اعمال محدودیت‌های شدید دریانوردی در جنوب/چرخند حاره‌ای «شاهین»تشکیل شد

زاهدان- ایرنا- معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: کم فشار حاره‌ای صبح امروز جمعه در حوالی مدار ۲۳ درجه عرض شمالی به چرخند حاره‌ای تشکیل و از سوی کمیته توفان کشورهای حاشیه اقیانوس هند به نام «شاهین» نامگذاری شد.

دوست محمد کلیم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و تحلیل تصاویر ماهواره پیش بینی می شود چرخند شاهین ضمن حرکت به سمت دریای عمان، در ۲۴ ساعت آینده به یک چرخند سیکلونیک شدید تبدیل شود.

وی افزود: مدل های پیش یابی نشان می دهد که تا ۴۸ ساعت آینده و در مناطق فراساحل بیشینه سرعت وزش باد ناشی از این چرخند به ۱۱۰ تا بیش از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت می رسد و بارش های رگباری آن تا حدود ۳۰۰ میلی متر برآورد می شود.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بررسی اطلاعات سینوپتیکی ایستگاه های هواشناسی شمال غرب هند نیز نشان می دهد که پیش از تبدیل کم فشار حاره ای به چرخند حاره ای طی ۴۸ ساعت در ایستگاه های «راجکوت» ۲۹۸، « وراوال» ۲۲۵ و «باوناگار» ۱۸۷ میلی متر باران ثبت شده است.

وی افزود: هم‌اینک چرخند حاره ای «شاهین» در حوالی موقعیت ۲۳ درجه عرض شمالی و ۶۵ درجه عرض شرقی قرار دارد و با سرعت ۲۵ کیلومتر بر ساعت به سمت دریای عمان در حرکت است.

کلیم گفت: هواشناسی هند نیز که محل تولد اولیه توفان در این شبه قاره بوده است، پیش بینی کرده که چرخند حاره ای به سمت دریای عمان حرکت می کند.

وی بیان کرد: از امروز تا نیمه های هفته آینده محدودیت های شدید دریانوردی در جنوب کشور اعمال شده و فعالان دریایی از رفتن به دریا منع شده اند.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: امیدواریم با شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان مسیر حرکت چرخند حاره ای تغییر کند و از سواحل استان منحرف شود وگرنه شاهد بارش های شدید تا عمق زیادی از ساحل، وزش بادهای شدید، رگبار و رعدوبرق، بالاآمدن سطح آب دریا و افزایش ارتفاع موج و تلاطم دریا خواهیم بود.

وی تصریح کرد: بادهای ۱۲۰ روزه از امروز در شمال استان شدت می گیرد و فردا به اوج خود می رسد به طوریکه پیش‌بینی می شود بیشینه سرعت باد در زابل به محدوده سرعت احتمالی توفان حاره ای جنوب یعنی بیش از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

کلیم عنوان کرد: در ۳۰ سال اخیر تنها یک چرخند حاره ای به نام «گونو» به سواحل جنوب ایران برخورد کرده است.

 وی ادامه داد:  این چرخند در سال ۲۰۰۷ در عرض ۱۵ درجه شمالی تشکیل شد و با پیشروی بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مسیر دریایی در بالاتر از عرض ۲۵ درجه به سواحل استان هرمزگان برخورد کرد و از بین رفت.

معاون‌توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان درباره نامگذاری توفان های حاره ای شمال اقیانوس هند نیز گفت: حدود ۲ سال قبل با پیگیری جدی سازمان هواشناسی، ایران برای نخستین بار به عضویت کمیته توفان کشورهای حاشیه اقیانوس هند که وظیفه پایش، پیش بینی و نامگذاری توفان های حاره ای این منطقه را دارد، درآمد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha