تحریک مغناطیسی مغز موجب بهبود حافظه رویدادی می‌شود

تهران - ایرنا - محققان دریافتند تحریک قسمت چپ قشر پیش پیشانی مغز با استفاده از پالس‌های مغناطیسی مستمر با فرکانس پایین، موجب بهبود کارآیی حافظه رویدادی می‌شود.

به گزارش روز پنجشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، حافظه رویدادی یا حافظه اپیزودیک، نوعی حافظه در انسان است که تجربه‌های ویژه شخصی را که در زندگی رخ می‌دهد و زمان و مکان خاصی وابسته است، ذخیره می‌کند.

در این تحقیقات محققان دانشگاه گلاسگو واقع در انگلیس که با کمک ۶۴ دانشجوی داوطلب انجام گرفت، از ۴۰ داوطلب خواسته شد تا فهرستی از واژگان را به حافظه خود بسپارند. نیمی از این داوطلبان در زمان حفظ کردن واژگان پالس‌های مغناطیسی تحریک‌کننده مغز را در قشر پیش‌پیشانی دریافت کردند و نیم دیگر این پالس‌ها را در بخش دیگری از مغز دریافت کردند.

در آزمایش دیگری از ۲۴ داوطلب خواسته شد تا دو فهرست از واژگان را به حافظه بسپارند. در زمان حفظ کردن فهرست اول، قشر پیش پیشانی مغز آن‌ها با استفاده از پالس‌های مغناطیسی تحریک شد و در زمان حفظ کردن فهرست دوم، بخش دیگری از مغز تحت تحریک قرار گرفت.

با تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده از این آزمایش‌ها مشخص شد بهترین عملکرد حافظه داوطلبان در زمانی رخ داده است که همزمان با به خاطر سپردن واژگان، بخش چپ قشر پیش‌پیشانی مغز آن‌ها با استفاده از پالس‌های مغناطیسی تحریک شده است.

همچنین با بررسی نوار مغزی داوطلبان مشخص شد تحریک بخش چپ پیش‌پیشانی مغز با استفاده از پالس‌های مغناطیسی با کاهش قدرت امواج بتای مغز که دارای فرکانس پایین هستند، موجب بهبود حافظه رویدادی می‌شود.

محققان امیدوارند این روش در درمان بیماری زوال عقل نیز موثر باشد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PLOS Biology  منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha