۶ مهر ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۵۶
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84487269
۰ نفر

برچسب‌ها

تقویت همکاری انگلیس و ژاپن در منطقه اقیانوس آرام

لندن- ایرنا- دولت انگلیس پس از امضای پیمان پرحاشیه آکوس قصد دارد در چارچوب تمرکز سیاست‌های راهبردی این کشور در حوزه هند و اقیانوس آرام، همکاری‌های دفاعی خود را با ژاپن تقویت کند.

به گزارش ایرنا، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس روز سه‌شنبه با اعلام این خبر افزود که گفت‌وگوهای رسمی با توکیو را برای تعمیق تعاملات دفاعی میان دو کشور آغاز می‌کند. وی افزود که این مذاکرات، پیام روشنی را درباره اراده طرفین در حمایت از نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون ارسال می‌کند.

این گفت‌وگوها دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که انگلیس به همراه آمریکا و استرالیا وارد معاهده جدیدی در حوزه‌های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در منطقه هند و اقیانوس آرام شده است. بر اساس این معاهده که به «آکوس» مشهور شده است، لندن و واشنگتن متعهد شدند که نیروی دریایی استرالیا را به فناوری زیردریایی های هسته ای مجهز کنند. کارشناسان هدف اصلی و پنهان از تشکیل این معاهده را تقابل با نفوذ روزافزون چین در شرق آسیا و دیگر مناطق جهان توصیف می‌کنند.

لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس هفته پیش در یادداشتی از پیمان آکوس، دفاع و ادعا کرد که این قرارداد در راستای دفاع از منافع لندن منعقد شده است. او بدون اشاره مستقیم به چین عنوان کرد که معاهده یادشده بیانگر آمادگی انگلیس برای مقابله با آنچه او اقدامات زیانبار و شرورانه برخی کشورها خواند، است.

در همین پیوند، سخنگوی وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که دیروز یک فروند ناوچه متعلق به این کشور از تنگه حساس تایوان، در نزدیکی چین عبور کرده است. ناوچه «اچ ام اس» ریچموند بخشی از گروه ضربت ناو هواپیمابر ملکه الیزابت است که در حال‌ حرکت به سمت ویتنام است.

سفیر چین در لندن امروز (سه‌شنبه) در اظهار نظری تند تصریح کرد که تلاش دولت‌های خارجی برای مهار چین محکوم به شکست است و قدرت‌های جهانی باید از تفکر استعمارگرانه که منجر به تقابل می‌شود، پرهیز کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha