۱۰ مهر ۱۴۰۰،‏ ۳:۱۰
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84490310
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بیش از نیمی از قتل‌های پلیس آمریکا گزارش نمی‌شود

تهران-ایرنا- محققان دانشگاه واشنگتن اعلام کردند داده‌هایی بدست آورده‌اند که نشان می‌دهد از سال ۱۹۸۰ تاکنون، در داده‌های رسمی دولت‌های آمریکا، بیش از نیمی از قتل‌های پلیس آمریکا گزارش نشده است.

به گزارش ایرنا از "ای بی‌سی نیوز"، سیستم ملی آمار حیاتی دولت فدرال آمریکا آمار رسمی افرادی را که در درگیری با پلیس کشته شده‌اند را نگه می‌دارد و به گفته محققان، داده‌های این سیستم نشان می‌دهد که از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ حدود ۱۳ هزار و ۷۰۰ نفر در درگیری با پلیس کشته شده‌اند.  
اما محققان دانشگاه واشنگتن می‌گویند بررسی داده‌های سه منبع مستقل از جمله "درگیری‌های مرگبار"، "ثبت خشونت پلیس" و "شمارش شده" نشان می‌دهد که آمار کشته شدگان به دست پلیس آمریکا در دوره یاد شده در واقع ۳۰ هزار و ۸۰۰ نفر یا ۱۷ هزار و ۱۰۰ قتل بیش از آمار رسمی دولتهای آمریکا است.  
این تحقیق که در ژورنال "لنست" به چاپ رسیده است نشان می‌دهد احتمال کشته شدن مردان سیاه پوست آمریکایی به دست پلیس ۳.۵ درصد بیشتر از سفید پوستان است. همچنین احتمال قتل زنان سیاه پوست به دست پلیس آمریکا ۱.۴ درصد بیش از زنان سفید پوست است.  
محسن نقوی یکی از نویسندگان این تحقیق نوشت: خشونت پلیس و نژادپرستی واقعا یک مساله سلامتی عمومی در آمریکا است.  
این مطالعه همچنین طرحی را برای بازنگری سیستم ملی آمار حیاتی دولت فدرال آمریکا در نحوه پیگیری مرگ و میر با دخالت پلیس ارائه می‌دهد و اشاره می‌کند که همان ایالاتی که مسئول این مرگ‌ها هستند، وظیفه گزارش آن‌ها را نیز بر عهده دارند. این تحقیق معتقد است ارائه گزارش از سوی ایالتهایی که بیشترین قتل افراد توسط پلیس در آن‌ها اتفاق می‌افتد، منجر به "تضاد منافع" می‌شود و همچنین می‌گوید پزشکی قانونی در مواردی که پلیس آمریکا در آن نقش دارد در تعیین "قتل" دچار اشتباه محاسباتی می‌شود.  
در مورد تفاوت نژادی در قتل‌های پلیس، این تحقیق می‌گوید "برای مقابله با این تبعیض‌های سیستماتیک، راهکردهای سلامت عمومی نیاز است. "
در این مطالعه ذکر شده است که چگونه قتل‌های برجسته پلیس در سال گذشته باعث تحریک جنبش "زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد" و علاقه بیشتر برای کاوش عمیق‌تر در قتل‌های پلیس، به ویژه در میان سیاه پوستان آمریکایی شده است.  
جورج فلوید یک سیاه‌پوست آمریکایی بود که در ۲۵ مه۲۰۲۰ (۵ خرداد)، مدتی پس از آن که "دریک شاوین"، یکی از افسران پلیس شهر "مینیاپولیس" از ایالت "مینه‌سوتا" در آمریکا، زانوی خود را برای حدود ۹ دقیقه بر روی گردن وی گذاشت، درگذشت.  
در پی این حادثه، و پخش فیلم مربوط به آن، احساسات مردم جریحه‌دار شد. در ابتدا اعتراضات و تظاهراتی در شهر مینیاپولیس برپا شد. پس از آنکه تظاهرات به درگیری‌های خشونت‌آمیز کشیده شد و پاسگاه اصلی پلیس در شهر مینیاپولیس به آتش کشیده شد، نیروهای گارد ملی آمریکا به این شهر اعزام شدند. اما اعتراضات از سطح شهر مینیاپولس در ایالت مینه‌سوتا به سرعت به ایالت‌های دیگر گسترش یافت. در کمتر از ۴ روز، بیش از ۳۰ ایالت آمریکا شاهد تظاهرات گستردهٔ مردم علیه نژادپرستی و قتل سیاهپوستان به دست مأموران پلیس شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha