نگاهی به کتاب مرور زندگی فرهنگی و مطبوعاتی محمد عسلی روزنامه نگار

شیراز- ایرنا- تدوین و نشر تاریخ مطبوعات فارس به همت چند فرهنگور انگشت شمار آغاز شده است که انتشار کتابی با سرشناسه تاریخ شفاهی مطبوعات فارس که به مصاحبه با محمدعسلی روزنامه نگار اهل این استان اختصاص دارد، به تداوم این کار فرهنگی کمک کرده است. 

کتاب یاد شده حاصل مصاحبه عبدالرحمان مجاهد نقی از پژوهندگان و نویسندگان اهل فارس با محمد عسلی فرهنگی پیشکسوت و صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه عصر مردم چاپ شیراز است.
محمد عسلی نخستین شماره روزنامه عصر مردم را چهاردهم آذر ۱۳۷۴ در شیراز منتشر کرد.
کتاب ۴۰۰ صفحه ای تاریخ شفاهی مطبوعات فارس مروری بر زندگی فرهنگی و مطبوعاتی محمد عسلی را انتشارات نوید شیراز در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به چاپ رسانده است.
مصاحبه کننده و مصاحبه شونده، معلم و شاگرد بوده‌اند و روزگار چنان مقدر ساخته که اینک عبدالرحمان مجاهدنقی شاگرد به همکاری با نشریه معلم پیشین خود (محمد عسلی) مشغول است.
کتاب تاریخ شفاهی مطبوعات فارس با مروری بر زندگی فرهنگی و مطبوعاتی محمد عسلی را عبدالرحمان مجاهد نقی در قالب یک پیشگفتار و یک مقدمه به ترتیب به قلم مصاحبه شونده و مصاحبه کننده در ۱۷ فصل تنظیم کرده و دارای نمایه‌هاست.
در فصل اول که به روزگار کودکی صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه عصر مردم(متولد هفتم آبان ۱۳۲۸) اختصاص دارد، وی به زندگی مشقت بار دوران کودکی خود در شهرستان استهبان فارس اشاره کرده است. روزگاری که بیماری و فقر و نبود راه های ارتباطی مناسب از نمودهای این دوران است.
تحصیلات ابتدایی محمد عسلی در منطقه روستایی ماه فرخان استهبان بوده است که او درباره مدرسه ابتدایی گفته است: آن مدرسه را می توان با سلول زندان مقایسه کرد از لخاظ محرومیت و تنگی جا و از این قبیل موارد.
تحصیلات متوسطه محمد عسلی در شیراز و مدرسه زینت پلویی بوده است.مدرسه ای که چون در یکی از مناسبت ها پلو می داده به این نام مشهور شده است.
بقیه کتاب و درواقع مصاحبه بیانگر فراز و نشیب زندگی این روزنامه نگار است که  سابقه تدریس در آموزش و پرورش هم دارد.
در بخشی از کتاب، یکی از خاطره هایی که عسلی از دوران تدریس به یاد می‌آورد، بغض می کند. 
همچنین ماجرای تعطیل شدن مجله پرمخاطب عصر پنجشنبه از خاطرات خواندنی منتشر شده در این کتاب است. 

یاد بعضی از نفرات که به تحولات فارس هم اشاره دارد از بخش های جالب این کتاب است.

مجاهد نقی مولف کتاب مرور زندگی محمد عسلی نوشته که این اثر حاصل ۲۲ جلسه مصاحبه است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha