بهره‌گیری از ظرفیت پادگان‌ها برای توسعه فضای سبز

تهران- ایرنا- با موافقت مقام معظم رهبری، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای کمک به دولت بخش قابل توجهی از فضای سبز پادگان‌ها را در سراسر کشور به تولید و کاشت درختان سریع‌الرشد اختصاص می‌دهند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با پیگیری و درخواست سازمان جنگل‌ها از سردار سرلشگر یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا به منظور بهره‌گیری از ظرفیت پادگان‌های نیروهای مسلح برای کاشت نهال‌های با رشد سریع و گسترش فضای سبز پادگان‌ها این درخواست مورد موافقت مقام معظم رهبری قرار گرفته و طی نامه‌ای از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب به رییس ستاد کل نیروهای مسلح با توسعه زراعت چوب در فضای سبز پادگان‌های کشور موافقت و از امسال این اقدام مهم با نقش و مشارکت نیروهای مسلح شتاب بیشتری در کشور پیدا می‌کند.

با تصویب قانون برنامه ششم توسعه کشور از سال ۹۵ هرگونه بهره‌برداری چوبی از جنگل‌های کشور متوقف و بر توسعه زراعت چوب به عنوان یکی از راهکارهای تأمین نیازهای چوبی صنایع چوبی و سلولزی مورد تاکید قرار گرفته است.

این در حالی است که با افزایش نرخ ارز و حساسیت‌ها در خصوص امکان ورود آفات قرنطینه‌ای به رویشگاه‌های جنگلی، واردات چوب با پوست را با محدودیت مواجه کرده است. اکنون نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به این موضوع مهم ورود کرده تا با استفاده از فضای موجود پادگان‌ها به توسعه زراعت چوب بپردازند، راه حلی که با گذر زمان می‌تواند از توجیه اقتصادی و زیست‌محیطی بالایی برخوردار باشد.

طرح توسعه زراعت چوب برای تأمین مواد اولیه چوبی کارخانجات و صنایع همواره از تاکیدات مسئولین عالی کشور بوده و اکنون جایگاه خاصی در برنامه‌های ابراهیم رییسی، رییس دولت سیزدهم و سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی قرار دارد و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در یک برنامه جهادی از سال ۱۳۹۹ در برنامه ۹ در ۹۹ و در سال جاری در برنامه ۱۴۰۰ این طرح را مورد پیگیری قرار داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha