفته بود  از اخراج کارمندان خود از اتیوپی شوکه شده و به کارکنان سازمان ملل اطمینان کامل دارد و معتقد است آنها با بی طرفی و انصاف به وظایف خود عمل می کنند.


 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha