دور جدید کارگروه تدوین قانون اساسی سوریه ۲۶ مهر برگزار خواهد شد

تهران – ایرنا – «گیر پیترسون» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه روز سه شنبه اعلام کرد، ششمین دور از نشست کمیته تدوین قانون اساسی سوریه ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) در ژنو برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا از روسیا الیوم، پیترسون اعلام کرد که طرف های سوری با از سرگیری مذاکرات موافقت کردند.

وی افزود: کارگروه تدوین قانون اساسی سوریه که ۴۵ عضو دارد ۱۸ اکتبر در ژنو مذاکرات را آغاز می کنند.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه همچنین خواستار اجرای کامل قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص سوریه شد.

پیش تر «بسام صباغ» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد گفته بود که دمشق مخالف هر گونه دخالت خارجی در فعالیت کمیته بررسی قانون اساسی یا تلاش برای تحمیل جدول های زمانی ساختگی است.

تغییر قانون اساسی سوریه یکی از اقداماتی است که در جریان حل بحران این کشور از سوی مخالفان دولت براساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد همواره به عنوان یکی از خواسته‌های مهم در جریان نشست‌های آستانه و سوچی مطرح و از سوی کشورهای ضامن برای حل این بحران دنبال شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ قطعنامه شماره ۲۲۵۴ را با عنوان "نقشه راه عملیات انتقال سیاسی در سوریه" با اجماع اعضاء تصویب کرد.

براساس توافق‌های قبلی ترکیب اعضای این کمیته شامل ۵۰ نماینده دولت سوریه، ۵۰ نفر از مخالفان و ۵۰ نفر از گروه‌های جامعه مدنی و مستقلین این کشور است.

سوریه از اسفندماه ۱۳۸۹ درگیر بحران است. در نخستین سال شروع بحران در این کشور دولت سوریه بنابر خواست مخالفان دست به اصلاحات و اقدامات اصلاحی فراوانی در راستای خواسته‌های معترضان زد که از جمله آنها می‌توان به اصلاح قانون اساسی و قانون مطبوعات و آزادی برخی مخالفان از زندان و آزادی برگزاری نشست های آنان اشاره کرد.

پنجمین قانون اساسی سوریه در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۱۲ و یک سال پس از آغاز بحران در این کشور تدوین و همه ‌پرسی مربوط به آن نیز در ۲۶ فوریه ۲۰۱۲ برگزار شد و به تصویب رسید، ولی نتوانست خواسته‌های مخالفان را تامین و آرامش را در این کشور غرب آسیا برقرار کند و حتی برخی از آنان که به روش‌های مسلحانه برای تغییر قدرت در سوریه معتقد بوده و همچنان بر ادامه این راه با وجود شکست‌های مکرر تاکید دارند، همه‌پرسی قانون اساسی مزبور را تحریم کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha