چالش‌های امنیتی در قلب آفریقا؛ چاد ارتش خود را دو برابر می‌کند

تهران - ایرنا - پنج ماه پس از مرگ رئیس جمهوری و جانشینی فرزندش محمد ادریس دبیه که تلاش کرد به بهانه تقویت روابط دو جانبه، پای سعودی‌ها را به قلب آفریقا بازتر کند، چاد اعلام کرده که تصمیم دارد برای مقابله با چالش‌های امنیتی فراوانی که در این کشور وجود دارد ارتش خود را دو برابر کند.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام رادیو بین‌المللی فرانسه، چاد در چارچوب اصلاحات جدید در ارتش این کشور برای مقابله با چالش‌های امنیتی موجود قصد دارد تعداد نیروهای ارتش خود را از ۳۵ هزار نفر فعلی به ۶۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۲ برساند.

مقامات چاد، اصلاحات جدید در ارتش را با چالش‌های امنیتی فراوانی که این کشور با آنها مواجه است توجیه می‌کنند. 

این خبر به دنبال آن اعلام می‌شود که مجلس شورای ملی چاد روز جمعه به لایحه‌ای درباره وضعیت عمومی کارکنان نظامی و امنیتی این کشور رای داد. بر اساس اصلاحات جدید، نیروهای نظامی و امنیتی چاد از حقوق ثابت و معادل برخوردار خواهند شد.

مخالفان از چنین تصمیمی استقبال نمی‌کنند؛ آنها می‌گویند که اصلاحات جدید، چالش‌های اصلی ارتش چاد را برطرف نمی‌کند.

در پاسخ به انتقادهای وارده در خصوص این که نظامیان چاد از آموزش‌های مناسب برخوردار نیستند،‌ وزیر دفاع چاد این اطمینان را داده که هم‌اینک ۱۰ هزار نظامی مرد از تمامی اقشار در مراکز موجود، آموزش‌ها را فرا می‌گیرند.  

به عقیده مخالفان، این اصلاحات بلندپروازانه پیشتر در سال ۲۰۱۰ هم آغاز شده بود اما نتایج زیادی نداشت.

اواخر فروردین امسال «ادریس دِبیه» رئیس‌جمهوری چاد  بر اثر جراحت‌های وارده در درگیری‌های شمال این کشور کشته شد.

رئیس جمهوری چاد که اواخر فروردین امساتل کشته شد
ادریس دبیه رئیس جمهوری پیشین چاد که در پی جراحات وارده در درگیری‌های شمال این کشور کشته شد

دبی در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  این کشور در ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) با کسب ۷۹.۳۲ درصد آرا ، مجددا قدرت را در دست گرفته بود. او که سه دهه قدرت را در چاد در دست داشت، از متحدان نزدیک فرانسه به حساب می‌آمد.

پارلمان و دولت چاد منحل شده و شورای نظامی به ریاست محمد ادریس دبیه پسر رییس جمهوری پیشین به مدت ۱۸ ماه اداره این کشور را بر عهده خواهد داشت.

ادریس دبیه در نتیجه یک شورش مسلحانه در سال ۱۹۹۰ قدرت را به دست گرفت.  او یکی از سرسخت ترین رهبران آفریقا و متحد نزدیک قدرتهای غربی بود که با جریان های رادیکال در آفریقای غربی و مرکزی می جنگید. او علاوه بر اینکه در صحرای شمالی با شورش‌های مکرری روبرو بود به سبب مدیریت ناکارآمد بر ثروت نفتی با نارضایتی مردم و سرکوب مخالفان نیز دست و پنجه نرم می کرد.

این کشور در ماه‌های گذشته شاهد اوج درگیری‌های جدیدی بین دولت و گروه های مسلح است چرا که شورشیان «جبهه تغییر و توافق» مستقر در مرزهای شمالی با لیبی پس از حمله به یک نقطه مرزی در روز انتخابات خواستار پایان دادن به ریاست جمهوری دبیه شده بودند.

نزدیک به دو سال و نیم است که از آغاز عادی‌سازی روابط میان چاد و رژیم صهیونیستی می‌گذرد.

در پی عادی‌سازی روابط چاد و رژیم صهیونیستی، منابع دیپلماتیک عالی رتبه عربی تاکید کردند که مقامات سعودی ادریس دبی رئیس جمهوری کشور آفریقایی چاد را برای احیای روابط با رژیم صهیونیستی تحت فشار قرار داده‌اند.

دو سال و اندی پیش منابع دیپلماتیک بلندپایه عربی در گفت و گوی اختصاصی با «خلیج آنلاین» با افشای اطلاعات جدیدی درباره پرونده ازسرگیری روابط چاد و رژیم صهیونیستی که تقریبا ۴۷ سال در قطعی کامل بود، تاکید کردند که برخی کشورهای عربی در بازگرداندن روابط دوجانبه میان رژیم اشغالگر اسرائیل و چاد، نقش بزرگی داشتند، با وجود اینکه این کشورها به قطعنامه‌های عربی و اسلامی که خواهان قطع همه روابط با اسرائیل پس از جنگ ۱۹۷۳ بود، کاملا متعهد بودند.

به گفته این منابع، چاد از برقراری روابط خود با رژیم صهیونیستی به خاطر شرایط حاکم بر منطقه و نگرانی از تعرض به مساله فلسطین تردید داشت؛ اما مقاماتی از کشورهایی عربی، بویژه عربستان سعودی، موفق به متقاعد ساختن رییس جمهوری چاد برای ترک موضع سال‌های گذشته این کشور در قبال رژیم صهیونیستی شدند.

محمد ادریس دِبیه پس از مرگ پدر به مدت ۱۸ ماه  اداره کشور را برعهده خواهد داشت؛ با این اقدام بار دیگر فرصت مغتنمی برای ریاض است تا در توسعه روابط خود با چاد و مهمتر از آن تقویت روابط متحد خود تل آویو در ادامه عادی سازی روابط با «انجامنا» گام‌های جدی‌تری بردارد.

اواسط ژوئن امسال، محمد ادریس دبیه نامه‌ای به ولیعصد عربستان سعودی نوشت که این نامه در سفر وزیر خارجه چاد به ریاض به محمدبن سلمان ارائه شد.

چالش‌های امنیتی در قلب آفریقا؛ چاد ارتش خود را دو برابر می‌کند
وزیر خارجه چاد نامه محمد دبیه به محمد بن سلمان را به ریاض برد

در دیدار وزیر خارجه چاد با وزیر مشاور دستگاه دیپلماسی عربستان سعودی در امور آفریقا، دو طرف بر روابط دو جانبه و راه‌های تقویت آنها در زمینه‌های مختلف و همچنین دیدگاه‌هایی در مورد موضوع‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه متمرکز شدند.

جمهوری چاد از شمال با لیبی ( ۱۰۵۰ کیلومتر) ، از غرب با سودان ( ۱۴۰۳ کیلومتر) ، از جنوب با آفریقای مرکزی ( ۱۵۵۶ کیلومتر) ، از شرق و جنوب شرقی با کامرون ( ۱۱۱۶ کیلومتر) ،از شرق با نیجر ( ۱۱۹۶ کیلومتر) و با نیجریه ( ۸۵ کیلومتر) مرز مشترک دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha