توسعه و بقای گردشگری مناطق بیابانی اصفهان نیازمند برنامه ریزی است

اصفهان- ایرنا - مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و رییس موسسه جغرافیا دانشگاه تهران گفت: توسعه و بقای گردشگری مناطق بیابانی اصفهان و کشور نیازمند تدوین برنامه جامع است.

مهران مقصودی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بیابان یک مفهوم اکولوژیک و اقلیمی فراتر از کویر است، افزود: مناطق کویری عوارض متنوعی دارد و در کشور ما این عوارض در کنار هم قرار دارند، تنوع ریگزارها، کویر، رودخانه‌ها، دره‌ها و کوهستان‌های مناطق بیابانی جاذبه گردشگری ایجاد می‌کند، بنابراین باید به عنوان یک ثروت ملی برای آن برنامه ریزی کرد.

رییس موسسه جغرافیا دانشگاه تهران افزود: اصفهان به عنوان استان برخوردار از عوارض متعدد بیابانی نیازمند این است که همه جنبه‌های مرتبط با این موضوع از جمله ظرفیت ها، تهدیدها، آموزش‌ها، ترسیم وضعیت موجود، چشم انداز و ذینفعان در این برنامه تعریف و پیش بینی شود.

مقصودی اضافه کرد: در ایران به‌طور معمول یک منطقه به عنوان محدوده گردشگری تعریف می‌شود در حالی که امکانات، مسیرهای ایمن، محدوده های ممنوعه،اقدامات مدیریتی و حفاظتی برای آن مکان‌ها برنامه ریزی نشده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیایان لوت با بیان اینکه این فرایندها  بطور پیوسته و مطلوب برای مناطق کویری سایر کشورها اجرا می‌شود، افزود: این در حالی است که در ایران مناطق تنها شناسایی و معرفی می‌شوند که در نهایت پس از گذر سال‌های متمادی در نبود مدیریت جامع و هدفمند با محدوده ای روبرو می شویم که از بین رفته است و امکان بازسازی آن نیز وجود ندارد.

مقصودی با بیان اینکه در ایران برای مدیریت مناطق بیابانی متولی مشخص نیست، افزود: نبود آموزش صحیح گردشگری کویر و بیابان، نبود منطقه حفاظت شده برای گردشگران در بیابان‌ها، نبود نظارت صحیح بر تردد خودرو و موتورهای سنگین و نبود زیرساخت‌های امدادرسانی در این مناطق از چالش‌های مهم مرتبط با این بخش است.

به گفته وی، توسعه آلودگی‌های مختلف محیطی و گسترش تکنولوژی به مناطق بیابانی، بکر بودن این محدوده‌ها را تهدید می‌کند.

مقصودی بر ضرورت تنوع بخشی به خدمات در این بخش اشاره و بیان کرد: تورهای تخصصی، توسعه و استقرار آموزش در مدارس مناطق بیابانی، برند سازی، توسعه فعالیت‌های ورزشی و تفریحی متناسب با ماهیت مناطق بیابانی از راهکارهای ایجاد گردشگری پایدار در این حوزه است.

رییس موسسه جغرافیا دانشگاه تهران تصریح کرد: بیابان‌های کشور ثروتی است که می‌تواند موجب توسعه پایدار در صنعت گردشگری باشد اما سوء مدیریت موجب تخریب روز افزون آن شده است.

 کویر ورزنه اصفهان نزدیکترین کویر به شهر اصفهان است که در ۱۰۰ کیلومتری شرق این شهر واقع شده وپر از شن زارهای روان، تپه های ماسه‌ای و رمل‌هایی است که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

 کویر مصر در فاصله ۵۵ کیلومتری شهرستان خور با شن‌های روان و کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل از دیگر مناطق بیابانی اصفهان است. در مرنجاب، کویر مسیله، دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره، کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و دریاچه نمک هر سال خیل عظیم گردشگران را به سوی خود می‌کشاند.

بیابان گردی و کویرنوردی از ظرفیت‌های ممتاز گردشگری در ایران است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد.

ماسه درمانی، رصد ستاره ها، پیاده روی و دوچرخه سواری در بیابان، موتورسواری با موتورهای چهار چرخ، رالی بیابان اسکی روی تپه‌های ماسه‌ای و شترسواری از ظرفیت‌های گردشگری بیابان است.

بیابان‌های اصفهان به‌ویژه در منطقه خور و بیابانک شامل تمام عناصر جدول مندلیف، گیاهان دارویی و گونه‌های متنوع گیاهی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha