۹ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۶
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84489740
۰ نفر

برچسب‌ها

روزهای پر التهاب در انتظار گرجستان؛فراخوان برای تظاهرات

تهران – ایرنا - میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهوری پیشین گرجستان روز جمعه با اعلان اینکه در آستانه انتخابات شهرداری‌ها و پس از هشت سال به این کشور حوزه قفقاز بازمی‌گردد، هوادارانش را برای برپایی تظاهرات در روز یکشنبه و رای دادن فراخواند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه پرس؛ ‌ ساکاشویلی سیاستمدار اصلاح طلب و غربگرای ۵۳ ساله که از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ مقام ریاست جمهوری را در اختیار داشت و سپس کشورش را ترک کرد، با ادعای حضور در شهر باتومی در ساحل دریای سیاه، از شهروندان خواست در انتخابات مشارکت کنند و به جنبش متحد ملی، بزرگ‌ترین حزب مخالف دولت، رای بدهند.

این رسانه فرانسوی می‌نویسد بازگشت ساکاشویلی اهمیت انتخابات روز یکشنبه را افزایش داده است و آزمون مهمی برای حزب حاکم به شمار می‌رود که از محبوبیت چندانی برخوردار نیست. 

ساکاشویلی که به اتهام سوء استفاده از قدرت، در گرجستان تحت تعقیب قرار دارد و در ۲۰۱۳ و در پایان دومین و آخرین دور ریاست جمهوری‌اش، این کشور را ترک کرد، این اتهام را دارای انگیزه سیاسی دانسته است.

ایراکیل گاریباشویلی نخست وزیر گرجستان گفته است که در صورت پانهادن ساکاشویلی بر خاک این کشور، بلافاصله دستگیر و زندانی خواهد شد.

وزارت کشور گرجستان هم با رد این ادعا، اعلان کرد که ساکاشویلی که در اوکراین سکونت داشته، از مرز گذر نکرده است.

گرجستان از سال ۲۰۲۰ و در پی محکوم شدن نتیجه انتخابات توسط احزاب مخالف که با فاصله اندکی از حزب حاکم شکست خورده بودند با ادعای تقلب، در گرداب آشفتگی سیاسی فرورفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان