استاندار: لازمه بازگشایی مدارس قم افزایش پوشش واکسیناسیون است

قم -ایرنا- استاندار قم گفت: لازمه بازگشایی مدارس این استان واکسیناسیون تمام عوامل مرتبط با دانش آموزان مانند والدین، معلمان و سایر افراد درگیر با مدارس است.

بهرام سرمست روز چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران، افزود: برداشته شدن محدودیت های کرونایی منوط به رسیدن درصد پوشش واکسیناسیون عمومی به یک وضعیت اطمینان بخش است.

استاندار قم تصریح کرد: قم از نظر زیرساخت های واکسیناسیون رتبه سوم کشوری را از آن خود کرده و باید نسبت به افزایش میل و رغبت مردم به دریافت واکسن، دستگاه های اجرایی با تمام وجود تلاش کنند.

وی یادآور شد: تمام دستگاه های اجرایی قم باید لیست کارکنان خود را در رابطه با دریافت یا عدم دریافت واکسن کرونا به نام و نام خانوادگی کارمندان در اختیار استانداری قرار دهند تا نسبت به عدم واکسینه شدن احتمالی برخی از این افراد تصمیم گیری شود.

سرمست تصریح کرد: طرح سامانه هوشمند واکسیناسیون و بیماری های واگیر بصورت پایلوت کشوری در استان قزوین آغاز شده که در قالب آن محدودیت هایی برای افرادی که واکسن نزده اند، اعمال و گشایش هایی برای افراد واکسینه به اجرا در خواهد آمد.

استاندار قم اظهار داشت: آرامستانها، گیم نت ها، نانوایی ها و پایانه های مسافربری از مراکزی هستند که وضعیت رعایت پروتکلهای بهداشتی در آنها نامطلوب است.

وی همچنین تاکید کرد: مدیران استانی باید تا آخرین لحظه مسوولیت نسبت به خدمت رسانی به مردم و پایبندی به سلامتی جامعه حساسیت داشته باشند.

وی اظهار داشت: آیین های اربعین حسینی(ع) با کمترین حاشیه و سوء مباحث بهداشتی و انتظامی در استان قم برگزار شد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم نیز در ادامه این جلسه، اظهار کرد: واکسیناسیون اتباع خارجی مجاز بدون هیچ مشکلی در حال انجام است و مبحث واکسیناسیون اتباع غیرمجاز باید به نحو شایسته ای مدیریت شود.

بیژن سلیمانپور همچنین تصریح کرد: در بازگشایی مدارس نیز باید یک رویه واحد در استان در پیش گرفته شود تا با افزایش پوشش واکسیناسیون خانواده ها با آرامش خاطر فرزندان خود را روانه کلاس های درس کنند.

وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفته بود، براساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شده ‌است.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده‌ است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha