انتقاد روسیه از فرانسه بخاطر تبعیض در مورد واکسن اسپوتنیک وی

مسکو - ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه از رفتار تبعیض آمیز دولت فرانسه در اعمال محدودیت برای اعضای هیات روسی برای تردد در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ انتقاد کرد. فرانسه واکسن اسپوتنیک وی را برای ایمنی در برابر ویروس کرونا کافی نمی‌داند و برای تردد هیات روسی محدودیت قایل شده است.

به گزارش ایرنا، یک مقام وزارت خارجه روسیه بدون این که نام و سمتش فاش شود روز چهارشنبه به خبرگزاری ریانووستی گفت: اقدام دولت فرانسه برای محدودیت تردد اعضای هیات روسیه در استراسبورگ که با واکسن اسپوتنیک وی علیه کووید-۱۹ واکسیناسیون شده اند، فعالیت مسکو در سازمان های بین المللی واقع در فرانسه را دشوار می کند. 

وی افزود: این محدودیت را نقض تعهدات بین المللی پاریس در توافقنامه امتیازات و مصونیت ها در مورد شورای اروپا می دانیم که بر اساس آن دولت فرانسه موظف است شرایط تردد آزاد هیات های رسمی را فراهم کند.

مقام وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه روسیه جزو پنج کشوری است که با پرداخت حق عضویت بیش از دیگران بودجه شورای اروپا را تامین می کند خواستار رفتار محترمانه فرانسه با هیات روسی شد.

وی هشدار داد که در صورت ادامه این وضعیت، اعضای هیات روسی از راه دور (از روسیه) به انجام وظایف خود در شورای اروپا خواهند پرداخت.

هفته گذشته هیاتی از شورای فدراسیون روسیه برای شرکت در نشست شورای اروپا به استراسبورگ سفر کرد و اعضای این هیات به دلیل اینکه واکسن اسپوتنیک وی زده بودند با اعمال محدودیت هایی در تردد در این شهر فرانسه مواجه شدند. 

 روسیه در ماههای اخیر چند بار از مواضع سیاستمداران اروپایی در مورد واکسن اسپوتنیک وی که نخستین واکسن روسی علیه ویروس کووید-۱۹ است انتقاد کرد. 

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه به تازگی اظهارات وزیر مشاور امور اروپایی فرانسه درباره واکسن روسی را محکوم کرد و آن را احیای تبعیض نئونازیسم در اروپا دانست.

به گزارش ایرنا، زاخارووا در کانال تلگرام خود نوشت: اظهارات تند کلمان بون، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه در مورد واکسن روسی، روح تبعیض نئونازیسم را در اروپا احیا می کند. 

 وزارت امور خارجه روسیه نیز چندی پیش در بیانیه ای سران کشورها و سیاستمداران اروپایی را از برخورد سیاسی با واکسن اسپوتنیک وی برحذر داشت.

به گزارش شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود به سیاستمداران و مقامهای اروپایی توصیه کرد که در موضع گیریهای خود در مورد واکسن اسپوتنیک وی به اطلاعات علمی منتشر شده در منابع غربی توجه کنند.

وزارت خارجه روسیه از سیاستمداران اروپایی خواسته است در قضاوت در مورد واکسن اسپوتنیک وی به تبلیغات سیاسی که برای رقابت های ناسالم بکار گرفته می شود، توجه نکنند.

 در بیانیه وزارت خارجه روسیه خاطرنشان شده است که این درخواست (در مورد واکسن وی) را در وهله اول از کلمان بون، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه و هایکو ماس وزیر خارجه آلمان می کند. 

«به این سیاستمداران یادآوری می شود که موضوع زندگی و سلامتی انسانها و نه اختلافات ژئوپلیتیکی و منافع شرکت های داروسازی مطرح است.»

در بیانیه گفته شده است: در موضع گیری در مورد واکسن اسپوتنیک وی به منابع علمی توجه شود ازجمله نشریه انگلیسی نیچر به تازگی در مقاله ای به کارایی بالای واکسن روسی اشاره کرد. 

واکسن اسپوتنیک وی واکسن اصلی روسیه در مورد ویروس کرونا است که در مهر ماه سال گذشته در این کشور ثبت شده است و حدود ۷۰ کشور جهان آن را تایید کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha