۱۰ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۲۲
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 84490161
۰ نفر

برچسب‌ها

رهاورد سفری ۳ روزه برای ورزش و جوانان کرمان

کرمان - ایرنا - وزیر ورزش و جوانان دولت سیزدهم از عصر چهارشنبه هفته گذشته در قالب سفری سه روزه به استان کرمان آمد و ضمن رصد وضعیت و زیرساخت‌های موجود در چند شهرستان وعده‌هایی نیز داد که دل علاقه‌مندان ورزش را خوشحال کرد.

به گزارش ایرنا اگرچه این سفر سه روزه کوتاه بود و فرصت نشد که وزیر از وضعیت ورزشی نامناسب مناطق محروم استان کرمان مانند شهرستان رابر، زادگاه شهید حاج قاسم سلیمانی و دیگر شهرستان های کم بضاعت تر مانند بافت و ارزوئیه نیز بازدید کند اما سیدحمید سجادی وعده داد که پیگیری طرح های نیمه تمام در ورزشی و رسیدگی به وضعیت جوانان در دستور کار است.

وی نخستین سفر رسمی استانی اش در قالب وزیر دولت سیزدهم را کرمان و با حضور در گلزار شهدای دیار کریمان و از جوار مزار شهید سردار حاج قاسم سلیمانی برگزید. وی نقطه شروع سفرش به استان کرمان را از شهرستان سیرجان شروع و در برنامه بازدید یا افتتاح طرح های ورزشی یا حوزه جوانان شهرستان های سیرجان، شهربابک، رفسنجان، زرند، کرمان و شهر سرچشمه شرکت کرد.

وزیر ورزش و جوانان در ابتدای ورود به استان کرمان در فرودگاه سیرجان، از جمله اهداف خود از این سفر را در اجرای سیاست های دولت سیزدهم و نیز رهنمودهای مقام معظم رهبری و به دنبال دعوت نمایندگان مجلس استان از وی اعلام کرد.

اولویت های یک سفر

سجادی با بیان اینکه از جمله اولویت هایش در سفر به استان ها، نظارت بر روند تکمیل پروژه های نیمه تمام است گفت: چهار هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور وجود دارد که دولت با اختصاص اولویت، درصدد تکمیل آنها برآمده است.

وی اظهارداشت: بازدید از پروژه های نیمه تمام و امکانات ورزشی و نیز دیدار با سمن‌ها، پیشکسوتان و نمایندگان ورزشکاران و باشگاه ها از دیگر برنامه های سفر است و قرار شد یک سفر ورزشکاری و جوانانی در این استان داشته باشیم.

وزیر ورزش و جوانان گفت: همچنین با نمایندگان مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی از نزدیک موارد مورد نظر و پیشنهادها را در ادای دینمان به این خطه بررسی کردیم که شرح تکلیفی تعیین و مسائل را نیز رصد و پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به ساختارهای ورزشی کشور گفت: اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی کشور طی چندماه گذشته به تصویب رسیده و در شورای نگهبان نیز تایید شده که پیاده کردن آن از سوی فدراسیون ها برای دولت بسیار حائز اهمیت است.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری بارها تاکید و تکلیف کرده اند که نشاط اجتماعی در سایه توسعه ورزش همگانی محقق می شود گفت: لذا در کنار تمام تکالیفمان، توسعه و ترویج ورزش همگانی را با اهتمامی ویژه در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار داده‌ایم.

وی تصریح کرد: علاوه بر اینکه اعتقاد داریم توسعه ورزش همگانی کاهش هزینه‌های درمان را به‌دنبال دارد، در کنار آن شادی، شعف، نشاط و امید برقرار می شود.

سجادی ادامه داد: این وزارتخانه می‌تواند موتور تولید عزت و امید باشد؛ عزت وزارت ورزش و جوانان در ورزش قهرمانی، امید آن در نشاط و شادابی و سلامت مردم است. 

رهاورد سفری ۳ روزه برای ورزش و جوانان کرمان

برنامه وزیر ورزش برای بانوان

وزیر ورزش در همان ساعت های ابتدایی سفر به استان کرمان به دیدار با بازیکنان و دست اندرکاران تیم فوتبال زنان شهرداری سیرجان که نماینده استان کرمان و کشورمان در رقابت هایی آسیایی است، رفت.

سجادی در این دیدار بر رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص حفظ ارزش‌های نظام و انقلاب در ورزش بانوان و پیگیری دلسوزانه رئیس جمهوری برای ارتقای این حوزه تاکید کرد.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه ورزش بانوان باید مستقل شود و این حوزه نیاز به خودکفایی دارد و این ۲ مورد بایستی در کنار هم باشند گفت: در مجلس شورای اسلامی به صورت برجسته اعلام کردم برای این بخش برنامه دارم.

سجادی افزود: ورزش بانوان باید مربی، داور و مسئول سالن و هرآنچه نیاز است را داشته باشد و در مقاطعی به این سمت رفتیم که متوقف شد و مجدد ادامه خواهد یافت.

وی خطاب به بانوان ورزشکار تیم فوتبال شهرداری سیرجان گفت: شما بانوان شایسته‌ای در رقابت‌های آسیایی خواهید بود و رفتار و فرهنگ شما در این مسابقات، حتما موید فرهنگ و شعور بالای ایرانیان خواهد بود.

سجادی یادآور شد: مدال های جهانی و آسیایی بسیاری آمد و رفت، رکوردهایی زده شد که برخی مانده و برخی بعدا ارتقا می یابد زیرا این حوزه مانند یک رود روان است.

وی ادامه داد: آنچه از ورزش می‌ماند فرهنگ، رفتار و منش پهلوانی است و اینکه ما از سکوی قهرمانی به سکوی پهلوانی برسیم.

وزیر ورزش و جوانان عنوان کرد: پهلوانی فقط خصلت مردان نیست بلکه در ورزش بانوان هم فرهنگ پهلوانی داریم.

نگاه رهبری به ورزش بانوان

وی با بیان اینکه چندی قبل فرصت طلایی و ارزشمندی نصیب جامعه ورزش ایران شد گفت: به زیارت مقام معظم رهبری رفتیم و حدود هشت سال پیش نیز در معیت پیشکسوتان به دیدار ایشان رسیدم؛ هر ۲ بار در معیت تیم های ورزشی این سعادت را داشتم که به خدمت معظم له برسم و ایشان آنقدر امیدوارانه از ورزش بانوان نام بردند و از موفقیت شما خوشحال هستند که فرمودند اینکه شما با حجاب روی سکوی قهرمانی می روید ارزشمند و موجب خوشحالی است.

سجادی تاکید کرد: نمی توان روی حجاب بانوان ورزشکار بر روی سکوی قهرمانی قیمت گذاشت، زمانی که دیدگاه مقام معظم رهبری توجه به این مقوله است.

وزیر ورزش و جوانان افزود: از سوی دیگر رئیس جمهوری امروز جویای نحوه حضور بانوان در رقابت های ورزشی شد که نشان می‌دهد ایشان هم بسیار به این موضوع اهمیت می‌دهد.

وی گفت: شما در کشوری ورزش می کنید که مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و سایر مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دلسوزانه پیگیر ورزش بانوان هستند.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به نحوه مراقبت از ورزشگاه بانوان سیرجان گفت: افراد نگهدارنده چمن ورزشگاه دلسوز ورزش هستند که حتما بایستی تشویق شوند و پیست خاکی سیرجان باید برای فعالیت های دو و میدانی در کنار فوتبال آماده شود.

سجادی خاطرنشان کرد: آینده درخشان پیش روی شماست اما ورزش همه چیز نیست و اکنون بهترین دوران پیش روی ورزش شما قرار دارند لذا همه چیز باید با بهترین کیفیت باشد و چشم امید بانوان ورزشکار به آینده شماست.

وی ادامه داد: امروز خادم شما هستم و از روز اعتماد دولت و مجلس، تا روزی که توفیق خدمت داشته باشم به شما قول می‌دهم که ورزش ایران برای همه ایرانیان باشد.

وزیر ورزش و جوانان پس از بازدید از پروژه‌های ورزشی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سیرجان و دیدار با تیم فوتبال بانوان شهرداری سیرجان، وارد شهرستان شهربابک شد و با افتتاح پنج طرح ورزشی یک بازدید را در دستور کار خود قرار داد.

رهاورد سفری ۳ روزه برای ورزش و جوانان کرمان

افتتاح و بازدید از طرح‌های ورزشی شهربابک

وزیر ورزش و جوانان روز پنجشنبه و در ادامه سفر خود به استان کرمان در شهرستان شهربابک ضمن حضور در گلزار شهدای این شهر به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

مجموعه ورزشی فیت کمپ باشگاه شقایق شهربابک با ۱۰ میلیارد ریال اعتبار، مجموعه ورزشی باران یک با اعتبار هشت میلیارد ریال و ۲ زمین تنیس با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال توسط وزیر ورزش و جوانان به بهره برداری رسیدند و همچنین وی از ورزشگاه شهدای مس این شهرستان بازدید کرد.

وزیر ورزش و جوانان در شهربابک اظهارداشت: فرهنگ ورزش باید در جامعه ترویج پیدا کند و هر کاری در ورزش نیاز به برنامه ریزی و فعالیت شبانه روزی دارد.

سجادی با اشاره به ادغام سازمان جوانان در سازمان تربیت بدنی و تشکیل وزارت ورزش و جوانان اظهارداشت: موضوع جوانان یکی از دغدغه های ما در وزارتخانه است و در هر استانی که حضور می یابیم موضوع جوانان را حتما پیگیری می کنیم.

بازدید از طرح‌های ورزشی رفسنجان

وزیر ورزش و جوانان روز پنجشنبه در ادامه سفر به استان کرمان پس از سیرجان و شهربابک به شهرستان رفسنجان سفر و ابتدا از ورزشگاه پنج هزار نفری شهید زینلی شهر سرچشمه بازدید کرد.

سجادی همچنین از مجموعه ورزشی تختی در شهر سرچشمه و ورزشگاه شهدای صنعت مس و زمین چمن شماره ۲ این ورزشگاه نیز بازدید کرد.

وی سپس به مجموعه فرهنگی- ورزشی آگاه در رفسنجان رفت و از این مجموعه ورزشی ویژه بانوان بازدید به عمل آورد.

پس از آن وزیر ورزش و جوانان به شهرستان زرند رفت و در این شهرستان علاوه بر بازدیدها، پروژه ورزشگاه شهید عرب نژاد زرند را افتتاح کرد.

رهاورد سفری ۳ روزه برای ورزش و جوانان کرمان

افتتاح ورزشگاه چهار هزار نفری شهید عرب نژاد زرند 

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان در این زمینه توضیح داد: ورزشگاه چهار هزار نفری شهید عرب نژاد شهرستان زرند در حالی با حضور وزیر ورزش و جوانان دولت سیزدهم افتتاح شد که پس از ۱۴ سال معطل مانده بود.

میثم پاریزی افزود: با افتتاح این پروژه ۲۰ هزار مترمربع به سرانه ورزشی شهرستان زرند اضافه شد.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی این پروژه از سال ۸۶ آغاز شده است که ساخت آن به دلیل محدودیت های اعتباری ۱۴ سال به طول انجامید. 

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان گفت: بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان برای احداث ورزشگاه چهار هزار نفری شهید عرب نژاد شهرستان زرند هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه سرانه ورزشی در شهرستان زرند ۴۸ سانتیمتر بود که با این افتتاح به ۶۰ سانتیمتر رسید و با میانگین استان کرمان برابری می کند تصریح کرد: سرانه ورزشی تمامی شهرستان های این استان با سرانه کشوری برابر است.

وزیر ورزش و جوانان همان روز پنجشنبه پس از زرند وارد شهر کرمان شد و علاوه بر ادای احترام به مقام شهید سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، تا روز جمعه بازدید از ورزشگاه ۱۵ هزار نفری شهدای مس کرمان، دیدار با سازمان‌های مردم نهاد جوانان و پیشکسوتان ورزشی و رونمایی از تمبر ورزشکاران پارالمپیکی را در برنامه داشت.

توجه ویژه دولت به جوانان در سفر به کرمان

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه ۱۰ سال از ادغام ۲ سازمان ورزش و جوانان می گذرد و اکنون نباید جوانان مغفول واقع شوند گفت: به رسالتمان در حوزه جوانان عمل می‌کنیم زیرا این بخش می تواند منجی ورزش کشور باشد.

سجادی در نشست با سازمان های مردم نهاد (سمن ها) جوانان استان کرمان افزود: سمن‌ها می توانند خیران را به حوزه ورزش معرفی و اماکن ورزشی را اداره کنند لذا ابتدا باید راهکارهای آن را پیدا کنیم.

وی اظهار داشت: ۳۲ هزار مکان ورزشی از جمله چهار هزار مکان در حال ساخت در کشور داریم که باید بهره برداری از اماکن ورزشی را سمن ها برعهده بگیرند.

وزیر ورزش و جوانان گفت: سامانه نهضت داوطلبی در وزارت ورزش و جوانان طراحی شده اما در فعالیت داوطلبانه ورزش دنیا از ما پیش تر است.

وی ادامه داد: ۹۹ درصد المپیک با داوطلبان اداره می شود لذا ما در این حوزه عقب هستیم.

سجادی با بیان اینکه سمن‌ها می توانند داوطلبان را شناسایی کنند و فکر و ایده بدهند تصریح کرد: بخشی از کار سمن های انقلابی، فرهنگی و اجتماعی باید آگاهی بخشی در جامعه باشد که نیاز ماست.

وی با اشاره به اینکه بخشی از کارها را باید به سمن‌ها واگذار کنیم گفت: جوانان در شغل‌یابی و مشاوره مشکل دارند لذا سمن‌ها می‌توانند به این حوزه ها نیز ورود کنند.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه روحیه دفاع مقدسی باید در سمن های ما تقویت شود افزود: ورزشکاران المپیک و پارالمپیک در چند رشته با روحیات دفاع مقدسی بهترین نتایج را می‌گیرند و اگر این روحیه به سمن ها تزریق شود ما برنده هستیم.

وی عنوان کرد: صاحبان اصلی وزارت ورزش و جوانان شما سمن ها هستید که بی مزد و منت و بدون هیچ چشم داشتی ما را در تمامی امور یاری می کنید.

وزیر ورزش و جوانان افزود: سمن ها در کمک های مومنانه، مبارزه با کرونا، واکسیناسیون، تشویق و تکریم کادر درمان، حتی غسل دادن اموات، اداره موکب ها و آیین های اربعین حسینی و نیز حوادث و رویدادهای مختلف همکاری بسیار مطلوبی داشته اند.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب ۴۰ بار از واژه جوان نام برده اند و اعتقاد دارم که گروه های مردمی اصلی ترین پشتیبان ‌وزارت ورزش و جوانان هستند لذا امیدوارم بهترین کارها را با کمک آنان رقم بزنیم.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه در تمامی امور اقتصادی، اجتماعی و ورزشی از ظرفیت سمن‌ها استفاده می کنیم که می‌تواند بسیار مفید باشد افزود: عهد و پیمان می بندیم برای انجام کارهای بزرگ و نشدنی، توسعه و تقویت گروه های مردمی را در دستور کار قرار دهیم.

سجادی گفت: در این دولت مردمی بنا داریم سفرهای استانی را متفاوت از گذشته برقرار کنیم لذا دیدار با فعالان اجتماعی، سمن ها و گروه‌های جهادی در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: همچنین بازدید از اماکن ورزشی و اماکن کمتر برخودار پیگیری می‌شود و در این خصوص وظیفه داریم از بخش خصوصی حمایت کنیم.

سجادی با تاکید بر اینکه دولت در تامین منابع طرح‌ها با محدودیت بودجه روبه روست اظهار داشت: درصددیم  بخشی از منابع مالی طرح‌ها را از محل اعتبارات بخش خصوصی و خیران ورزشی تامین کنیم تا این پروژه ها با سرعت بیشتری به بهره برداری برسند. 

وعده ای برای طرح های نیمه تمام کرمان

وزیر ورزش و جوانان قول داد پس از بازگشتن به تهران، تامین اعتبار برای تکمیل پروژه هایی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۵ درصد  در کرمان را در اولویت کاری این وزارتخانه قرار دهد.

وی ادامه داد: در این خصوص ۲۳ پروژه استان کرمان تا حدود یک سال آینده تکمیل می شود.

تامین مکان ورزشی برای بانوان زرندی

سجادی همچنین به اداره ورزش و جوانان دستور داد برای تخصیص حداکثری ظرفیت مکان‌های ورزشی به ورزش بانوان بویژه در شهرستان زرند اقدام شود و گفت: زیرساخت‌های ورزشی زرند کرمان بایستی به صورت مجدد تجدیدنظر و در خصوص افزایش آن، برنامه ریزی شود.

وی با اشاره به ضرورت سلامت مادران فردا به عنوان محور خانواده تصریح کرد: این امر با گسترش ورزش بانوان و توجه به این حوزه تحقق می‌یابد.

پیگیری وضعیت ورزش استان

وی خاطرنشان کرد: رسیدگی ویژه به پروژه ها، وضعیت مدیریتی هیات ها و آنچه در کرمان نیاز به کمک داشت در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفت و نتایج آن به این استان اعلام می شود.

وزیر ورزش و جوانان گفت: رسیدگی به زورخانه بین‌المللی شهید لنگری زاده کرمان به صورت جدی انجام می‌شود، نیازهای آن را برآورد می‌کنیم و با حمایت‌ها، از این حالت عبور می کند و بهینه تر می‌شود.

سفری سه روزه و مناطق محروم

گرچه زمان سفر وزیر سه روز بود اما برخی مطالبات از آن همچنان باقی ماند از جمله سرکشی به مناطق محروم استان کرمان مانند شهرستان رابر به عنوان زادگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی؛ شهرستانی که باوجود تمامی ظرفیت ها و استعدادها، حتی یک استخر شنا، یک سالن ورزشی استاندارد و زمین چمن طبیعی ندارد.   

رهاورد سفری ۳ روزه برای ورزش و جوانان کرمان

محرومیتی که‌ در این سفر مغفول ماند

استاندار کرمان با بیان اینکه محرومیت در برخی شهرستان‌های این استان از جمله بافت، ارزوییه و رابر به‌ عنوان شهر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی وجود دارد گفت: اجرای برنامه توسعه متوازن در کرمان شعار نیست و در مرحله عملیاتی قرار گرفته است.

علی زینی‌وند در دیدار وزیر ورزش و جوانان با سمن‌های جوان کرمان افزود: توسعه نامتوازن در استان کرمان واقعیت دارد، لذا توسعه متوازن باید عقیده و اولویت مدیران باشد.

وی اظهارداشت: ۷۲۲ تشکل مردم نهاد در استان کرمان وجود دارد که ۲۲ درصد از این میزان در حوزه ورزش و جوانان فعال هستند.

استاندار کرمان خاطر نشان کرد: اگر جوانان به میدان بیایند کشور را می توانیم بخوبی اداره کنیم.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوییه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: نامگذاری شعار سال به معنای واقعی فرمان مقام معظم رهبری است لذا توسعه باید متوازن باشد و برای استفاده متوازن از امکانات هیچ کس معترض نمی‌شود.

صمدالله محمدی با اشاره به اینکه سه هزار گروه جهادی به عنوان بزرگترین ثروت در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار دارد افزود: ارزشمندترین ثروت نیروی انسانی است و این گروه ها صادقانه پای کار می ایستند لذا باید از آن استفاده کنیم.

وی خطاب به وزیر ورزش و جوانان بیان داشت: برنامه خودتان را در پاسخ به دغدغه گروه های جهادی مشخص کنید، جوانان ما دغدغه‌ رفع معضلات اجتماعی از جمله طلاق و خودکشی را دارند و از این وزارت انتظار داریم که برنامه خود را اعلام کند.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوییه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توجه ویژه وزارت ورزش و جوانان به حوزه ورزش گفت: این توجه در حوزه جوانان بیشتر حالت شعاری است.

وی ادامه داد: در صورتی که اصلاح ساختار و تشکیلات را در حیطه فعالیت وزارت ورزش و جوانان داشته باشیم ‌مشکلات رفع می شود و در این خصوص گروه های جهادی در تشکیلات و ساختار دیده شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا همچنین موارد دیگری همچون شفاف سازی هزینه‌های باشگاه‌های ورزشی استان کرمان از سوی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در حضور وزیر ورزش مطرح شد که امید می‌رود تمامی این موارد در سفر بعدی مسئولان به کرمان مورد توجه قرار گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha